Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film "Gierek" kręcony był w Katowicach, Zawierciu, Dąbrowie Górniczej i Ustroniu. Co możemy zobaczyć w kinie?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zdjęcia do filmu "Gierek" powstawały m.in. w Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Zawierciu i Ustroniu.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zdjęcia do filmu "Gierek" powstawały m.in. w Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Zawierciu i Ustroniu.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok, Marzena Bugała, UM Zawiercie, Ł. Klimaniec
Za nami premierowy pokaz najnowszej produkcji Global Studio – filmu “Gierek” który zaprezentowany został w środę 18 stycznia w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W piątek 21 stycznia ekranizacja 12 lat życia Edwarda Gierka weszła do kin w całym kraju. Gdzie powstawały zdjęcia? Okazuje się, że w większości w woj. śląskim.

Pierwszy klaps w Ustroniu, który zagrał Klarysew

Pierwszy klaps do filmu „Gierek”, z Michałem Koterskim i Małgorzatą Kożuchowską w rolach głównych, padł w poniedziałek, 27 lipca 2020 roku, w willi gen. Ziętka przy ul. Zielonej w Ustroniu.

– Przede wszystkim zobaczymy film o człowieku. Pokażemy masę wątków, które nie były znane do tej pory – zapowiadał wówczas producent Janusz Iwanowski z Global Studio.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Willa gen. Ziętka w Ustroniu tak naprawdę „odgrywa” prezydencką rezydencję w Klarysewie, w której mieszkał Edward Gierek.

- Tu przenieśliśmy Klarysew, bo tam teraz nie można kręcić, jest mało miejsca. Dom gen. Ziętka jest utrzymany w kanonie architektury modernistycznej i mamy więcej miejsca, by operować kamerą – wyjaśniał producent Janusz Iwanowski z Global Studio.

Na planie w Ustroniu pojawił się także Jan Frycz, który w „Gierku” odgrywa rolę prymasa Stefana Wyszyńskiego. W Ustroniu, w willi Ziętka zamienionej na rezydencję w Klarysewie kręcono też scenę, w której prymas obiecuje Gierkowi pomoc. Była i Ewa Ziętek, grająca Paulinę, matkę Gierka.

Dąbrowski Pałac Kultury Zagłębia zamienił się w warszawski Pałac Kultury i Nauki

Z Ustronia ekipa przeniosła się do Dąbrowy Górniczej, gdzie 30 lipca jedno z pięter monumentalnego Pałacu Kultury Zagłębia zamieniło się w plan filmowy. Wnętrza dąbrowskiego zabytku zagrały Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Tym razem wcielający się w postać I sekretarza KC PZPR Michał Koterski, wspólnie ze swoją żoną Stanisławą (w tej roli Małgorzata Kożuchowska) na balu sylwestrowym witał hucznie nowy 1976 rok. Ówczesne władze PRL-owskiej Polski, przy paluszkach, małych buteleczkach Coca Coli oraz mocniejszych trunkach zasiadły podczas sylwestrowego balu przy stołach. Małgorzata Kożuchowska zaprezentowała się uczesana w stylowego, ale i praktycznego koka, Michał Koterski w dobrze skrojonym garniturze, pod muchą.

Nie przeocz

Ulica handlowa w Katowicach, unikatowe osiedle w Zawierciu

W niedzielę 2 sierpnia 2020 roku filmowcy pojawili się natomiast w Katowicach. Na cały dzień wyłączona została z ruchu ulica Pocztowa w samym centrum Katowic. To właśnie ona zagrała w filmie jedną z warszawskich ulic handlowych. W witrynach katowickich sklepów pojawiły się więc szyldy zachęcające do wejścia do pawilonu handlowego Domus, obuwnika, czy też skorzystania z usług zegarmistrza albo zrobienia sobie trwałej ondulacji. Na miejscach parkingowych zamiast marek współczesnych samochodów pojawiły się syrenki, duże fiaty, maluchy, polonezy, łady, a także mikrusy.

Ekipa filmowa kręciła również w Zawierciu. Mogliśmy natrafić na nią w trzech dniach: od 3 do 5 sierpnia. Aktorzy i statyści kręcili w różnych lokalizacjach. 3 i 4 sierpnia zdjęcia powstały m.in. w okolicach basenu w Blanowicach. Następnego dnia, czyli 5 sierpnia filmowcy przenieśli się w inne miejsca. Film kręcono m.in. na skrzyżowaniu ul. Huldczyńskiego i Senatorskiej. Przez kilka godzin ulice te były zamknięte. Kolejne sceny kręcone były również w wieżowcu przy ulicy Wschodniej. Na miejscach parkingowych, które musiały zostać zwolnione przez mieszkańców, mogliśmy dostrzec zabytkowe samochody.

Producentem filmu "Gierek" jest firma Global Studio Janusza Iwanowskiego i Jolanty Owczarczyk. Jak przyznał producent, materiały do tego filmu zbierał od wielu lat, poznał m.in. osobistego sekretarza Edwarda Gierka, z którym spotykał się często w czasie 18 lat.

- To przede wszystkim film o człowieku, za kulisami władzy. Oczywiście jest i polityka, bo trudno wyciąć jego postać z wydarzeń, w których brał udział. Ale film opowiada historię jego życia pomiędzy 1970, a 1982 rokiem. Będą też retrospekcje w stosunku do jego dzieciństwa, do jego relacji z matką – bo był wychowywany razem z bratem przez matkę – mówił producent filmu Janusz Iwanowski.

W rolę Edwarda Gierka wcielił się Michał Koterski. Jego żonę Stanisławę gra Małgorzata Kożuchowska. Na ekranach kin zobaczymy także m.in. Antoniego Pawlickiego (generał Roztocki), Jana Frycza (prymas Stefan Wyszyński), Cezarego Żaka (Leonid Breżniew), Krzysztofa Tyńca (generał KGB), Rafała Zawieruchę (Filip), Agnieszkę Więdłochę (Marzena) oraz Vienia, który wcielił się w rolę ambasadora ZSRR. Grają też m.in. Maciej Zakościelny, Ewa Ziętek, Filip Tłokiński, Mikołaj Roznerski.

Sceny do filmu powstawały także w Warszawie oraz Gdańsku.

współpraca: Kacper Jurkiewicz, Łukasz Klimaniec

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera