Finał Olimpiady Geograficznej w Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. 19 finalistów ze Śląska

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Finał Olimpiady Geograficznej w Uniwersyteckim I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
Uczniowie z całej Polski przystąpili w sobotę, 17 kwietnia, do zawodów finałowych Olimpiady Geograficznej. W 14 miastach Polski o godzinie 12.00 rozpoczął się pisemny egzamin. Uczniowie ze Śląski z geograficznymi zadaniami zmagają się w Uniwersyteckim I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. W finale Olimpiady Geograficznej wymagany jest poziom wiedzy niezbędny do uzyskania najwyższej oceny na egzaminie maturalnym oraz wykraczający poza wymagania szkolne; wskazana jest również znajomość bieżących wydarzeń społeczno-politycznych i zjawisk przyrodniczych w Polsce i na świecie.

Zawody finałowe XLVII Olimpiady Geograficznej w Uniwersyteckim I LO w Chorzowie

W sobotę, 17 kwietnia, w samo południe wystartował finał XLVII Olimpiady Geograficznej. W tym roku pisemny egzamin uczniowie piszą w 14 lokalizacjach w Polsce. Finaliści ze Śląska rozgrywają zawody finałowe w Chorzowie - w Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego.

- Do finału tegorocznej Olimpiady Geograficznej zakwalifikowało się 19 uczniów z województwa śląskiego. To właśnie oni piszą dziś egzamin w sali gimnastycznej Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Wśród nich jest nasz tegoroczny maturzysta - Jakub Burda, który dostał się do finału Olimpiady także w roku ubiegłym - mówi Przemysław Fabjański, dyrektor Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.

Dyrektor Uniwersyteckiego I LO w Chorzowie Przemysław Fabjański to również były finalista Olimpiady Geograficznej, tak jak dr Iwona Morawiecka - Zacharz i Tomasz Fabjański. Są dziś gospodarzami zawodów finałowych odbywających się, w związku z pandemią, w 14 miastach w Polsce.

To nie pierwszy finał Olimpiady Geograficznej w Chorzowie. Zawody finałowe w chorzowskim ''Słowaku" odbyły się także w latach: 1996, 2006 i 2016.

Z uwagi na panującą w Polsce sytuację epidemiczną, zawody finałowe Olimpiady Geograficznej zostały ograniczone do testu pisemnego. Finał odbędzie się także w różnych lokalizacjach, a w nie w jednej, jak do było do tej pory. Uczniowie na rozwiązanie testu mają 2,5 godziny (150 minut).

Nie przeocz

Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, czyi popularny "Słowak", gdzie dziś odbywa się finał Olimpiady Geograficznej znany jest w Polsce nie tylko ze świetnych wyników w nauce i zdolnych uczniowie, ale także z wypraw. Tych dużych - jak do Indii, ale także tych mniejszych. Od lat uczniów, nauczycieli i absolwentów Słowaka można spotkać na górskich szlakach czy wyjazdach narciarz.

Górskie wyprawy i wyjazdy narciarskie ze "Słowaka" na archiwalnych zdjęciach:

Słowak podróżuje. Archiwalne zdjęcia z wyjazdów uczniów i na...

Ogłoszenie wyników finału Olimpiady Geograficznej

Tytuł Laureata Olimpiady Geograficznej otrzymuje 25 zawodników z najwyższymi wynikami w teście. W przypadku wyników ex aequo przyznaje się odpowiednio większą liczbę tytułów laureata. Zawodnicy, którzy nie uzyskali tytułu laureata, ale w rozgrywkach osiągną co najmniej 50 proc. średniej z trzech najlepszych indywidualnych wyników w teście pisemnym, otrzymują tytuł Finalisty Olimpiady Geograficznej.

Wyniki zawodów wraz z listą laureatów i finalistów XLVII Olimpiady Geograficznej zostaną zamieszczone na stronie internetowej Olimpiady 25 kwietnia, najpóźniej o godzinie 18.00.

Podobnie jak w poprzednich latach, organizacja Olimpiady Geograficznej została powierzona Polskiemu Towarzystwu Geograficznemu. W 2018 r. przypadła ważna rocznica 100-lecia utworzenia Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Inicjatorką powstania Olimpiady Geograficznej była prof. Anna Dylikowa, a jej pomysł szybko zyskał poparcie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Na wniosek PTG Minister Oświaty i Wychowania powołał Olimpiadę Geograficzną oraz jej Komitet Główny w 1974 r.

Lokalizacja finału Olimpiady Geograficznej 2020/2021:

 • Białystok - Wydział Biologii, Uniwersytet w Białymstoku, ul. Ciołkowskiego 1J, 15-245 Białystok
 • Gdańsk - III Liceum Ogólnokształcące, Al. Legionów 27, 81-405 Gdynia
 • Kielce - Instytut Geografii, UJK, ul. Świętokrzyska 15, 25 – 406 Kielce – sala 540
 • Kraków - Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN, ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków
 • Lublin - Wydział Nauk o ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, al. Kraśnicka 2c,d, 20-718 Lublin
 • Łódź - Wydział Nauk Geograficznych, Uniwersytet Łódzki, ul. Narutowicza 88, 90-139 Łódź
 • Olsztyn - Katedra Gospodarki Wodnej i Klimatologii UWM, ul. Plac Łódzki 2,10-719 Olsztyn – sala 32
 • Poznań - Collegium Geographicum UAM, ul. B. Krygowskiego 10, 61-680 Poznań
 • Rzeszów - Instytut Archeologii UR, ul.Moniuszki 10, 35-015 Rzeszów
 • Chorzów - Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, ul. Dąbrowskiego 36, 41-500 Chorzów
 • Szczecin - Instytut Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego, ul. Mickiewicza 16, 70-383 Szczecin
 • Toruń - Wydział Nauk o Ziemi UMK, Lwowska 1, 87-100 Toruń
 • Warszawa - Wydział Geologii UW, sala 1012, ul. Żwirki i Wigury 93, 02-089 Warszawa
 • Wrocław - Liceum Ogólnokształcące Nr III, ul. Składowa 5, 50-209 Wrocław

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

MEiN szykuje zmiany w statusie nauczyciela

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie