Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotoradar na DTŚ w Rudzie Śląskiej zrobił 360 zdjęć w trzy dni. Najwyższy mandat to 30 tys. zł!

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Fotoradar na "zakręcie mistrzów" w Rudzie Śląskiej wykonał 360 zdjęć w 3 dni. Posypią się mandaty
Fotoradar na "zakręcie mistrzów" w Rudzie Śląskiej wykonał 360 zdjęć w 3 dni. Posypią się mandaty Arek Gola
Fotoradar na DTŚ w Rudzie Śląskiej, czyli na słynnym rudzkim „zakręcie mistrzów” działa zaledwie trzy dni, a już wykonał około… 360 zdjęć. Miało być bezpieczniej, ale jak się okazuje, mandaty nie odstraszają piratów drogowych.

Fotoradar na rudzkim odcinku DTŚ ustawiono, aby podnieść bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Pierwsze dni jego funkcjonowania wskazują, że kierowcy nie tylko nie respektują ograniczenia prędkości, ale i nie przejmują się tym, że mogą otrzymać mandaty, które dziś nie należą do najniższych, bowiem maksymalną stawkę podniesiono z 500 do 5000 zł, a grzywę nakładaną przez sąd – z 5000 do 30 000 zł.

- A jednak się pomyliłem... Liczyłem na to, że wysokie mandaty oraz fotoradar powstrzymają „piratów drogowych” od przekraczania prędkości na rudzkim „zakręcie mistrzów” – mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Na niebezpiecznym zakręcie, który stanowi czarny punkt na drogowej mapie Rudy Śląskiej, obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h. Wielu kierowców jednak tego nie przestrzega. Odkąd długo wyczekiwany radar rozpoczął pracę, piraci drogowi muszą się liczyć z wysokimi mandatami. Nie ma tygodnia, żeby nie doszło tam do kolizji czy wypadku, a zdarzenia drogowe utrwalają kamery Business Control Monitoring, a następnie filmy te publikowane są w serwisie YouTube.

- Mam nadzieję, że kary, które otrzymają kierowcy łamiący przepisy drogowe, nie tylko uderzą ich po kieszeni, ale przede wszystkim dadzą im do myślenia. Bo prawda jest taka, że swoją brawurą zagrażają zdrowiu i życiu innych i swojemu. Bezpiecznej jazdy! – podkreślił Krzysztof Mejer.

Przypomnijmy, że starania o ustawienie fotoradaru na „zakręcie mistrzów” na rudzkim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej rozpoczęto kilka lat temu. Inspekcja Transportu Drogowego, tłumacząc się potrzebą ustawienia radarów w innych newralgicznych miejscach, nie spieszyła się z zakupem. W końcu miasto Ruda Śląska zdecydowało się sfinansować zakup urządzenia, a radni wyrazili na to zgodę.

Jesienią ogłoszono przetarg, a jego rozstrzygnięcie nastąpiło w październiku. Montaż urządzenia rozpoczęto jeszcze w grudniu, ale uruchomienie zajęło wiele tygodni – tak długo trwała bowiem faza testów, regulacji fotoradaru i konfiguracji z systemem CANARD GITD. W końcu, po długim oczekiwaniu, 28 lutego 2022 urządzenie zostało uruchomione.

- Właśnie podpisaliśmy protokół odbioru urządzenia, które od dzisiaj rejestruje kierowców przekraczających dozwoloną prędkość w tym miejscu. Apeluję o ostrożną jazdę, szczególnie na tym feralnym zakręcie i mam nadzieję, że już nie będziemy oglądać w internecie wyczynów kolejnych "mistrzów kierownicy" w tym miejscu – informował wiceprezydent Mejer 28 lutego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera