Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości w województwie śląskim. Jaki rekord? Ile zdjęć robią te urządzenia? Zdejmij nogę z gazu! 07.08.2022

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Oto fotoradary, które robią najwięcej zdjęć w województwie śląskimSprawdź ilość wykroczeń zarejestrowanych przez te urządzenia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Oto fotoradary, które robią najwięcej zdjęć w województwie śląskimSprawdź ilość wykroczeń zarejestrowanych przez te urządzenia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polskapress
Przyzwyczailiśmy się już do fotoradarów. Zauważamy je z daleka i zwalniamy przed nimi. Często, niestety, potem dodając gazu. Wciąż jednak te urządzenia robią nam zdecydowanie za dużo zdjęć. Dodajmy, że bardzo drogich. W województwie śląskim mamy rekordzistę, który zdążył już w ciągu niecałych pięciu miesięcy zrobić ponad 11 tysięcy fotek kierowcom przekraczającym prędkość. Tak, dobrze się domyślacie, to fotoradar w Rudzie Śląskiej na tzw. zakręcie mistrzów. Sprawdziliśmy też inne fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości w naszym regionie. Tu trzeba naprawdę uważać i zdjąć nogę z gazu…

Województwo śląskie jest usiane fotoradarami

Można śmiało powiedzieć, że województwo śląskie jest wprost usiane fotoradarami. Mamy ich tutaj mieć 43. Na 16 województw zajmujemy pod tym względem czwarte miejsce, po mazowieckim (105), wielkopolskim (56) i pomorskim (44).
Nie wszystkie fotoradary już działają. Wiele nowych wciąż czeka na podłączenie, jak na przykład fotoradary w Ciścu i w Tychach. Oba czekają na podłączenie energii elektrycznej. Jednak z 34 działających fotoradarów spływa bardzo wiele ciekawych ujęć kierowców poruszających się po naszych drogach.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

- Przy pomocy trzydziestu czterech fotoradarów zarejestrowano w sumie 42,1 tysiąca wykroczeń przekroczenia dopuszczalnej prędkości – mówi Wojciech Król z biura prasowego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie.

Budowa S1 w Węgierskiej Górce. Powstają tunele okazałe estakady. Zdjęcia z drugiej połowy lipca Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Węgierska Górka: Budowa ekspresówki S1 coraz bardziej zaawan...

Fotoradar, który robi najwięcej zdjęć na Śląsku znajduje się...

Który ze śląskich fotoradarów jest rekordzistą? Jak się okazało, rekordy popularności bije najnowszy fotoradar, kupiony przez miasto i przekazany do administrowania Inspekcji Transportu Drogowego – czyli fotoradar na tzw. zakręcie mistrzów w Rudzie Śląskiej. Urządzenie, od początku swojej działalności – czyli od marca 2022 roku, zrobiło kierowcom przekraczającym tu prędkość już 11,3 tys. fotek. Sporo. Zwłaszcza, że to chyba jeden z najbardziej „medialnych” fotoradarów. Jest też dobrze oznakowany. A i wydaje się, że sam „zakręt mistrzów” jest przez śląskich kierowców chyba już całkiem dobrze rozpoznany. A jednak statystyki bezdusznego urządzenia robią wrażenie.

Prawie 1500 przekroczeń na odcinkowych pomiarach prędkości w Śląskiem

Prawie 1500 naruszeń obowiązującej prędkości zostało zarejestrowanych w pierwszym półroczu 2022 roku przez urządzenia służące do odcinkowego pomiaru średniej prędkości pojazdów w województwie śląskim. Dokładnie było ich 1479.

Najwięcej zarejestrowano w Gorzycach - 1 163. Na odcinku Wilcza – Nieborowice - 176, a w Tarnowskich Górach 140 naruszeń.

Odcinkowy pomiar prędkości, w przeciwieństwie do fotoradarów, które mierzą prędkość punktowo – mierzy prędkość na pewnym odcinku trasy. Potem, jeśli średnia prędkość jest wyższa niż regulują ją obowiązujące przepisy – kierowca dostaje mandat, udokumentowany w GITD fotografią ze średnią prędkością, z jaką jechał. W ubiegłym roku rekordy ilości zarejestrowanych przekroczeń prędkości biły odcinkowe pomiary prędkości na autostradzie A1 w okolicy Częstochowy i Piotrkowa Trybunalskiego. W dwa miesiące wakacji, w ubiegłym roku, zarejestrował aż 117,5 tysiąca przekroczeń prędkości. Z tego najwięcej kierowców przekroczyło prędkość na śląskim odcinku A1, między Częstochową a Kamieńskiem. To odcinek, który liczył aż 41 km długości. Średnią prędkość podczas wakacji przekraczano tu aż 61 tysięcy razy.

Na razie na A1 nie ma kamer odcinkowego pomiaru prędkości, ale pojawią się

W te wakacje nie mamy się co obawiać odcinkowego pomiaru prędkości na autostradzie A1, ale GITD planuje już montaż takich lub podobnych urządzeń monitorujących prędkość, także na autostradach. Będą to trzy miejsca, gdzie kamery będą nam mierzyły średnią prędkość: w województwie łódzkim na A1 między miejscowościami Pomorzany i Bociany, w województwie kujawsko-pomorskim między węzłem Nowy Ciechocinek - MOP Kałęczynek i w pomorskim na odcinku przy zjeździe z A1 Peplin-Swarożyn.

Odcinkowy pomiar prędkości pojawi się też na A2 w województwie wielkopolskim między Koninem MOP Leonia i miejscowością Kuny do PPO Żdżary.

Kamery odcinkowego pomiaru prędkości pojawią się też bliżej nas, w województwie małopolskim na autostradzie między węzłem Balice – i węzłem Rudno oraz także na A4 w województwie dolnośląskim pomiędzy Kostomłotami i Kątami Wrocławskimi.

Fotoradary na autostradzie? Już jeden mamy w Śląskiem

Jeśli chodzi o fotoradary na autostradach, to w województwie śląskim mamy już jeden fotoradar – stoi na węźle Sośnica przy zjeździe z autostrady A1 na A4. To było feralne miejsce, w którym często zdarzały się wypadki. Fotoradar wymusza wolniejszą jazdę, stąd obecnie wypadków jest dużo mniej. Podobna sytuacja była na "zakręcie mistrzów" w Katowicach, czyli na zjeździe z DK 86 na autostradę A4 (na ulice Górnośląską). Na wspomnianym zakręcie kolizje były codziennością. Gdy stanął tam fotoradar – stały się wyjątkami.

Będzie 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości

GITD planuje montaż kolejnych urządzeń tego typu. Wśród nich są właśnie wspomniane odcinkowe systemy pomiaru prędkości na autostradach. Wybrano już wykonawcę który zamontuje systemy odcinkowego pomiaru prędkości to firma Sprint. Ma do zamontowania 39 urządzeń w 13 województwach. Kiedy możemy się ich spodziewać?

- Wykonawca umowy dostawy i montażu 39 nowych urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości pojazdów powinien zrealizować powierzone zadanie do września 2023 roku. Umowa dotycząca dostawy oraz instalacji 30 nowych urządzeń do kontroli wjazdu na czerwonym świetle na skrzyżowanie powinna zostać zrealizowana do połowy maja 2023 roku – podkreśla Wojciech Król z GITD.

Te fotoradary w województwie śląskim robią najwięcej zdjęć. Sprawdź

Jeśli są państwo ciekawi ile zdjęć w ciągu pół roku wykonały fotoradary w konkretnych lokalizacjach w województwie śląskim zapraszamy do zapoznania się z danymi. By je zobaczyć należy przejść do naszej galerii.

SPRAWDŹ DANE ZE ŚLĄSKICH FOTORADARÓW

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera