Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał konkursu Lady D. województwa śląskiego. Z tych pań warto brać przykład!

Monika Krężel
Ponad 30 kobiet z naszego regionu zostało wyróżnionych w konkursie Lady D. organizowanego przez europosła Marka Plurę. Zwyciężczynie są utalentowane, odważne, pełne pomysłów. I mimo swojej niepełnosprawności często działają społecznie.

W Katowicach rozstrzygnięto 16. już edycję konkursu Lady D. - Dama z Niepełnosprawnością. Jego ideą jest promowanie niezwykłych kobiet, które mimo zmagania się z niepełnosprawnością osiągają życiowe sukcesy, realizują pasje, są inspiracją, oparciem i wzorem dla innych. Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna).

- Pierwszy konkurs zorganizowaliśmy w 2002 roku, do tej pory wyróżniliśmy już ponad 100 kobiet - mówił europoseł Marek Plura. - Wszystkie nasze laureatki mają ponadprzeciętne osobowości. Konkurs miał różne odsłony, w tym roku postawiliśmy na intensywniejszą współpracę z samorządem lokalnym. Dlatego przyznane zostały tytuły Lady D. powiatów woj. śląskiego - dodał.

W tym roku tytuł Lady D. Województwa śląskiego 2018 w kategorii "Sport" otrzymała Danuta Bujok z Goleszowa, w kategorii "Kultura i sztuka" - Justyna Kędzia z Tarnowskich Gór, w kategorii "Dobry start" - Kinga Jureczka z Jeleśni, w kategorii "Życie zawodowe" - Ewa Goleniewska z Jastrzębia-Zdroju oraz w kategorii "Życie społeczne" - Teresa Wilczek z Rudy Śl. Pięć pań zostało zaproszonych przez posła Marka Plurę na zwiedzanie Parlamentu Europejskiego.

Poza tym tytuły Lady D. otrzymały także superkobiety pochodzące z poszczególnych powiatów. Uhonorowane zostały: Aleksandra Walkowicz, Katarzyna Adamczyk-Drożyńska (obie z powiatu będzińskiego), Aneta Wróbel (Bielsko-Biała), Mariola Chałupka (Bytom), Krystyna Dołęgowska (Chorzów), Joanna Misiarz (powiat cieszyński), Elżbieta Oleksyszyn (Częstochowa), Teresa Szymońska (powiat gliwicki), Iwona Jelonek (Jaworzno), Barbara Grześ (Katowice), Natalia Wiecha (powiat kłobucki), Urszula Sanocka (powiat mikołowski), Anna Macek (Mysłowice), Halina Wostal (Piekary Śl.), Klaudia Koszany (powiat raciborski), Teresa Cisek (Ruda Śl.), Monika Zając (Rybnik), Zofia Pogoda (Świętochłowice), Teresa Siemonowicz (Tychy), Joanna Adamczyk (powiat wodzisławski), Anna Masłowska (Zabrze).

Wyróżnienia z kolei otrzymały: Lucyna Kała, Anna Krzystanek (obie z powiatu będzińskiego), Grażyna Luker (Katowice), Zofia Błasińska (Chorzów), Jolanta Walencik, Barbara Pytlik (obie z powiatu wodzisławskiego).

Co ciekawe, uhonorowane panie będą mogły zaistnieć w jeszcze jednym konkursie. - Zastanawialiśmy się wspólnie, co zrobić, by ten plebiscyt był jeszcze bardziej widoczny. Podjęliśmy decyzję, że wyróżnione panie automatycznie będą nominowane do plebiscytu "Dziennika Zachodniego" na "Osobowość Roku" - zapowiedział Zenon Nowak, prezes oddziału Polska Press Śląsk.

ZOBACZ W GALERII ZDJĘCIA

Jedną z laureatek została Teresa Szymońska z Sośnicowic, która w swojej miejscowości bardzo aktywnie działa społecznie, a trzy lata temu założyła Izbę Tradycji. Zachęciła mieszkańców, by podzielili się swoimi sprzętami domowymi i w ten sposób odwzorowane zostało mieszkanie, w jakim żyli nasi dziadkowie i pradziadkowie. Co więcej, już po raz drugi w Izbie Tradycji, pani Teresa organizuje wigilię dla samotnych. - Przyjdzie ponad 10 osób, a nasi mieszkańcy przynoszą na wigilię potrawy i dzielą się swoim sercem - opowiada Teresa Szymońska. - Cały czas jestem między ludźmi. Ja to lubię i to mi pomaga - mówi skromnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!