Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fortum dmuchnie parą w elektrociepłowni. Mieszkańcy Zabrza muszą przygtować się na hałas

NAU
Prace nad uruchomieniem elektrociepłowni w Zabrzu nabierają tempa
Prace nad uruchomieniem elektrociepłowni w Zabrzu nabierają tempa arc
Nad powstającą w Zabrzu elektrociepłownią Fortum na początku maja pojawią się kłęby pary wodnej. To znak, że rozpoczęto tzw. dmuchanie parą – czyli standardowy proces poprzedzający rozpoczęcie produkcji energii. Fortum wyjaśnia, że to zupełnie bezpieczne zjawisko, niemniej jednak towarzyszyć mu będzie nieunikniony hałas. Ten kluczowy etap inwestycji jest konieczny do tego, aby nowoczesny zakład Fortum był gotowy do bezawaryjnej pracy i bezpiecznych dostaw ciepła.

Rozpoczęcie dmuchania parą instalacji kotłowej i rurociągów na terenie Elektrociepłowni Zabrze planowane jest między 7 a 10 maja. W celu zminimalizowania niedogodności dla mieszkańców prace będą prowadzone wyłącznie w ciągu dnia i potrwają kilka tygodni. Nad zakładem będą widoczne białe chmury, w skład których wchodzi para wodna, w żaden sposób niezagrażająca mieszkańcom. Pomimo zastosowania specjalistycznych tłumików, dmuchaniu towarzyszyć będzie również hałas o znacznym natężeniu.

– Dmuchanie parą jest niezbędne do uruchomienia elektrociepłowni i późniejszej bezawaryjnej produkcji ciepła. W tym czasie nad zakładem pojawią się kłęby pary wodnej, które są nieszkodliwe dla otoczenia. Okolicznym mieszkańcom może jednak doskwierać hałas, za co chcielibyśmy serdecznie przeprosić. Równocześnie dołożymy wszelkich starań, aby dźwięk dmuchania był jak najmniej uciążliwy, a czas realizowanych prac jak najkrótszy – komentuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Prace nad uruchomieniem elektrociepłowni w Zabrzu nabierają tempa. Zakończono już proces chemicznego czyszczenia kotła, który pozwolił na usunięcie zanieczyszczeń i zabezpieczenie nowoczesnego, ekologicznego urządzenia. Zakład Fortum zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w Zabrzu oraz Bytomiu i znacząco wpłynie na ograniczenie emisji CO2 i innych substancji w regionie. Eksperci Fortum szacują, że emisja pyłów spadnie ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki ponad 7-krotnie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera