Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fragmenty rafy koralowej i wyroby z rogów zwierzęcych chronione Konwencją Waszyngtońską w przesyłkach bez zezwolenia

Oprac. Marlena Polok-Kin
Mat. Śląska Izba Skarbowa
Fragmenty rafy koralowej i wyroby z rogów zwierzęcych chronione Konwencją Waszyngtońską (CITES) w przesyłkach odkryła Śląska Administracja Skarbowa. Ich przywóz lub wywóz jest zabroniony, chyba, ze towarzyszy im zezwolenie lub certyfikat CITES, świadczące o legalności pochodzenia. Tym razem dokumentów zabrakło i funkcjonariusze zatrzymali zawartość przesyłek.

Funkcjonariusze ze Śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli fragmenty rafy koralowej i wyroby z rogów zwierzęcych chronione Konwencją Waszyngtońską (CITES). W przesyłkach pocztowych nadanych z krajów poza Unią Europejską znaleźli fragmenty rafy koralowej i wyrobów z rogów zwierzęcych. Okazy zostały wykonane z gatunków chronionych przepisami Konwencji CITES.

Okazy chronionych gatunków w przesyłkach

W Oddziale Celnym Pocztowym w Zabrzu i w Oddziale Celnym Towarowym Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, funkcjonariusze ze śląskiej KAS skontrolowali w ostatnim czasie zawartość trzech przesyłek pocztowych nadanych w Ukrainie, Kirgistanie i Stanach Zjednoczonych. Przesyłki miały trafić do odbiorców z województw małopolskiego i dolnośląskiego.

Jak informuje Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, w paczkach znajdowały się fragmenty rafy koralowej rzędu Scleractina spp. i organeczniki - Tubiporidae spp. oraz wyroby z rogów zwierzęcych z gatunków koziorożec syberyjski (Capra sibrica) i owca dzika (Ovis ammon).

- Wyroby zostały wykonane z gatunków chronionych, które znajdują się na liście Konwencji Waszyngtońskiej. Ich przywóz lub wywóz jest zabroniony, chyba, ze towarzyszy im zezwolenie lub certyfikat CITES, świadczące o legalności pochodzenia. Tym razem dokumentów zabrakło i funkcjonariusze zatrzymali zawartość przesyłek - mówi.

Czym jest CITES?

Konwencja Waszyngtońska, zwana również Konwencją CITES, to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej celem jest zapewnienie, aby międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami nie zagrażał ich przetrwaniu. Import, eksport i reeksport gatunków objętych Konwencją musi być autoryzowany poprzez system zezwoleń i certyfikatów - przypomina Michał Kasprzak. - Brak dokumentów podczas przywozu i wywozu skutkuje konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera