Finał Olimpiady Geograficznej w Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. 19 finalistów ze Śląska

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Finał Olimpiady Geograficznej w Uniwersyteckim I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Finał Olimpiady Geograficznej w Uniwersyteckim I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
Udostępnij:
Uczniowie z całej Polski przystąpili w sobotę, 17 kwietnia, do zawodów finałowych Olimpiady Geograficznej. W 14 miastach Polski o godzinie 12.00 rozpoczął się pisemny egzamin. Uczniowie ze Śląski z geograficznymi zadaniami zmagają się w Uniwersyteckim I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. W finale Olimpiady Geograficznej wymagany jest poziom wiedzy niezbędny do uzyskania najwyższej oceny na egzaminie maturalnym oraz wykraczający poza wymagania szkolne; wskazana jest również znajomość bieżących wydarzeń społeczno-politycznych i zjawisk przyrodniczych w Polsce i na świecie.

Zawody finałowe XLVII Olimpiady Geograficznej w Uniwersyteckim I LO w Chorzowie

W sobotę, 17 kwietnia, w samo południe wystartował finał XLVII Olimpiady Geograficznej. W tym roku pisemny egzamin uczniowie piszą w 14 lokalizacjach w Polsce. Finaliści ze Śląska rozgrywają zawody finałowe w Chorzowie - w Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego.

- Do finału tegorocznej Olimpiady Geograficznej zakwalifikowało się 19 uczniów z województwa śląskiego. To właśnie oni piszą dziś egzamin w sali gimnastycznej Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Wśród nich jest nasz tegoroczny maturzysta - Jakub Burda, który dostał się do finału Olimpiady także w roku ubiegłym - mówi Przemysław Fabjański, dyrektor Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.

Dyrektor Uniwersyteckiego I LO w Chorzowie Przemysław Fabjański to również były finalista Olimpiady Geograficznej, tak jak dr Iwona Morawiecka - Zacharz i Tomasz Fabjański. Są dziś gospodarzami zawodów finałowych odbywających się, w związku z pandemią, w 14 miastach w Polsce.

To nie pierwszy finał Olimpiady Geograficznej w Chorzowie. Zawody finałowe w chorzowskim ''Słowaku" odbyły się także w latach: 1996, 2006 i 2016.

Z uwagi na panującą w Polsce sytuację epidemiczną, zawody finałowe Olimpiady Geograficznej zostały ograniczone do testu pisemnego. Finał odbędzie się także w różnych lokalizacjach, a w nie w jednej, jak do było do tej pory. Uczniowie na rozwiązanie testu mają 2,5 godziny (150 minut).

Nie przeocz

Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, czyi popularny "Słowak", gdzie dziś odbywa się finał Olimpiady Geograficznej znany jest w Polsce nie tylko ze świetnych wyników w nauce i zdolnych uczniowie, ale także z wypraw. Tych dużych - jak do Indii, ale także tych mniejszych. Od lat uczniów, nauczycieli i absolwentów Słowaka można spotkać na górskich szlakach czy wyjazdach narciarz.

Górskie wyprawy i wyjazdy narciarskie ze "Słowaka" na archiwalnych zdjęciach:

Górskie wyprawy i wyjazdy narciarskie ze Słowaka.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Słowak podróżuje. Archiwalne zdjęcia z wyjazdów uczniów i na...

Ogłoszenie wyników finału Olimpiady Geograficznej

Tytuł Laureata Olimpiady Geograficznej otrzymuje 25 zawodników z najwyższymi wynikami w teście. W przypadku wyników ex aequo przyznaje się odpowiednio większą liczbę tytułów laureata. Zawodnicy, którzy nie uzyskali tytułu laureata, ale w rozgrywkach osiągną co najmniej 50 proc. średniej z trzech najlepszych indywidualnych wyników w teście pisemnym, otrzymują tytuł Finalisty Olimpiady Geograficznej.

Wyniki zawodów wraz z listą laureatów i finalistów XLVII Olimpiady Geograficznej zostaną zamieszczone na stronie internetowej Olimpiady 25 kwietnia, najpóźniej o godzinie 18.00.

Podobnie jak w poprzednich latach, organizacja Olimpiady Geograficznej została powierzona Polskiemu Towarzystwu Geograficznemu. W 2018 r. przypadła ważna rocznica 100-lecia utworzenia Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Inicjatorką powstania Olimpiady Geograficznej była prof. Anna Dylikowa, a jej pomysł szybko zyskał poparcie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Na wniosek PTG Minister Oświaty i Wychowania powołał Olimpiadę Geograficzną oraz jej Komitet Główny w 1974 r.

Lokalizacja finału Olimpiady Geograficznej 2020/2021:

 • Białystok - Wydział Biologii, Uniwersytet w Białymstoku, ul. Ciołkowskiego 1J, 15-245 Białystok
 • Gdańsk - III Liceum Ogólnokształcące, Al. Legionów 27, 81-405 Gdynia
 • Kielce - Instytut Geografii, UJK, ul. Świętokrzyska 15, 25 – 406 Kielce – sala 540
 • Kraków - Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN, ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków
 • Lublin - Wydział Nauk o ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, al. Kraśnicka 2c,d, 20-718 Lublin
 • Łódź - Wydział Nauk Geograficznych, Uniwersytet Łódzki, ul. Narutowicza 88, 90-139 Łódź
 • Olsztyn - Katedra Gospodarki Wodnej i Klimatologii UWM, ul. Plac Łódzki 2,10-719 Olsztyn – sala 32
 • Poznań - Collegium Geographicum UAM, ul. B. Krygowskiego 10, 61-680 Poznań
 • Rzeszów - Instytut Archeologii UR, ul.Moniuszki 10, 35-015 Rzeszów
 • Chorzów - Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, ul. Dąbrowskiego 36, 41-500 Chorzów
 • Szczecin - Instytut Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego, ul. Mickiewicza 16, 70-383 Szczecin
 • Toruń - Wydział Nauk o Ziemi UMK, Lwowska 1, 87-100 Toruń
 • Warszawa - Wydział Geologii UW, sala 1012, ul. Żwirki i Wigury 93, 02-089 Warszawa
 • Wrocław - Liceum Ogólnokształcące Nr III, ul. Składowa 5, 50-209 Wrocław

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie