Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał WOŚP w Częstochowie. Biegi, morsowanie i koncerty

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Finał WOŚP w Częstochowie. Biegi, morsowanie i koncerty
Finał WOŚP w Częstochowie. Biegi, morsowanie i koncerty 1-36 Piotr Ciastek; 37-65 Marek Tęcza
W niedzielę 29 stycznia w Częstochowie odbył się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po pandemicznych finałach, w tym roku częstochowski sztab WOŚP zorganizował na placu Biegańskiego koncerty. Dzień wcześniej odbył się tradycyjnie już XI Częstochowski Bieg "Policz się z cukrzycą".

WOŚP w Częstochowie

Tegoroczny finał WOŚP odbywa się pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą - zagramy dla wszystkich, małych i dużych”. Datki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu medycznego do szybkiej identyfikację bakterii, którymi zakażenie może prowadzić właśnie do sepsy.

Jak co roku, Częstochowa z okazji kolejnego Finału WOŚP przygotowała wiele atrakcji. Wśród nich znalazło się m.in. morsowanie, zajęcia z pierwszej pomocy i turniej siatkarski. Od rana w miasto wyruszyło z puszkami 507 wolontariuszy.

W tym roku na plac Biegańskiego wróciła festiwalowa scena muzyczna. Gościem specjalnym tegorocznego finału jest zespół Loka. Na scenie pojawili się też Era Band, Taki Blues Band, Amelia Cierpiał z zespołem, Dzika plaża, czy Habakuk.

Na głównym placu miasta nie zabrakło też gorącej grochówki, której doglądali strażacy. Każdy mógł spróbować zupy i się rozgrzać. Nie brakowało też stoisk z jedzeniem i piciem. Na placu Biegańskiego zrobił się mały jarmark.

Największe powodzenie mieli mali wolontariusze, a także ci przebrani i kwestujący ze zwierzętami.

- Zbieram pieniążki już drugi raz. Jest trochę zimno, ale mam już dużo monet, które mi brzęczą - mówił pięcioletni Alek, który kwestował z rodzicami.

Bieg i morsowanie

W sobotę 28 stycznia odbył się z kolei XI Częstochowski Bieg "Policz się z cukrzycą". Wśród sportowych imprez nawiązujących do WOŚP odbyło się też morsowanie w Parku Lisiniec. W niedzielę można było też wziąć udział w X Śląskiej Integracji Terenowej.

Na walkę z sepsą

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera