Finał MŚ FIM SuperEnduro w Arenie Gliwice. Taddy Błażusiak stanął na podium ZDJĘCIA

Wyścigu SuperEnduro w Arenie Gliwice były bardzo widowiskowe  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wyścigu SuperEnduro w Arenie Gliwice były bardzo widowiskowe Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot Arkadiusz Gola
W sobotę 18 marca Arena Gliwice zamieniła się w tor motocrossowy. To właśnie w tej hali rozegrano historyczny finał mistrzostw świata FIM SuperEnduro. Tytuł mistrzowski wywalczył Brytyjczyk Billy Bolt. Ulubieniec polskich kibiców Taddy Błażusiak też stanął na podium. Zobaczcie zdjęcia z finału MŚ FIM SuperEnduro.

Billy Bolt z tytułem mistrzowskim.. Taddy Błażusiak stanął na podium w Arenie Gliwice

Billy Bolt obronił tytuł mistrza świata FIM SuperEnduro. Brytyjczyk był liderem od pierwszego przystanku sezonu 2022/2023 w Krakowie, a swój sukces przypieczętował w finałowych zawodach w Arenie Gliwice. Bolt wywalczył złoto po raz trzeci z rzędu.

od 16 lat

Pierwszym wicemistrzem świata został obecny Mistrz Ameryki – Jonny Walker. Miano drugiego wicemistrza świata przypadło Taddy'emu Błażusiakowi. Nasz rodak, pięciokrotny mistrz Ameryki oraz sześciokrotny mistrzem świata dzięki skutecznej jeździe w Gliwicach wyprzedził Amerykanina Cody'ego Webba, trzykrotnego mistrza AMA EnduroCross oraz mistrza świata z sezonu 2018/2019.

Złoty medal w klasie Junior zdobył Brytyjczyk Mitch Brightmore. Srebro wywalczył jego brat Ashton Brightmore, a brąz Niemiec Milan Schmüser.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z FINAŁU MŚ FIM SUPERENDURO W ARENIE GLIWICE

Historyczny fnał MŚ FIM SuperEnduro w Arenie Gliwice

Sobotni wieczór w Arenie Gliwice rozpoczął się od hipnotyzującej ceremonii otwarcia, podczas której kibicom zaprezentowali się najlepsi zawodnicy najwyższej klasy startowej – Prestige. Wcześniej fani SuperEnduro mogli zdobyć autografy największych gwiazd tej konkurencji. Gośćmi specjalnymi finału MŚ FIM SuperEnduro byli znakomici żużlowcy Maciej Janowski i Tai Woffinden.

Rywalizacja sportowa rozpoczęła się od wyścigu SuperPole, w którym wzięło udział siedmiu najlepszych zawodników z treningów klasy Prestige. Ten wyścig składał się z dwóch okrążeń - pierwszego zapoznawczego z torem w Arenie Gliwice i drugiego z pomiarem czasu. Zawodnicy startowali w 20 sekundowych odstępach. Trzech najlepszych zawodników zostało nagrodzonych dodatkowymi punktami wliczającymi się do klasyfikacji generalnej.

Później rozegrano trzy wyścigi główne w klasach Prestige oraz Junior. Każdy wyścig trwał 6 min + 1 okrążenie, a na bramkach startowych w każdej klasie rywalizowało po 14 zawodników ustawionych w dwóch rzędach po 7 osób. W drugim finale kolejność startowa była odwrócona i najlepsi zawodnicy startowali z ostatnich pozycji w drugim rzędzie.

Rywalizacja na torze była bardzo zacięta i pełna licznych zwrotów akcji. Kibice, którzy tłumnie wypełnili trybuny Areny Gliwice podczas kilkugodzinnej imprezy nie mogli narzekać na nudę. W trakcie finału MŚ FIM SuperEnduro w Gliwicach zaprezentowali się także najmłodsi motocykliści biorący udział w wyścigach Kids Race.