Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filia SUM w Bielsku-Białej zmienia lokalizację. Uczelnia wybrała tymczasową siedzibę

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
W Bielsku-Białej powstaje filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W Bielsku-Białej powstaje filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Karina Trojok / Polska Press
Już tej jesieni pierwsi studenci kierunku lekarskiego rozpoczną naukę w Bielsku-Białej, jednak w innej lokalizacji niż zakładano pierwotnie. Do zakończenia modernizacji kompleksu budynków na placu Fabrycznym, siedziba nowej filii SUM będzie mieściła się przy ulicy 1 Dywizji Pancernej.

Filia SUM w Bielsku-Białej wybrała tymczasową siedzibę. Inną niż zakładano

– Planowana siedziba bielskiej filii to budynek przy ulicy 1 Dywizji Pancernej – poinformowała Agata Pustułka, rzeczniczka prasowa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W budynku przy ulicy 1 Dywizji Pancernej znajdzie miejsce dziekanat, dostosowane do prowadzenia kierunku lekarskiego sale seminaryjne, sale ćwiczeniowe i laboratoria. W planach są także biblioteka i czytelnia z miejscem odpoczynku.

Wcześniej mówiło się o umieszczeniu wydziału lekarskiego w budynku przy placu Marcina Lutra. Zabytkowy charakter jednak przeszkodził w urządzeniu laboratoriów. Docelową siedzibą SUM w Bielsku-Białej ma być kompleks budynków na placu Fabrycznym, który wymaga gruntownej modernizacji.

Na rok akademicki 2023/24 bielska filia ma przyjąć 75 studentów na kierunek lekarski, w tym 51 osób na studia stacjonarne oraz 24 na studia niestacjonarne.

Dzięki podpisanym umowom, bazą do prowadzenia zajęć klinicznych będą: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej, Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej oraz Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu.

Rekrutacja na kierunek lekarski w Bielsku-Białej potrwa do 12 lipca. Studia obejmują dwanaście semestrów i są realizowane w zakresie przedmiotów teoretycznych, przedklinicznych i klinicznych. Plan studiów przewiduje również praktyki zawodowe w okresie wakacyjnym.

Podjęcie decyzji o przyjęciu odbywać się będzie na podstawie uzyskania odpowiedniej liczby punktów z egzaminu maturalnego z dwóch przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym – obowiązkowo z biologii oraz do wyboru z chemii, fizyki i matematyki.

Terminy ogłoszenia list rankingowych wraz z terminem składania dokumentów:

  • I lista rankingowa 18.07.2023 przyjmowanie dokumentów 19.07-21.07.2023,
  • II lista rankingowa 25.07.2023 przyjmowanie dokumentów 26.07-28.07.2023,
  • III lista rankingowa 01.08.2023 przyjmowanie dokumentów 02.08-04.08.2023.

Do tej pory Śląski Uniwersytet Medyczny kształcił lekarzy na dwóch wydziałach – w Katowicach i Zabrzu.

20 stycznia prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, rektor SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański i starosta bielski Andrzej Płonka podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera