MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Forum Seniora”: w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach z seniorami o seniorach

Katarzyna Domagała-Szymonek
Dzisiaj pierwsza odsłona akcji „Forum Seniora”. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyła się konferencja na temat polityki senioralnej w Śląskiem. „Forum Seniora“ to akcja „Dziennika Zachodniego” i Urzędu Marszałkowskiego. Seniorzy nie zawiedli. Do MCK przyszły tłumy. Przed przeczytaniem tekstu zobaczcie wideo z tego wydarzenia:

Międzynarodowe Centrum Kongresowe, pl. Sławika i Antalla 1, Katowice. Pod tym adresem dzisiaj o godzinie 12 rozpoczęła się konferencja „Forum Seniora”. Tematem przewodnim było nowe spojrzenie na politykę senioralną w Śląskiem. W ten sposób rozpoczynamy wspólną akcję „Dziennika Zachodniego” oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Oddaliśmy głos oseniorom. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach swój start miała ogólnowojewódzka akcja „Forum Seniora”, którą „Dziennik Zachodni” prowadzi wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz partnerami. Celem akcji jest dotarcie do jak największej grupy seniorów w województwie śląskim i zachęcenie ich do wyjścia z domu, do mówienia o swoich potrzebach i pomysłach. My zapytaliśmy uczestników spotkania oraz prelegentów, co trzeba zmienić, by seniorom żyło się lepiej. Wniosek, jaki wypływa z ich odpowiedzi? Przed nami długa droga. Bowiem ile osób, tyle różnych wskazań.

- Bezpośrednio od seniorów chcemy dowiedzieć się, czego im potrzeba - wyjaśnia Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego. - Widzimy, że oprócz bezpieczeństwa (obecnie woj. śląskie zachęca swoich starszych mieszkańców do skorzystania z projektu Koperta Życia), walki z samotnością, potrzeba im uznania, włączenia się w aktywność społeczną - dodaje marszałek woj. śląskiego.

Ewa Brewczyńska-Florczyk, przewodnicząca Zawierciań-skiej Rady Seniorów, pytana o to, co trzeba zmienić, by seniorom żyło się lepiej, bez wahania odpowiada: ich mentalność. - Warto rozmawiać z seniorami. Zmieniły się czasy, a zachęcając np. do udziału w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, Radach czy Klubach Seniorów, staramy się pokazać innym, że można żyć lepiej. Że nie musimy tkwić w okowach tamtych czasów, tylko śmiało iść do przodu - komentuje.

Także dr Maria Zrałek, przewodnicząca Śląskiej Rady ds. Seniorów, przyznaje, że trzeba popracować nad samymi osobami starszymi. - Żeby w końcu uświadomiły sobie, że są podmiotem, a nie przedmiotem działań różnych instytucji. Ważne jest też wykształcenie pewnej empatii u decydentów i uświadomienie im, że seniorzy są ogromnym kapitałem, który można bardzo pozytywnie wykorzystać. Problem polega na tym, że tych aktywnych seniorów jest dosłownie garstka. Mamy ogrom ludzi starszych, którzy jeszcze nie są na tyle starzy, aby nie mogli w pełni funkcjonować w społeczeństwie, mimo to siedzą w domach. Naszym zadaniem jest właśnie wyciągnięcie ich stamtąd - podsumowuje dr Zrałek. - Jak to zrobić? Uczyć, uświadamiać, pokazywać dobre praktyki - uzupełnia.
Z kolei Zuzanna Geilke, która przyjechała z Glinicy, małej miejscowości w pow. lublinie- ckim, podkreślała, że coraz głośniej powinno się mówić o seniorach właśnie z tych mniejszych miejscowości czy ze wsi. - Widzimy, że znajdują się w dużo trudniejszej sytuacji od seniorów z większych miast. Mają utrudniony dostęp do zajęć czy spotkań - podkreślała.
Prof. Katarzyna Popiołek, psycholog z Uniwersytetu SWPS, która była jedną z prelegentek, mówi tak: „Starość jest zadaniem na całe życie. To oznacza, że powinniśmy rozbudowywać wiele sfer aktywności czy relacji społecznych. Stawiać na rozwój indywidualny. Wszystko po to, aby zdanie, które usłyszałam od jednego z emerytów, nie miało u nas zastosowania. A powiedział on tak: kiedy kończy się praca, zaczyna się czekanie na śmierć”.

Pani profesor mocno zaznacza też potrzebę zindywidualizowania podejścia do seniorów. - Każdy z nich jest inny, przeżył życie z innymi doświadczeniami. Nie możemy traktować go jako jednego z grupy, musimy spojrzeć na niego jak na indywidualność - wyjaśnia.

- Seniorzy to najszybciej powiększająca się grupa społeczna nie tylko w województwie śląskim, ale w całej Polsce. Dlatego szukamy każdego sposobu dotarcia do nich - tłumaczy pomysł rozpoczęcia akcji Katarzyna Kuczyńska-Budka, dyrektor gabinetu marszałka województwa śląskiego. - Zależy nam na tym, aby seniorzy wyszli z domów, aby zaczęli działać w obszarach, które są dla nich ważne.

Dzisiejsze „Forum Seniora” to jedynie początek cyklu spotkań, podczas których specjaliści będą zajmować się sprawami osób w wieku 60+. I tak w lutym tematem przewodnim konferencji będzie aktywny senior, wiosną bezpieczeństwo seniorów, jesienią nowe technologie dla seniorów, zaś zimą łączenie pokoleń.

Dzisiaj na uczestników konferencji czekał również bezpłatny magazyn DZ - „Forum Seniora”, w całości poświęcony ich sprawom. Będziemy go bezpłatnie przekazywali Uniwersytetom Trzeciego Wieku w województwie śląskim. Już od stycznia 2017 roku uruchomimy też specjalny serwis internetowy poświęcony osobom starszym.

Na tym nie koniec. Już można zgłaszać kandydatów do nowego plebiscytu „Dziennika Zachodniego”. Razem z Państwem chcemy uhonorować wyróżniające się Uniwersytety Trzeciego Wieku, działające w woj. śląskim. Plebiscyt potrwa do 16 stycznia 2017 roku. Szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie dziennikzachodni.pl/utw. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Jakie? To na razie pozostaje niespodzianką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni