Filmy Andrzeja Wajdy w katowickim Kinie Kosmos

  Filmy Andrzeja Wajdy w katowickim Kinie Kosmos

  Michał Mazgaj

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Muzeum Śląskie i Kino Kosmos w Katowicach organizują pierwsze pokazy w ramach retrospektywy twórczości reżysera Andrzeja Wajdy.
  Pod koniec sierpnia odbędą się dwie projekcje dwóch filmów artysty – 22 sierpnia wyświetlone zostanie „Pokolenie” (1954), debiut reżyserski polskiego twórcy, uchodzący za jeden z najważniejszych filmów polskiej kinematografii powojennej; 29 sierpnia natomiast pokazany zostanie „Samson” (1961), psychologiczny dramat wojenny. Oba seanse poprzedzone zostaną prelekcją prowadzoną przez Mariusza Ciszewskiego.

  „Pokolenie” opowiada historię Stacha (Tadeusz łomnicki) – drobnego złodziejaszka i pracownika warsztatu stolarskiego.
  Kiedy zakochuje się w Dorocie (Urszula Modrzyńska), młodej komunistce, postanawia wstąpić do Związku Walki Młodych. Wraz z poznanym Sekułą (Janusz Paluszkiewicz) bierze czynny udział w walce z okupantem. Pewnego dnia otrzymuje rozkaz przejęcia grupy Żydów… Film pochwalić się może obsadą gromadzącą wybitnych, rozpoznawalnych aktorów takich jak Zbigniew Cybulski, Ryszard Kotys, czy Tadeusz Fijewski (w małej roli zobaczyć możemy także młodego Romana Polańskiego). Choć dziś Pokolenie jest postrzegane jako film propagandowy, może się on wciąż pochwalić sprawnie opowiedzianą historią i przygnębiającą ponurą atmosferą.

  Bohaterem „Samsona” jest Jakub Gold (Serge Merlin). Za przypadkowe zabójstwo zostaje skazany na więzienie, które opuszcza w 1939 roku. Pracuje w getcie jako grabarz, ale po śmierci matki ucieka z niego. Trafiając pod opiekę kolejnych osób postanawia wrócić do getta, lecz ono przestało już istnieć. Zaczyna pracę w konspiracyjnej drukarni. Na temat tego filmu Wajdy opinie są w większości negatywne. Choć docenia się oniryczną atmosferę, krytykuje się przede wszystkim mało wiarygodną historię, a mówiąc dokładniej, posuwające ją do przodu bezsensowne zachowania głównego bohatera.

  Wydarzenie towarzyszy wernisażowi „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow-Wróblewski-Wajda”, prezentującej twórczość przedstawicieli pokolenia „zarażonych wojną” - przeczytać możemy na stronie Muzeum Śląskiego.

  Wstęp na seanse filmów Wajdy kosztuje 14 zł.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA