Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Flagi górnośląskie powiewają na rynku w Rybniku ZDJĘCIA

AREK
Flagi górnośląskie powiewają nad rybnickim rynkiem
Flagi górnośląskie powiewają nad rybnickim rynkiem RAŚ
Na rynku w Rybniku powiewają żółto-niebieskie flagi górnośląskie. To z okazji nadchodzącego Dnia Flagi Górnośląskiej. O ich wywieszenie do władz Rybnika apelowało Rybnickie koło Ruchu Autonomii Śląska.

W piątek, 12 lipca, na rybnickim rynku pojawiły się żółto-niebieskie flagi górnośląskie. Stało się tak z okazji przypadającego 15 lipca Dnia Flagi Górnośląskiej

Apel rybnickiego koła Ruchu Autonomii Śląska o ich wywieszenie spotkał się z pozytywnym oddźwiękiem władz miasta, które postanowiły włączyć się do szerokiej regionalnej akcji mającej na celu pielęgnowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska.

Żółto-niebieska flaga jest jedną z najstarszych w tej części Europy. Jej początki sięgają XIV wieku i jej pierwszego „użytkownika” księcia Władysława II Opolczyka. Z biegiem lat stała się symbolem piastowskiego księstwa opolsko-raciborskiego, a w konsekwencji flagą Górnego Śląska.

- Myślę, że jest to być może jedyna okazja, aby wszyscy Ślązacy, wszyscy mieszkańcy Górnego Śląska, bez względu na przekonania czy sympatie polityczne, mogli razem okazać swój szacunek do naszego miejsca na Ziemi, do pięknej historii i tradycji Górnego Śląska. Wywieszenie w tym dniu naszej flagi może być symbolicznym wykazaniem naszej wspólnoty mimo licznych różnic nas dzielących. Myślę, że takie masowe wywieszenie flag upiękni nasze wioski, miasta i miasteczka

– mówi Jan Lubos z rybnickiego RAŚ, zachęcając każdego do włączenia się w akcję.

Dzień Flagi Górnośląskiej zapoczątkowany został w 2011 przez deputowanego do Parlamentu Europejskiego Marka Plurę, a data 15 lipca nie jest przypadkowa.

Nie przegapcie

Tego dnia w 1920 r. pierwszy wybrany po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Sejm Ustawodawczy
uchwalił pierwszą polską ustawę w randze konstytucji – Statut Organiczny Województwa Śląskiego, który obiecywał Ślązakom szeroką samorządność, przekonując ich do głosowania w plebiscycie za Polską, a jego unikatowe i nowoczesne rozwiązania, dające
samorządowi dużą swobodę działania, przyczyniły się do rozwoju nie tylko regionu, ale i gospodarki całej międzywojennej Polski.

Fundatorem wywieszonych flag jest rybnickie koło Ruchu Autonomii Śląska.

Zobaczcie koniecznie

Znacie tę śląską piosenkę? Tak brzmi po kazachsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo