MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finał Ligi Mistrzów przełożony po raz czwarty? UEFA szuka opcji na wszelki wypadek. Przeszkodą rozegrania finału w Stambule mogą być wybory

Jacek Kmiecik
Stadion Olimpijski im. Atatürka w Stambule i prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan
Stadion Olimpijski im. Atatürka w Stambule i prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan kolaż globallookpress.com/prezydencja turecka
Finał Ligi Mistrzów ma odbyć się tego lata w Stambule, ale Europejska Unia Związów Piłarskich (UEFA) ma plan na przełożenie miejsca rozegrania decydującego meczu Champions League. Rezygnacja ze Stambułu jest możliwa z powodu wyborów prezydenckich w Turcji.

Dlaczego sytuacja z wyborami może wpłynąć na finał?

Wybory w Turcji odbędą się 14 maja, a druga tura – 28 maja, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 procent głosów. A finał Ligi Mistrzów został zaplanowany na 10 czerwca w Stambule na Stadionie Olimpijskim im. Atatürka.

Główne obawy dotyczą ewentualnych protestów i zamieszek związanych z wynikami wyborów. Wiadomo już, że o to prezydenturę ubiegać się będzie panujący od 2014 roku Recep Tayyip Erdogan, a jego głównym rywalem wymieniany jest Kemal Kılıcdaroglu z Sojuszu Ludowego. Dwóch kolejnych uczestników wyborów to Muharrem Ince i Sinan Ogan.

Być może Erdogan nie jest już faworytem

Tej wiosny okazało się, że pozycja Erdogana nie jest tak mocna – sondaże pokazały duże poparcie dla Kılıcdaroglu. Uważa się, że poparcie dla Erdogana spadło od lutowych trzęsień ziemi: mieszkańcy kraju są niezadowoleni z powolnej reakcji władz na klęskę żywiołową.

Na przykład ankieta Aksoy Research wykazała, że ​​55,6 procent respondentów popiera Kilicdaroglu, a 44,4 procent – Erdogana. W badaniu przeprowadzonym przez inną firmę, Alf Research, opozycja również prowadzi: 55,1 do 44,9.

Turecki portal t24.com ogłosił wyniki kolejnego sondażu – wśród 5,7 tysięcy obywateli Kilichdaroglu otrzymał 46,5 procent głosów, a Erdogan – 42,4 procent. Są też dane Metropoll: Kilicdaroglu również tam prowadzi z 42,6 proc., a Erdogan jest drugi z 41,1 proc.

Erdogan wygrał ostatnie wybory 24 czerwca 2018 roku, zdobywając 52,6 procent głosów.

Czy protesty w Turcji są w ogóle możliwe?

Poważne niepokoje w kraju miały miejsce dziesięć lat temu – wtedy protesty trwały prawie przez całe lato z powodu decyzji władz o wycięciu parku w centrum Stambułu. Teraz nie ma takiej skali, choć potyczki zdarzały się na przykład w lutym 2023 roku. Po niszczycielskich trzęsieniach ziemi zszokowani ludzie oskarżyli władze o bezczynność i starli się z policją.

Zdarzają się też incydenty lokalne: 8 marca na marszu feministek protestujące skandowały antyrządowe hasła i próbowały przedrzeć się przez policyjne kordony – w odpowiedzi użyto gazu łzawiącego.

Tureckie władze wyrażają zaniepokojone przedwyborczei. W listopadzie w zamachu terrorystycznym w Stambule zginęło sześć osób, po czym ambasada USA zaapelowała do obywateli amerykańskich mieszkających w Turcji i poprosiła ich, aby trzymali się z dala od ruchliwych miejsc. Turecki minister spraw zagranicznych, Mevlut Cavusoglu, odpowiedział na to oświadczenie w następujący sposób:

– Jeśli chcą sprawiać wrażenie, że Turcja jest niestabilna, że ​​Turcji zagraża terroryzm, to nie pasuje to do przyjaznych czy sojuszniczych stosunków. Jeżeli przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi zaplanowanymi na 14 maja próbują postawić Turcję, partię rządzącą i prezydenta republiki w trudnej sytuacji, to nasi ludzie doskonale wiedzą, kto za tym stoi.

Jak wyglądały poprzednie finały?

Ostatni zaplanowany finał Ligi Mistrzów odbył się w 2019 roku. Na stadionie Atletico Madryt Liverpool pokonał Tottenham Hotspur, a Jürgen Klopp po raz pierwszy zdobył Puchar Europy.

A potem UEFA zmianiała miejsce spotkania:

• W 2020 roku finał zaplanowano w Stambule na 30 maja, ale w wyniku pandemii COVID-19 mecz przeniesiono do Lizbony, gdzie trzy miesiące później Bayern Monachium wygrał z Paris Saint-Germain.

• Ze względu na pandemię finał w Stambule przesunięto o rok, więc turniej nad Bosforem miał się odbyć w 2021 roku. Ale ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną w Turcji Brytyjczycy musieliby po powrocie do domu przejść obowiązkową kwarantannę (Turcja znajdowała się na brytyjskiej tak zwanej czerwonej liście). Angielski Związek Piłkarskirozstrzygnął sprawę z UEFA: Manchester City i Chelsea grały o trofeum na Estadio Dragau w Porto.

• W 2022 roku Sankt Petersburg przygotowywał się do organizacji finału Ligi Mistrzów, ale z powodu wybuchu wojny na Ukrainie mecz przeniesiono do Paryża na Stade de France, gdzie po skandalu z kibicami Real Madryt pokonał Liverpool.

Stambuł musiał czekać na finał od 2020 roku, ale jeśli negatywne prognozy się spełnią, nie otrzyma go również w 2023 roku.

W 2024 roku finał ma się odbyć w Londynie na Wembley, choć nie tak dawno już się tam odbywał – w 2011 i 2013 roku. A w 2025 roku decydujący mecz Ligi Mistrzów zaplanowano na Allianz Arena w Monachium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejny cios w PKOL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni