Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich może zostać...

  Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2016

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zdjęcia przedstawiają prace nad Filmową Encyklopedią Powstań Śląskich
  1/13
  przejdź do galerii

  Zdjęcia przedstawiają prace nad Filmową Encyklopedią Powstań Śląskich ©Archiwum prywatne

  Trzecie Powstanie Śląskie wybuchło z 2 na 3 maja 1921 roku. Wspomnienia potomków uczestników tego zrywu można usłyszeć w Filmowej Encyklopedii. Projekt jest nominowany w plebiscycie na "Wydarzenie Historycznego Roku 2016" w kategorii "edukacja i multimedia". Głosować można do 14 maja.
  Temat powstań śląskich był poruszany w niejednej publikacji historycznej. Sięgnęło po niego również dwóch bytomian: Kamil Niesłony, dziennikarz i operator-montażysta, oraz Maciej Marmola, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego.

  Zobacz galerię

  W zeszłym roku zrealizowali Filmową Encyklopedię Powstań Śląskich. Dziś ich projekt ubiega się o tytuł „Wydarzenia Historycznego Roku 2016” w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.
  Głosowanie trwa do 14 maja. Filmowa Encyklopedia uzyskała jedną z 15 nominacji jurorskich na 250 zgłoszeń. A te spływały z całego świata - m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Australii czy Rosji.

  - Cieszę się, że projekt został doceniony, szczególnie że czasem pracowało się nad nim dosłownie całymi dniami - mówi Maciej Marmola. - Rano wyjeżdżaliśmy na zdjęcia, popołudniem siadaliśmy do montażu. Kończyliśmy czasem grubo po północy, a kolejnego dnia znów zaczynaliśmy z samego rana. Tak przebiegały dwa-trzy miesiące naszego życia. Wspaniale, że wszystko się udało. Mamy nadzieję, że kolejna edycja Filmowej Encyklopedii będzie cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem - dodaje.

  Prace nad tym projektem trwały osiem miesięcy. Premiera dwóch pierwszych odcinków (z 8-odcinkowej serii) odbyła się dokładnie rok temu, w rocznicę wybuchu III powstania.

  Zanim Filmowa Encyklopedia powstała, Niesłony oraz Marmola napisali książkę o Janie Lortzu, prezesie Związku Powstań Śląskich. Po jej publikacji pomyśleli, aby zamiłowanie do historii Śląska połączyć z realizacją filmu dokumentalnego, w którym oddadzą głos potomkom i rodzinom śląskich powstańców.

  - Chcieliśmy przy tym uciec od tradycyjnej konwencji, gdzie o historii opowiada historyk. Oddaliśmy więc głos potomkom powstańców śląskich - ich dzieciom i wnukom, którzy mogą przytoczyć opowieści swoich ojców i dziadków. Dla wielu była to pierwsza możliwość podzielenia się ich historią - mówi Maciej Marmola.

  - Jako jedyni dajemy możliwość przedstawienia historii Śląska rodzinom powstańczym, którym do tej pory nie było dane mówić o czasach powstań ze względu na politykę PRL i brak zainteresowania w pierwszych latach III RP. Pokazujemy też, jakie były losy tych rodzin już po powstaniach: w okresie II RP, w trakcie II wojny światowej oraz czasach Polski Ludowej. Często historie te są bardziej tragiczne niż opowieści z lat 1919-1921 - dodaje.

  Przygotowane filmy można oglądać na stronie interne-towej encyklopedii: powstaniaslaskie.com.pl.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To chyba spóźniony prima aprilis?

  Zgłoś naruszenie treści

  Albo inaczej - mam wrażenie, jakbym czytał DZ z okolic roku 1976. Ten sam ton, to samo zadęcie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo