Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film "Warszawska pielgrzymka do Częstochowy 1961" z nagrodą Festiwalu Losy Polaków 2021

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Tłumy pielgrzymów zmierzające na Jasną Górę w 1961 r.
Tłumy pielgrzymów zmierzające na Jasną Górę w 1961 r. arc krzysztof kasprzak
Krzysztof Kasprzak znany częstochowski dokumentalista otrzymał drugą nagrodę w kategorii filmów upamiętniających beatyfikację Prymasa Stefana Wyszyńskiego i rocznicę Solidarności za film „Warszawska pielgrzymka do Częstochowy 1961 rok”, na warszawskim XVI Festiwalu Losy Polaków 2021.

Częstochowska pielgrzymka do Warszawy z 1961 r. w ujęciu filmowym

Na filmie widzimy jak kilka tysięcy osób gromadzi się w rejonie Starego Miasta w Warszawie. Błogosławi ich kardynał Stefan Wyszyński. Za chwilę rozpoczną 9 - dniowy marsz prowadzony przez ojców paulinów. Ciekawe ujęcia są z drogi, którą przemierzają pątnicy. Widzimy chaty kryte strzechą, wozy konne, postoje na posiłki. Finał pielgrzymki: Częstochowa wejście do miasta: ul Mirowska, Aleja Najświętszej Maryi Panny i Jasna Góra.

Autorom filmu udało się dotrzeć do notatek Służby Bezpieczeństwa i przytoczyć w filmie opis tej pielgrzymki widziany ich oczyma.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Nie przeocz

Komentarz do filmu napisał Krzysztof Kasprzak na podstawie opracowania prof. dr hab. Andrzeja Zakrzewskiego UJD, konsultacja dr. Cecylia Langier UJD, konsultacja historyczna o. Melchior Królik OSPPE, który brał udział w tej pielgrzymce. Montaż i udźwiękowienie Robert Nawrot Studio Filmów Video Rob & Mar, lektor Zdzisław Makles, producent Krzysztof Kasprzak Kas Film. Czas 30 minut. Film można zobaczyć poniżej:

Kim jest Krzysztof Kasprzak?

Krzysztof Kasprzak nie jest częstochowianinem z urodzenia. Przybył do Częstochowy w 1962 roku z Dzierżoniowa.

Częstochowę zapisuje na taśmie filmowej, na płytach DVD. Szuka filmowych częstochowian po całej Polsce i prowadzi kronikę filmowej Częstochowy.

Do filmu trafił przez telewizję. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku ubiegał się o licencję na prywatną, lokalną telewizję. I w pierwszym rozdaniu ją dostał. Ale już w drugim przepadł. Zajął się więc produkcją filmów dokumentalnych. Do interesu dokłada z innej działalności.

- Chcę zachować Częstochowę w ruchomych obrazach - zapewnia.

Musisz to wiedzieć

Za cykl "Pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy" dostał drugą nagrodą na VII Polonijnym Festiwalu Multimedialnym "Polskie Ojczyzny 2012". Dla telewizji RTL wyprodukował film o chłopaku, który wyniósł z pożaru niepełnosprawnego. „Zwykli ludzie – niezwykłe sprawy - historia częstochowskiej Solidarności”, film dokumentalny Krzysztofa Kasprzaka i Jurka Jońca zdobył II nagrodę na XV Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków 2020”.

Kasprzak zrealizował też filmy dokumentalne o dekadach lat w Częstochowie od końca drugiej wojny światowej do końca lat 90.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo