Forum Wizja Rozwoju odbyło się w Gdyni. Eksperci, przedsiębiorcy i politycy rozmawiali o najważniejszych zagadnieniach ekonomicznych

Materiał powstał we współpracy z Fundacja Wizja Rozwoju
Fot.  Łukasz Kamasz. Polska stawia na rodzinę, to nie tylko hasła - podkreślała minister Marlena Maląg
Fot. Łukasz Kamasz. Polska stawia na rodzinę, to nie tylko hasła - podkreślała minister Marlena Maląg
Udostępnij:
Dwudniowa gdyńska konferencja była okazją do spotkań i wymiany poglądów. O najważniejszych dla gospodarki zagadnieniach i wyzwaniach na przyszłość dyskutowali 26 i 27 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej uczestnicy Forum Wizja Rozwoju.

Gospodarka

Te wyzwania to m.in. kwestie bezpieczeństwa, energetyka, małe elektrownie wodne, gospodarka morska, kryzys wywołany pandemią, kwestie demograficzne i rozwój społeczności lokalnych. Każdej z tych dziedzin poświęcony był osobny panel. Nie zabrakło wystąpień zaproszonych gości z premierem Mateuszem Morawieckim, który objął patronat nad tym wydarzeniem.

- Jestem przekonany, że ludzka energia zgromadzona w sercach Polaków, pracowitość i talenty, że te wszystkie czynniki będą składnikami sukcesu, na który Polacy zasłużyli od dawna - mówił premier w wystąpieniu inaugurującym Forum. - Dziś mamy szansę wybić się na tę niepodległość gospodarczą, którą coraz mocniej osiągamy. Mamy szansę być wśród najlepszych. Niech nowe myśli wypracowane podczas tego forum wzmocnią potencjał gospodarki polskiej dla dobra społeczeństwa i Ojczyzny.

W programie Forum odbyły się dyskusje związane z Polskim Ładem - także dotyczące znaczenia tego programu dla samorządów i poszczególnych grup społecznych. Specjalne miejsce poświęcono kwestiom 3W - wodzie, wodorowi i węglowi - trzem zasobom, które mogą zrewolucjonizować polską gospodarkę i zwiększyć konkurencyjność naszych przedsiębiorstw.

Jednym z tematów poruszanych przez zaproszonych ekspertów były wyzwania związane z pandemią koronawirusa w Polsce i powiązane z nią kwestie gospodarcze. Na pytania redaktor naczelnej Polska Press Doroty Kani odpowiadał m.in. Piotr Patkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

- Uruchomiliśmy szeroki strumień pieniędzy, który służył pomocą przedsiębiorcom - przypomniał Piotr Patkowski. - Jedynym sposobem jest pociągnięcie gospodarki kosztem wzrostu długu publicznego. Kryzys koronawirusowy, według niektórych nauczył nas, że w tym czasie być może nie ma granic i limitu długu publicznego. On jest i musimy określić granicę, na jaką kwotę go ustalić. Gdyby nie odwaga rządu, nie moglibyśmy dzisiaj mówić o tym, że dobrze poradziliśmy sobie z koronawirusem.

Z udziałem Marleny Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej, odbył się czwarty już kongres Srebrna Gospodarka. Dyskusja na temat sytuacji seniorów w Polsce jest tradycyjnym punktem Forum Wizja Rozwoju. Dyskutowano też na temat rozwiązań, które zatrzymają niż demograficzny.

- Polska stawia na rodzinę, to nie tylko hasła - podkreślała minister. - Prowadzimy szereg programów pomagających i inwestujących w rodzinę. Jednak idziemy dalej i proponujemy kolejne rozwiązania. Mamy przygotowaną Strategię Demograficzną 2040.

Oficjalny program pierwszego dnia najważniejszej debaty ekonomicznej wieńczyła gala wręczenia Nagród Gospodarczych Forum Wizja Rozwoju. Laureaci wyłonieni zostali spośród dwustu firm i instytucji.

W kategorii Społecznej Odpowiedzialności Biznesu nagrodę otrzymała firma Woj-Mar Mariusz Gustowski z Wejherowa. Kolejną kategorią były Badania i Rozwój Nowych Technologii. Nagrodę odebrał przedstawiciel stoczni Galeon, produkującej luksusowe jachty i łodzie motorowe. W kategorii Ekomobilności jury najwyżej oceniło Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni.

Fot. Forum Wizja Rozwoju. Złotą Wstęgę Forum Wizja Rozwoju otrzymał premier Mateusz Morawiecki

Wyróżniono również start-upy, które działają na rynku nie dłużej, niż dwa lata. Laureatem w tej kategorii została spółka E1 Krzysztof Sierżęga. Ostatnią z ogłoszonych kategorii była Złota Wstęga Forum Wizja Rozwoju. Otrzymał ją premier Mateusz Morawiecki.

Piątek był drugim dniem Forum. W programie konferencji znalazł się Hakckathon poświęcony przyszłości polskich lasów. To wydarzenie w formie rywalizacji, skierowane do programistów i szerzej - przedstawicieli branży IT - których zadaniem jest wypracowanie w określonym, krótkim czasie innowacyjnych rozwiązań dla poszczególnych problemów.

W piątek rozmawiano też o społecznej odpowiedzialności biznesu, przemyśle stoczniowym, uwarunkowaniach transportu morskiego oraz wpływie mediów na procesy gospodarcze.

Materiał oryginalny: Forum Wizja Rozwoju odbyło się w Gdyni. Eksperci, przedsiębiorcy i politycy rozmawiali o najważniejszych zagadnieniach ekonomicznych - Polska Times