MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finał wojewódzkiego konkursu o żołnierzach niezłomnych w Lublińcu

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Finał wojewódzkiego konkursu o żołnierzach niezłomnych w Lublińcu Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Finał wojewódzkiego konkursu o żołnierzach niezłomnych w Lublińcu Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc jadwigawisniewska.pl
W Miejskim Domu Kultury w Lublińcu w sobotę, 5 marca, odbyła się gala podsumowująca tegoroczną edycję Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, który od 7 lat organizuje Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Lubliniecką galę uświetnił występ Martyny Zygadło, finalistki 11 edycji The Voice of Poland oraz koncert „Młodzi Niezłomnym” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Lublińcu.

W tej swoistej sztafecie pokoleń wzięło udział już blisko 2 tys. młodych ludzi. Tylko w tej edycji dołączyło do niej 385 uczniów z 61 miast i miasteczek województwa śląskiego.

- Tegoroczną galę Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” przyszło nam rozstrzygać w szczególnych okolicznościach. Za naszą wschodnią granicą, od ponad tygodnia, trwa regularna wojna. Pokazuje to, że wciąż aktualne są wartości i ideały, za które walczyli i ginęli Żołnierze Niezłomni. W kontekście wojny na Ukrainie jeszcze boleśniej odczuwamy Ich poświęcenie. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni wiedzieli, że komunistyczna władza została Polakom narzucona po 1945 r. Wiedzieli, że to nie jest wolna Polska, że walka o niepodległość się nie skończyła – podkreśliła europoseł Jadwiga Wiśniewska, organizatorka Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Europoseł podziękowała też za zaproszenie i pomoc w organizacji wydarzenia posłowi Andrzejowi Gawronowi.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI

Laureaci konkursu z całego województwa śląskiego

W tym roku w konkursie wzięło udział 385 uczniów z 61 miast i miasteczek województwa śląskiego. Laureatami w kategorii szkół podstawowych zostali: I miejsce – Mateusz Kukułka (Szkoła Podstawowa nr 13 w Zawierciu), II miejsce – Patrycja Słocińska (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Myszkowie), III miejsce – Jakub Zomerfeld (Szkoła Podstawowa im. Stanisława Ligonia w Truskolasach). Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie z Częstochowy, Panek, Będzina, Golasowic, Rudnik.

Zaś w kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami zostali: I miejsce – Maja Siadkowska (I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach), II miejsce – Borys Bryzik (II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu), III miejsce – Patrycja Rozpondek (Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali uczniowie z Częstochowy, Katowic i Zabrza.

Nie przeocz

Nagroda specjalna w tegorocznej edycji trafiła do Szkoły Podstawowej nr 11 im. Władysława Broniewskiego w Będzinie, z której wpłynęło najwięcej, 38 prac.

- Niezależnie od werdyktu Komisji, wszyscy Uczestnicy są zwycięzcami, bo stanęli do ważnego zadania odkrywania prawdy o Wyklętych Bohaterach, którzy wierzyli, że Ich walka o niepodległą Ojczyznę nie pójdzie na marne. I nie poszła. A udział w Konkursie jest tego najlepszym dowodem. Dzięki Nim, Armia Wyklęta powraca – podkreślała europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Różnorodne formy artystycznego wyrazu

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, uczestnicy w swoich pracach poszukują prawdziwych bohaterów, którzy są blisko, docierają do miejsc związanych z działalnością Żołnierzy Wyklętych, do archiwalnych dokumentów, ale także do świadków historii, rodzin Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie sięgnęli do różnych form wyrazu, powstała m.in. animacja wzorowana na popularnej grze komputerowej. Tradycją Konkursu stały się piosenki i teledyski poświęcone Żołnierzom Niezłomnym, w których autorami muzyki i słów są uczniowie. W przygotowanie prac zaangażowane były niejednokrotnie całe klasy i rodziny Uczestników Konkursu.

Laureaci i finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe, nagrody multimedialne m.in. tablety, czytniki e-booków, słuchawki bezprzewodowe, opaski sportowe smartband. Z kolei opiekunowie zwycięskich prac otrzymali pamiątkowe pióra, teki edukacyjne, a także kolekcjonerskie monety NBP z wizerunkiem Żołnierzy Wyklętych.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera