Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy chcą się dobrać do bogactw ziemi częstochowskiej

Janusz Strzelczyk
Mapa bogactw naturalnych w rejonie częstochowskim
Mapa bogactw naturalnych w rejonie częstochowskim Agnieszka Kaczmarczyk
W Myszkowie spółka z kapitałem australijskim wznowiła wiercenia w poszukiwaniu, a właściwie już teraz ustalenia zasobów złóż wolframu i molibdenu. Dwie spółki dostały koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w okolicach Częstochowy, na eksploatację czekają wody termalne w Olsztynie.

Ziemia częstochowska kryje bogactwa. To potencjalne źródło zamożności gmin, na terenie których są te złoża.

W Olsztynie, na bazie wód geotermalnych, chcieliby stworzyć taki ośrodek, jaki jest w Bad Waltersdorf w Austrii. Tam pracę znalazło 6 tysięcy osób, a hotele mają 98 procent obłożenia przez cały rok. Olsztynianie oglądali tamtejsze termy. Austriacy byli w Olsztynie.

Problem jest jednak w pieniądzach. Potrzeba co najmniej 100 milionów złotych na wykonanie odwiertów i budowę ośrodka. Dlatego Tomasz Kucharski, wójt Olsztyna, mówi, że na razie to tylko potencjalna szansa Olsztyna. Nie ma inwestora z dużym kapitałem.

Gaz łupkowy z kolei budzi kontrowersje. Do eksploatacji złóż używa się środków chemicznych, które nie są obojętne dla środowiska.

Także potencjalna budowa kopalni w Myszkowie ma swoje jasne i ciemne strony. Miasto z pewnością zarobiłoby ogromne pieniądze na podatkach od kopalni. Ale koszty dla środowiska byłyby też niemałe. Mówi o tym raport, jaki dla starostwa powiatowego przygotowały służby ochrony środowiska.

Najbezpieczniejsze, obok wód termalnych i też dające duży zarobek, są wody mineralne, które są eksploatowane w Myszkowie-Postępie, Rzeniszowie w gminie Koziegłowy oraz w Złotym Potoku.

Była potęga górnicza rud żelaza
Przez kilkadziesiąt lat region częstochowski był potęgą w wydobyciu rud żelaza.
W latach 60. XX wieku czynnych było kilkanaście niewielkich podziemnych kopalń o głębokości do 130 m. Pracowało w nich ok. 20 tys. ludzi. W 1970 r. zdecydowano o likwidacji górnictwa rud żelaza w Polsce. Hutnictwo miało rozwijać się w oparciu o rudę z ZSRR. Pierwszą kopalnię zlikwidowano w 1970 r. Ostatnia, Wręczyca, zakończyła swoją działalność w 1982 r.

Z doktorem Zbigniewem Bułą, z Państwowego Instytutu Geologicznego Państwowej Służby Geologicznej, rozmawia Janusz Strzelczyk
W Myszkowie wznowiono wiercenia w poszukiwaniu złóż molibdenu i wolframu. Duże są szanse na bogate złoża tych minerałów?
Teraz prowadzone jest dokładniejsze rozpoznanie złoża, w wyższej kategorii. Zaplanowane są chyba jeszcze cztery wiercenia. Potem będzie dokumentacja i ocena zasobów. Jest jeszcze drugi etap rozpoznania pola koncentracji wolframu i molibdenu.

Coraz więcej mówi się o gazie łupkowym, także w regionie częstochowskim. Nawet dwie firmy mają koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w tej okolicy. Jakie mają szanse na znalezienie złóż?
Poszukiwanie gazu łupkowego idzie trochę na fali wschodniej. To znaczy tam na wschodzie Polski rzeczywiście są warunki geologiczne wskazujące, że są możliwości odkrycia złóż gazu łupkowego. Natomiast nasz obszar ma inną budowę geologiczną. Jestem co najmniej sceptyczny, co do rezultatów poszukiwania tutaj gazu łupkowego. Ale to jest ryzyko tych firm, które angażują się w poszukiwania.

W Olsztynie, Poczesnej, nawet ponoć pod Częstochową, są wody termalne. Warto je eksploatować?
To nie są wody o bardzo wysokich temperaturach, do 30 stopni C, na głębokości do tysiąca metrów. Trzeba podjąć ryzyko pilotażowego wiercenia.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH I NOWE RECEPTY [PORADNIK]
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!