Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fortum grzeje i inwestuje [ZDJĘCIA]

JS
Fortum jest właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej i elektrociepłowni w Częstochowie
Fortum jest właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej i elektrociepłowni w Częstochowie Dziennik Zachodni
Fortum, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej i elektrociepłowni w Częstochowie, w zakończonym właśnie sezonie grzewczym dostarczyło ponad 1,4 mln GJ ciepła. W 2015 roku firma zainwestowała w mieście blisko 5 mln zł. Na tę kwotę złożyły się między innymi wydatki na prace modernizacyjne w wysokości około 3 mln zł oraz nowe podłączenia do sieci ciepłowniczej o wartości prawie 2 mln zł.

Łączna długość sieci ciepłowniczej Fortum w Częstochowie wyniosła na koniec 2015 roku około 180 km. Fortum nieustannie modernizuje i rozbudowuje sieć, aby zapewnić mieszkańcom niezawodne oraz bezpieczne dostawy ciepła w konkurencyjnej cenie. W 2015 roku firma przebudowała sieć między innymi w rejonie ulic Kosmicznej, Kiedrzyńskiej, Worcella, Kościuszki, Czartoryskiego, Sowińskiego, Kasztanowej, Okólnej, Żareckiej i Jagiellońskiej za kwotę blisko 1,6 mln zł.

– W ubiegłym roku podłączyliśmy do sieci ciepłowniczej 15 obiektów za kwotę prawie 2 milionów złotych. Przyłączenia objęły rejony ulic: Krakowskiej, Strażackiej, Katedralnej, Bialskiej, Botanicznej, Dąbrowskiego, Wolności, Kilińskiego, Bardowskiego i Staffa. Ponadto, podpisaliśmy umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej z 38 nowymi klientami, na łączną moc ponad 6,7 MW – mówi Tomasz Śmilgiewicz, dyrektor ds. sprzedaży Fortum.

W ubiegłym roku Fortum przeprowadziło także prace modernizacyjne w elektrociepłowni przy ulicy Rejtana na łączną kwotę 1,4 mln zł. Miały one na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności energetycznej zakładu. W ramach prac zamontowano między innymi system zabezpieczenia przeciwpożarowego dla serwerowni, a także panele fotowoltaiczne, które będą produkowały ekologiczną energię na potrzeby własne elektrociepłowni.

– W bieżącym roku planujemy dalsze modernizacje źródeł ciepła, przeznaczymy na ten cel blisko 3,8 mln zł. Wśród projektów realizowanych w elektrociepłowni, znajdą się między innymi budowa układu uzdatniania wody z rzeki do chłodni wentylatorowej, a także zwiększenie odporności na erozję rur w komorze paleniskowej kotła. Planujemy także budowę nowego systemu oczyszczania spalin w ciepłowni, która znajduje się na terenie zakładu przy ulicy Rejtana – mówi Dariusz Siemieniec, kierownik elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.

Plany Fortum na rok 2016 w Częstochowie zakładają również dalszą rozbudowę sieci ciepłowniczej. Za kwotę około 3 milionów złotych firma podłączy do sieci miejskiej budynki przy ulicach Augustyna, Sikorskiego, Mościckiego, Równoległej, Rejtana, Niepodległości, Łódzkiej, Racławickiej, Kasztanowej oraz Rapackiego. Sieć ciepłownicza będzie także na bieżąco modernizowana w rejonie ulic Próchnika, Iłłakowiczówny, Botanicznej, Okólnej, Sobieskiego, Staszica, Jagiellońskiej, Worcella, Waszyngtona oraz Racławickiej. Według planów na ten cel przeznaczone zostanie 2,3 mln zł.

Fortum wdraża również zaawansowany system monitoringu i sterowania węzłami cieplnymi, który umożliwi poprawę efektywności przesyłu i dystrybucji ciepła. Dzięki temu zwiększy się niezawodność dostaw ciepła, a proces obsługi technicznej odbiorców będzie sprawniejszy. Planowane nakłady związane z realizacją projektu w Częstochowie w bieżącym roku to 1,9 mln zł. Łącznie inwestycje Fortum w Częstochowie w 2016 roku wyniosą około 11 milionów złotych.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera