Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2016

Redakcja
Zdjęcia przedstawiają prace nad Filmową Encyklopedią Powstań Śląskich
Zdjęcia przedstawiają prace nad Filmową Encyklopedią Powstań Śląskich Archiwum prywatne
Trzecie Powstanie Śląskie wybuchło z 2 na 3 maja 1921 roku. Wspomnienia potomków uczestników tego zrywu można usłyszeć w Filmowej Encyklopedii. Projekt jest nominowany w plebiscycie na "Wydarzenie Historycznego Roku 2016" w kategorii "edukacja i multimedia". Głosować można do 14 maja.

Temat powstań śląskich był poruszany w niejednej publikacji historycznej. Sięgnęło po niego również dwóch bytomian: Kamil Niesłony, dziennikarz i operator-montażysta, oraz Maciej Marmola, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego.

W zeszłym roku zrealizowali Filmową Encyklopedię Powstań Śląskich. Dziś ich projekt ubiega się o tytuł „Wydarzenia Historycznego Roku 2016” w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Głosowanie trwa do 14 maja. Filmowa Encyklopedia uzyskała jedną z 15 nominacji jurorskich na 250 zgłoszeń. A te spływały z całego świata - m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Australii czy Rosji.

- Cieszę się, że projekt został doceniony, szczególnie że czasem pracowało się nad nim dosłownie całymi dniami - mówi Maciej Marmola. - Rano wyjeżdżaliśmy na zdjęcia, popołudniem siadaliśmy do montażu. Kończyliśmy czasem grubo po północy, a kolejnego dnia znów zaczynaliśmy z samego rana. Tak przebiegały dwa-trzy miesiące naszego życia. Wspaniale, że wszystko się udało. Mamy nadzieję, że kolejna edycja Filmowej Encyklopedii będzie cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem - dodaje.

Prace nad tym projektem trwały osiem miesięcy. Premiera dwóch pierwszych odcinków (z 8-odcinkowej serii) odbyła się dokładnie rok temu, w rocznicę wybuchu III powstania.

Zanim Filmowa Encyklopedia powstała, Niesłony oraz Marmola napisali książkę o Janie Lortzu, prezesie Związku Powstań Śląskich. Po jej publikacji pomyśleli, aby zamiłowanie do historii Śląska połączyć z realizacją filmu dokumentalnego, w którym oddadzą głos potomkom i rodzinom śląskich powstańców.

- Chcieliśmy przy tym uciec od tradycyjnej konwencji, gdzie o historii opowiada historyk. Oddaliśmy więc głos potomkom powstańców śląskich - ich dzieciom i wnukom, którzy mogą przytoczyć opowieści swoich ojców i dziadków. Dla wielu była to pierwsza możliwość podzielenia się ich historią - mówi Maciej Marmola.

- Jako jedyni dajemy możliwość przedstawienia historii Śląska rodzinom powstańczym, którym do tej pory nie było dane mówić o czasach powstań ze względu na politykę PRL i brak zainteresowania w pierwszych latach III RP. Pokazujemy też, jakie były losy tych rodzin już po powstaniach: w okresie II RP, w trakcie II wojny światowej oraz czasach Polski Ludowej. Często historie te są bardziej tragiczne niż opowieści z lat 1919-1921 - dodaje.

Przygotowane filmy można oglądać na stronie interne-towej encyklopedii: powstaniaslaskie.com.pl.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2016 - Dziennik Zachodni