Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Forum Gen.pl – wiele nauki i inspiracji. Od sportu, AI, psychologii przez ekonomię, rozmowy rekrutacyjne po demokrację bezpośrednią i NGO

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Spotkanie ze złotym medalistą olimpijskim Dawidem Tomalą.
Spotkanie ze złotym medalistą olimpijskim Dawidem Tomalą. Mateusz Czajka
Trwa forum Gen.pl na Muchowcu w Katowicach. Posłuchaliśmy wielu rozmów, debat. To wydarzenie jest współtworzone z młodymi ludźmi i stworzone na nich. Zjechały się na nie osobistości świata nauki, dziennikarze, sportowcy, aktowości i działacze. Posłuchaliśmy, co mieli do powiedzenia.

Forum Gen.pl ruszyło w Katowicach – młoda nauka na Muchowcu

9 czerwca katowicki Muchowiec kipi od debat, rozmów, które uczą i inspirują. Postanowiliśmy się przysłuchać się kilku rozmowom z najróżniejszych dziedzin. Uczestnikom forum Gen.pl nie przeszkodził ulewny deszcz, który przetoczył się nad miastem. Poruszano tematy od nowoczesnych technologii, AI przez ekonomię, energetykę, po psychologię, politykę lokalną i sport.

— To wsparcie mentalne jest chyba najważniejsze w drodze jest sportowca, bo stresów, które czyhają na naszej drodze mamy całą masę. Wybrałem sporty indywidualny, ale zawsze jest koło mnie trener, fizjoterapeuta, gdzieś już od pewnego czasu psycholog, lekarz, który jeździ z nami na obozy. Tych ludzi jest naprawdę sporo, którzy pracują na nasz sukces – dzielił w czasie jednego z panelów mistrz olimpijki w chodzie na 50 kilometrów Dawid Tomala.

Nie brakuje także gastronomii i rozrywki: symulatora lotu, rollercoastera, selfie 360 stopni. O 20.00 na Muchowcu zagra O.S.T.R. Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do młodzieży i młodych dorosłych. Jego celem jest nie tylko dotarcie do nowych pokolenia generacji Z, ale także współtworzenie z nim forum Gen.pl.

Szanse i zagrożenia AI oraz dwojakie podejście do wolności

W namiocie głównym odbyła się m.in. dyskusja o szansach i zagrożeniach sztucznej inteligencji.
Ważnym spostrzeżeniem jest to, że sztuczna inteligencja jest obecna w naszych urządzeniach od dawna. Algorytmy AI wykorzystuje między innymi popularny serwis YouTube. Rozmówcy wskazują, że nawet sami programiści do końca nie rozumieją już działania rozbudowanych programów z AI inteligencji. Jak zauważył Szymon Pękala z Wojny Idei przeciętny użytkownik odbiera i coś jako sztuczną inteligencję, kiedy imitowane są relacje międzyludzkie. Znany popularyzator nauki Tomasz Rożek wskazał, że obecnie AI nie jest w stanie wybierać innych celów, które zaprogramowali jej twórcy. Agnieszka Elwertowska poruszyła także nieuregulowany prawnie problem wykorzystywania prac grafików przez programy.

Na forum Gen.pl zabrakło również tematów poruszających kwestie duchowe i psychologiczne. Jeden z paneli dotyczył np. różnicy w podejściu do wolności i różnicy między wolnością „od” i wolności „do”. Wskazuje, że obecnie skupiamy się przede wszystkim na byciu niezależnym od wielu rzeczy. Niestety pomijamy przy tym wolność wewnętrzną potrzebną do wyboru dobra – nie tylko dla siebie.

Cała rzecz w tym, żeby mieć taką wewnętrzną wolność w wyborze tego, co naprawdę będzie służyło mojemu rozwojowi, mojemu dobru, ale też dobru i rozwojowi innych ludzi. W związku z tym przede wszystkim chodzi o wolność, która otwiera mi cały świat wartości przede mną – twierdzi ks. dr Krzysztof Porosło.

Zmień rzeczywistość wokół ciebie – warsztaty na Gen.pl

Młodzież i studenci brali udział także w wielu warsztatach. Mogli dzięki nim nauczyć się umiejętności pozwalającym m.in. zmieniać najbliższą przestrzeń przy okazji demokracji bezpośredniej.

— Pokazaliśmy młodym ludziom, uczestnikom z różnych miast Polski, uczniom szkół średnich, studentom, jak korzystać z takich narzędzi, jak referendum ogólnopolskie, referenda lokalne, inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców - narzędzi, które tak naprawdę są w zasięgu młodzieży aktywnej, mającej pomysł na swoją gminę na swój samorząd. W ramach warsztatu młodzi ludzie przygotowywali potencjalne pytania referendalne zarówno w tym wymiarze ogólnopolskim, jak i w wymiarze lokalnym – powiedział nam Piotr Trudnowski z Instytutu Demokracji Bezpośredniej.

Zapytaliśmy także, które narzędzie demokratyczne jest najmniej wykorzystywane przez społeczeństwo a ma spory potencjał. Wskazał na inicjatywę uchwałodawczą mieszkańców. Czasem wystarcza sto, dwieście, czy pięćset podpisów (w przypadku powiatu), aby uchwałę wnieść pod obrady samorządu. Wskazuje, że władza lokalna ma trzy miesiące, aby rozważyć tego typu inicjatywę.

„Kultura organizacji, to najgorsze możliwe zachowanie, które wciąż jest akceptowane”

Bardzo praktycznym modułem było również spotkanie z Marcinem Nowakiem menadżerem z EY na temat tego, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Poruszył także kwestię tego, jak samemu dobrze poznać firmę, do której aplikujemy.

Kultura organizacji, to najgorsze możliwe zachowanie, które wciąż jest akceptowane – stwierdził w mocnych słowach Marcin Nowak.

Wskazał także, że uczestnicy rozmów także mogą wykorzystywać narzędzia rekruterów. Wiele pokazującym są pytania dotyczące realnych wydarzeń. Rekrutera można zapytać o to, jak poprzednia osoba radziła sobie na danym stanowisku, jak firma nagradzała np. swoich pracowników za innowacje. Według menadżera dużym błędem jest brak prośby o feedback – zarówno przy odrzuceniu oferty danego kandydata, jak i po jej przyjęciu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera