MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Flaga Księstwa Cieszyńskiego ma promować region

Andrzej Drobik
Flaga Księstwa Cieszyńskiego ma promować region
Flaga Księstwa Cieszyńskiego ma promować region ARC
Flaga Księstwa Cieszyńskiego wzbudziła w Cieszynie gwałtowną dyskusję. Dzisiaj jej zwolennicy chcą pójść dalej i stworzyć markę Księstwa do promocji regionu.

- Śląsk Cieszyński to wyjątkowy teren, nawet w skali całej Polski. Księstwo Cieszyńskie nigdy, do 1918 roku, nie należało do Polski, ale to tutaj zachowano najstarszy polski język - mówił Alfred Znamierowski, wybitny polski heraldyk, który zrekonstruował flagę Księstwa Cieszyńskiego.

Jak tłumaczy, ten region zasługuje na swoją flagę, a także na symbole, które będą mogły go wyróżnić. W piątek w Cieszyńskim Ośrodku Kultury Dom Narodowy oficjalnie zaprezentowano flagę Księstwa Cieszyńskiego. Na spotkaniu zorganizowanym przez fundację Volens, odpowiedzialną za ideę rekonstrukcji flagi, wzięło udział kilkadziesiąt osób, m.in. przedstawiciele samorządów i instytucji kultury.

CZYTAJCIE TEŻ:
Kogo mierzi Księstwo Cieszyńskie. W poszukiwaniu istoty bycia „stela”

Cieszyn

Kogo mierzi Księstwo Cieszyńskie. W poszukiwaniu istoty bycia „stela”

Flaga, która pierwszy raz pojawiła się kilka miesięcy temu, wzbudziła w Cieszynie ogromną dyskusję. Część osób przyjęła ją z ogromnym entuzjazmem, inni widzieli w tym pomyśle objawy separatyzmu. Dzisiaj wydaje się, że pomysł przyjmuje nad Olzą coraz lepiej.

– Flaga Księstwa Cieszyńskiego wisi już w wielu miejscach na terenie Cieszyna. Będziemy się starać, by marka Księstwa Cieszyńskiego została wpisana do tworzonego właśnie Domu Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych – wyjaśnia Mariusz Chybiorz z fundacji Volens, jeden z inicjatorów rekonstrukcji flagi.

Organizatorzy spotkania przekonywali, że Księstwo Cieszyńskie może przede wszystkim stać się marką, która sprawi, że tereny historycznego księstwa będą w Polsce znacznie lepiej identyfikowane przez turystów.

– Marka Księstwa jest bardzo pociągająca, zaryzykowałbym stwierdzenie, że turystom może kojarzyć się znacznie lepiej niż Śląsk Cieszyński – mówi Michael Morys Twarowski, historyk, który prowadził spotkanie.

Jak twierdzą organizatorzy, osób zainteresowanych marką Księstwa Cieszyńskiego jest w Cieszynie i okolicy coraz więcej, a sama flaga miała być tylko symbolem i impulsem do podjęcia dalszych działań.

Flaga została zrekonstruowana jesienią ubiegłego roku przez znanego heraldyka i weksykologa Alfreda Znamierowskiego. Zawisła wtedy na najważniejszych instytucjach w Cieszynie, m.in. na Wieży Piastowskiej, co wzbudziło w mieście gwałtowną dyskusję. Dzisiaj flaga ma stać się elementem rozwiniętej strategii promocji całego regionu. Czy ten pomysł zostanie zaakceptowany nad Olzą?

Marka „Księstwa “ jest bardzo pociągająca, może kojarzyć się... lepiej, niż Śląsk Cieszyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni