Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fiskus nie lubi spóźnialskich

Mariusz Urbanke
Nie wolno wypełniać zeznania bez jakichkolwiek dokumentów źródłowych. Może zakończyć się to karą za wykroczenie skarbowe
Nie wolno wypełniać zeznania bez jakichkolwiek dokumentów źródłowych. Może zakończyć się to karą za wykroczenie skarbowe arc.
Wielu podatników skarży się, że do tej pory nie otrzymało PIT-11 i dlatego nie rozliczą się z fiskusem. Niestety, nie mają racji. Rozliczyć się muszą.

Eksperci ostrzegają, że jeśli na czas, czyli do 30 kwietnia, podatnik nie złoży rocznego rozliczenia z podatku dochodowego za ubiegły rok, to na niego - w pierwszej kolejności - spadną problemy, a nie na pracodawcę.

Brak PIT-11 nie zwalnia nas od złożenia rozliczenia

- Brak informacji PIT-11 nie zwalnia nas ze złożenia rozliczenia rocznego - przypomina Katarzyna Miazek z Tax Care. - Jeśli pracodawca nie prześle druku, do rozliczenia z fiskusem przydadzą się m.in. umowy, wyciągi bankowe, druki ZUS RMUA czy tzw. paski wynagrodzeń.

Termin na przesłanie podatnikom informacji PIT-11 już minął. Do końca lutego każdemu zatrudnionemu pracownikowi (na etacie czy zleceniu) pracodawca był zobowiązany dostarczyć informację o uzyskanych w danym roku zarobkach, zapłaconych składkach ubezpieczeniowych i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.

Formularz mógł dotrzeć do pracownika już w ubiegłym roku, jeśli obowiązek poboru przez płatnika zaliczek ustał w ciągu 2013 roku, a podatnik złożył wniosek o wcześniejsze wystawienie PIT-11.

Jednak formularz może być też spóźniony, ponieważ pracodawca dotrzymuje terminu nawet wtedy, jeśli wysłał PIT-11 ostatniego dnia lutego. Ale jeśli jeszcze go nie mamy, to powinniśmy się zacząć martwić.

Dlaczego ta informacja jest taka ważna dla podatników?

- Ponieważ informacje z zebranych formularzy PIT-11 - ze wszystkich stosunków pracy, jakie podatnik wykonywał w ciągu roku - posłużą do wypełnienia rocznej deklaracji PIT-37 lub PIT-36, jeśli rozliczamy się ze współmałżonkiem prowadzącym działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową - wyjaśnia Agata Szymborska-Sutton, ekspert w firmie Tax Care. -

Jeśli zatem PIT-11 nie dotrze do nas w tych dniach, warto sprawdzić, dlaczego tak się stało i zadbać o to, by trafił do nas jak najszybciej.

Mamy prawo upomnieć pracodawcę na piśmie

Na początku najlepiej udać się do pracodawcy i uzyskać odpowiedź na pytanie, czemu nie otrzymaliśmy PIT-11. - Jeśli okaże się, że druk został wysłany, ale poczta zwróciła list ze względu na błędny adres, bądź też przesyłka zaginęła na poczcie, możemy poprosić pracodawcę o duplikat - także w sytuacji, gdy formularz otrzymaliśmy, ale zaginął gdzieś w domu - wyjaśnia Katarzyna Miazek z Tax Care. - Jeżeli natomiast pracodawca nie wysłał PIT-11, mamy prawo upomnieć go na piśmie, a także zawiadomić o opóźnieniu fiskusa - a ten może nałożyć na spóźnialskiego pracodawcę karę grzywny za wykroczenie skarbowe.

Spór z pracodawcą nie uch-roni nas jednak od rozliczenia. Fiskus wymaga złożenia deklaracji podatkowej na czas i musimy to zrobić.

Skąd brać dane, kiedy nie mamy druku PIT-11, na którym pracodawca podaje m.in. wysokość dochodu ze stosunku pracy, wartość potrąconych w ciągu roku składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz należne i pobrane zaliczki na podatek dochodowy?

- Gdy nie mamy PIT-11, powyższe dane musimy ustalić sami - mówi Katarzyna Miazek z Tax Care. - O ile może nie być problemu z ustaleniem wysokości własnego wynagrodzenia - na przykład na podstawie treści umowy o pracę - o tyle informacji o kwotach pobranych i odprowadzonych składek społecznych i zdrowotnych ZUS udzieli jedynie w swoim oddziale, i to na podstawie wcześniej złożonego przez nas wniosku. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, mogą wystarczyć miesięczne druki ZUS RMUA czy tzw. paski wynagrodzeń, które zawierają takie informacje o wysokości wynagrodzenia brutto, wynagrodzenia do wypłaty, zastosowanych kosztach uzyskania przychodu, a także wysokości zaliczek na podatek dochodowy.

Nasz ekspert dodaje, że przy składaniu PIT na podstawie własnych wyliczeń, warto to zaznaczyć, wskazując jednocześnie, na jakiej podstawie zostały przyjęte wskazane w zeznaniu wartości.

Nie wolno wypełniać zeznania "na oko"

Nie wolno natomiast wypełniać PIT bez jakichkolwiek dokumentów źródłowych.

- Nie warto wypełniać rocznego zeznania "na oko". Niezłożenie rocznego PIT do 30 kwietnia, a także złożenie zeznania zawierającego błędne informacje, przez które wykazana w nim kwota podatku jest zaniżona, może zakończyć się karą za wykroczenie skarbowe - ostrzega Katarzyna Miazek z Tax Care. - Wysokość ewentualnej kary zależeć będzie od kilku czynników, m.in. od dochodów podatnika, liczby osób na jego utrzymaniu oraz od znaczenia samego uchybienia, np. wartości uszczuplonego podatku - dodaje.

Samodzielne rozliczenie przez internet

Gdy terminy będą nas gonić, możemy wykorzystać udogodnienie, jakim jest samodzielne rozliczenie przez internet, które jest szybsze, łatwe i wygodniejsze niż wypełnianie papierowego PIT-a.

- Decyzja o rozliczeniu się z fiskusem przez internet z pewnością pozwoli ograniczyć do minimum formalności związane ze składaniem deklaracji w okienku - przekonuje Agata Szymborska-Sutton, ekspert w firmie Tax Care.

Wystarczy pobrać ze strony Ministerstwa Finansów aplikację e-Deklaracje i mieć zainstalowany program Adobe Reader do otwarcia Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

- Nie trzeba nawet posiadać podpisu elektronicznego - za potwierdzenie służy podanie kwoty przychodu wykazanej w poprzedniej deklaracji podatkowej - wyjaśnia Agata Szymborska-Sutton. - Poza nią należy podać identyfikator podatkowy (PESEL - w przypadku zwykłych osób fizycznych, NIP jest natomiast potrzebny w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą), imię i nazwisko oraz datę urodzenia.

Urzędowe Poświadczenie Odbioru jest traktowane na równi z potwierdzeniem zez-nania złożonego w urzędzie lub potwierdzeniem nadania listu poleconego na poczcie.

Fiskus podpowiada

Nasz cykl "Fiskus podpowiada", który prowadzimy przy współpracy z Business Centre Club i Urzędem Kontroli Skarbowej w Katowicach, jak co roku ma pomóc Czytelnikom bezbłędnie wypełnić PIT. Dziś rady na ostatnią chwilę - odpowiedź dla Czytelników, którzy zgłaszali nam pewne problemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera