Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Śląska: niezwykła wycieczka nie tylko dla melomanów

Ewelina Kawka
W sobotę 15 września odbył się spacer historyczny po siedzibie Filharmoni Śląskiej i związanych z nią budynkach: VIII Liceum Ogólnokształącym im. Marii Skłodowskiej Curie, będącym jedną z najstarszych szkół w Katowicach i posiadającym pięknie odrestaurowaną aulę, czy jednym z najpopularniejszych klubów muzycznych, stworzonym w hali starej drukarni – Spiżu.

Uczestnicy wycieczki, która odbywała się w dwóch turach – od godziny 10. do 12. oraz od 12. do 15., poznali ciekawą historię okolic katowickiej filharmonii – Placu Wolności, powstałego na planie sześcioboku, z rozchodzącymi się promieniście ulicami wraz z pomnikiem: początkowo Wilhelma I i Fryderyka III, później płytą powstańców śląskich, po II wojnie światowej pomnikiem żołnierzy radzieckich, a obecnie cokołem czekającym na nowych patronów; pierwszego, nieistniejącego już, kościoła katolickiego na terenie Katowic - Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, aktualnego klubu muzycznego Pomarańcza – kiedyś Domu Powstańca Śląskiego; dawnej redakcji i drukarni dziennika Polonia Wojciecha Korfantego przy ulicy Młyńskiej, budynku przy ul. Jana III Sobieskiego, w którym przez długi czas mieszkał wybitny, polski kompozytor Ludomir Różycki oraz domu Kurta Schwaena – niemieckiego kompozytora, pochodzącego z Katowic.

Spacer trwał około dwóch godzin, w trakcie których swoją niezwykłą wiedzą na temat historii Śląska, burzliwego życia wybitnego Ślązaka Wojciecha Korfantego, czy skomplikowanych dziejów Śląskiej Filharmonii dzielili się chętnie z uczestnikami wycieczki kuratorzy wystawy: Agnieszka Młynarczyk i Marek Skocza, oraz przewodnik terenowy PTTK, Joanna Jabłońska.

Sobotni goście Filharmonii Śląskiej mieli możliwość poczuć się jak prawdziwi artyści – skorzystać ze specjalnej windy, służącej do wożenia fortepianu, obejrzeć garderoby solistów i najstarszego, katowickiego chóru, Ogniwa, czy wyjść na scenę przejściem dla muzyków. Melomani mogli usłyszeć także o niezwykłych gościach śląskiej instytucji, takich jak Maksym Szostakowicz a także obejrzeć archiwalne zdjęcia, prasę, listy czy inne dokumenty jej dotyczące.

Spacer zakończył się w miejscu, od którego się zaczął – w siedzibie Filharmonii Śląskiej, gdzie uczestnicy wycieczki otrzymali upominki i serdeczne zaproszenie na koncerty oraz na 75- lecie instytucji, które odbędzie się w roku 2020, od organizatorów wydarzenia.

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo