Fotowoltaika dla laika, czyli od czego zacząć?

Materiał powstał we współpracy z Edison Energia
Rynek fotowoltaiczny z miesiąca na miesiąc rośnie w siłę. Nic dziwnego, za założeniem paneli słonecznych przemawiają kwestie ekonomiczne oraz ekologiczne. Zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę w swoim domu lub firmie, jednak nie wiesz od czego zacząć? Ile kosztują panele fotowoltaiczne? Jak działają? Czy ta inwestycja się opłaca? W poniższym materiale przygotowaliśmy wszelkie potrzebne informacje, które przybliżą Ci temat fotowoltaiki.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

 1. Panele słoneczne, panele fotowoltaiczne? Czym jest fotowoltaika?
 2. Gdzie powinno się montować panele słoneczne?
 3. Dlaczego fotowoltaika jest coraz bardziej opłacalna?
 4. Jak działają i z czego składają się panele słoneczne?
 5. Ile kosztują panele fotowoltaiczne?
 6. Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?
 7. Na co zwrócić uwagę wybierając panele słoneczne?
 8. Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?
 9. Panele fotowoltaiczne, a ekologia

Panele słoneczne, panele fotowoltaiczne? Czym jest fotowoltaika?

Co to jest fotowoltaika? Nazwa wywodzi się od angielskiego photovoltaics, czyli połączenia słów: photo, czyli światło oraz volt, będące jednostką napięcia prądu. Często możesz spotkać się, ze skrótowym oznaczeniem fotowoltaiki, czyli PV.

W praktyce, fotowoltika oznacza przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Proces ten przebiega za pomocą umieszczonych na dachu paneli fotowoltaicznych.

Gdzie powinno się montować panele słoneczne?

Z reguły panele fotowoltaiczne instalowane są na stabilnym podłożu, najczęściej jest nim dach budynku, mogą być umiejscawiane zarówno na dachu skośnym, jak i płaskim. Panele słoneczne powinny być skierowane na południe, takie miejsce montażu zapewnia odpowiednią ilość światła słonecznego. Warto zwrócić uwagę, by firma zajmująca się instalacją paneli zadbała o solidne mocowanie konstrukcji. Moduły fotowoltaiczne mogą być również umieszczone na elewacji oraz gruncie.

box1

Dlaczego fotowoltaika jest coraz bardziej opłacalna?

Ponieważ jest świetną alternatywą dla tradycyjnie wytwarzanego prądu. Jednym z powodów rosnącej popularności paneli słonecznych są niezmiennie wzrastające ceny prądu. Nie bez znaczenia są również kwestie ekologiczne. Wiele osób decydujących się na instalację paneli fotowoltaicznych ma na uwadze ochronę środowiska. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jaką jest energia słoneczna, to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną oszczędzać oraz wspierać środowisko.

zdjecie

Jak podaje Dyrektor zarządzający Edison Energia, Kamil Sankowski, istnieją 3 główne czynniki ekonomiczne stanowiące o coraz większej rentowności inwestycji w Mikro elektrownie słoneczną.

 • Pierwsza to znaczny spadek cen głównych komponentów - paneli fotowoltaicznych. Stanowią one często powyżej 50% kosztów instalacji. We Wrześniu 2018 roku Komisja Europejska oficjalnie wstrzymała restrykcje w imporcie chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej, które od pięciu lat uniemożliwiały sprzedaż tańszych modułów PV na unijnym rynku. Ceny modułów fotowoltaicznych tym samym spadły nawet o 34%, co stanowi znaczną obniżkę w strukturze kosztów instalacji.
 • Druga to rosnące ceny energii elektrycznej, wszyscy płacimy więcej za prąd w 2020 roku. Wzrosły ceny nie tylko energii czynnej (czyli tej, którą zużywamy), ale także dystrybucji (czyli koszty dostarczenia jej do naszych domów). Według naszych obliczeń, koszty korzystania z energii elektrycznej dla 4-osobowej rodziny podniosły się o około 165 złotych na rok. Nie można też zapomnieć o opłacie mocowej, która jest osobnym, dodatkowym kosztem dla odbiorców energii.
  Instalacja fotowoltaiczna w takim przypadku nie jest tylko alternatywą dla zakładu energetycznego i obecnych rachunków, ale również zabezpiecza nas przed wzrostem cen energii elektrycznej w przyszłości czyniąc nas ,,podwyżko-odpornymi”.
 • Trzecim powodem ekonomicznym dla inwestycji w fotowoltaikę w swoim domu, jest system rozliczania Energii i subwencje w postaci programu ,,Mój prąd” i ulgi termomodernizacyjnej.

Funkcjonujący w Polsce od 1 Lipca 2016 system jest oceniany jako jeden z lepszych w całej Unii Europejskiej, świadczy o tym nie tylko tępo rozwoju rynku, ale również sama ekonomia. Bilansujemy energie z zakładem energetycznym w okresach rocznych, w stosunku 1:0,8.

Co oznacza, że nie korzystając z drogich akumulatorów możemy odebrać 80% energii wprowadzonej do sieci. Warto przy tym zaznaczyć, że na części energii oszczędzamy 100% zużywając ją w na swoje potrzeby w chwili jej produkcji.
Dodatkowym benefitem dla klientów indywidualnych jest 5000 zł bezzwrotnej i nie opodatkowanej dotacji z programu ,,Mój prąd” za montaż instalacji PV o mocy od 2-10 kWp.

Po otrzymaniu dofinansowania z programu ,,Mój prąd” możemy rozliczyć koszty instalacji przy uldze termomodernizacyjnej, w naszym corocznym rozliczeniu PIT. W zależności od stawki podatku ta dodatkowa dotacja zmniejsza koszt inwestycji od 17-32%. Dla małych instalacji suma dotacji to nawet 45-50% wartości instalacji co przekłada się zwrot instalacji nawet po 5-6 latach.
Co więcej, do korzystania z programu Mój prąd i Ulgi termomodernizacyjnej, nie musimy posiadać własnych środków. Jest wiele możliwości uzyskania preferencyjnego kredytu ratalnego na ten Cel - dodaje ekspert firmy Edison Energia, Dyrektor zarządzający Kamil Sankowski.

Jak działają i z czego składają się panele słoneczne?

Panele słoneczne zbudowane są z ogniw. Pojedynczy moduł fotowoltaiczny składa się z 60 ogniw, które są połączone szeregowo w aluminiową ramę. Dzięki tym małym elementom w ogniwach w ciągu dnia zachodzi tak zwany efekt fotowoltaiczny. Ponadto, każdy moduł wyposażony jest w optymalizator mocy, który pozwala na zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa paneli słonecznych.

Czym jest efekt fotowoltaiczny? Fotony, z których składa się promieniowanie słoneczne padają na powierzchnię ogniwa inicjując tym samym przepływ ładunków pomiędzy jego warstwami, co z kolei skutkuje przepływem elektronów, czyli mówiąc kolokwialnie zaczyna płynąć prąd elektryczny. Moduły fotowoltaiczne, podobnie jak ogniwa z których są zbudowane, połączone są ze sobą szeregowo.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Koszt zainstalowania paneli słonecznych zależy od jej rozmiarów, wydajności oraz jakości poszczególnych elementów. Podłoże, na którym montowane są panele również ma wpływ na ostateczną cenę. By uniknąć niepotrzebnych napraw oraz dodatkowych kosztów warto zainwestować w wysokiej jakości produkt.

Koszty instalacji fotowoltaicznych zaczynają się już od 17 tys. zł, a ich finalna cena zależy w głównej mierze od mocy czyli ilości zamontowanych paneli fotowoltaicznych - informuje Dyrektor zarządzający
firmy Edison Energia, Kamil Sankowski.

Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?

Instalacja paneli słonecznych to inwestycja długoterminowa, pozwalająca na dużą oszczędność, która uchroni Cię od płacenia wysokich rachunków za prąd. Czy panele fotowoltaiczne są drogie? To zależy. Na pewno należy unikać pokusy zakupu tanich paneli słonecznych. Podczas wyboru firmy zajmującą się instalacją fotowoltaiki należy zwrócić uwagę na jakość falownika. Niskiej jakości, tanie urządzenia często mogą mieć przestoje w dostawie energii, ponieważ mają tendencję do niespodziewanego wyłączania się. Rozwiązania, które oferują firmy stawiające na jakość tak jak Edison Energia w przyszłości pozwoli nam uniknąć nadprogramowych kosztów.

Na co zwrócić uwagę wybierając panele słoneczne?

Na rynku istnieje kilka rodzajów paneli słonecznych. Dobór instalacji fotowoltaicznej zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Aby wybrać odpowiedni należy kierować się parametrem sprawności, który odpowiada za określenie jak dużą moc będą mogły osiągnąć moduły fotowoltaiczne. Dobrym pomysłem przy wyborze paneli słonecznych będzie skorzystanie z wiedzy i doświadczenia profesjonalnej firmy.

zdjecie

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Istnieją różne rodzaje paneli fotowoltaicznych. W ofercie firmy Edison znajdują się m.in.:

Panele monokrystaliczne o cechach

 • Sprawność - 15%-19%

 • Czarny kolor

 • Produkcja z jednego kryształu krzemu

 • Najwyższe moce modułów

 • To panele posiadające najwyższe moce modułów

  Panele polikrystaliczne o cechach

 • Sprawność 14%-16%

 • Produkcja z wielu kryształów krzemu

 • Niski spadek mocy przy wzroście temperatury

 • Niska cena; To panele o niskim spadku mocy przy wzroście temperatury. Charakteryzują się dosyć niską ceną.

  Panele amorficzne o cechach

 • Sprawność do 10%

 • Niewykrystalizowane

 • Obecnie stosowane coraz rzadziej, głównie przez inwestorów z bardzo niskim budżetem

  Panele CdTe o cechach

 • Sprawność 10%-12%

 • Czerwonawa barwa

  Panele CIS i CIGS o cechach.

 • Sprawność do 14%

 • Zbudowane z miedzi, indu, galu i selenu

 • Grubość ogniw zaledwie mikrometrowa

 • Dobre wykorzystanie promieniowania rozproszonego przy zachmurzeniu

box1

Panele fotowoltaiczne a ekologia

Panele słoneczne to świetna opcja dla osób dbających o środowisko. Przede wszystkim wykorzystują odnawialną energię słoneczną. Ponadto instalacja fotowoltaiczna sama w sobie nie szkodzi środowisku. Warto jednak zadbać o jakość paneli słonecznych. Instalacja jest bezpieczna nie tylko dla użytkowników, ale także dla naszej planety wówczas, gdy rezygnujemy z tańszych zamienników.

Dobrej jakości instalacje fotowoltaiczne nie wytwarzają dodatkowych odpadów oraz nie hałasują. Dodatkowo panele fotowoltaiczne nie emitują CO₂ do atmosfery.

Instalacji paneli słonecznych to niewątpliwie opłacalna i niemal niezawodna inwestycja. To doskonałe rozwiązania dla osób pragnących stworzyć dla swojej rodziny bezpieczny i ekologiczny dom. Dodatkowo za montażem instalacji fotowoltaicznej przemawiają kwestie ekonomiczne, pozwalają, ponieważ uniezależnić się od rosnących cen energii. Decyzję o zainwestowanie w energię słoneczną powinien jednak poprzedzać dokładny research oraz wybór firmy stawiającej na najwyższą jakość.

Wideo

Dodaj ogłoszenie