Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Franciszek Pieczka ma dziś 94 lat! Znakomity aktor, Ślązak z krwi i kości, świętuje urodziny. Stu lat w zdrowiu!

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Franciszek Pieczka, urodzony w Godowie pod Wodzisławiem, 18 stycznia świętuje 94. urodziny.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Franciszek Pieczka, urodzony w Godowie pod Wodzisławiem, 18 stycznia świętuje 94. urodziny.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartek Kosinski/Polskapresse
Franciszek Pieczka jest nasz – Ślązak z krwi i kości – urodził się w Godowie pod Wodzisławiem w 1928 roku. W gminie jest zresztą Honorowym Obywatelem.

Franciszek Pieczka, urodzony w Godowie pod Wodzisławiem, 18 stycznia świętuje 94 urodziny

Franciszek Pieczka jest nasz – Ślązak z krwi i kości– urodził się w Godowie pod Wodzisławiem w w 1928 roku. W gminie jest zresztą Honorowym Obywatelem. I choć los popchnął go w 1954 roku na studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, gdzie zapoczątkowała się jego niezwykła, trwająca do dziś niesamowita kariera, o Śląsku nigdy nie zapomniał, jak i o swoim rodzinnym Godowie. Nigdy nie zapomina, zawsze tęskni...

Zobaczcie w galerii zdjęć kadry z najciekawszych ról Franciszka Pieczki

- Jestem Ślązakiem, zawsze będę. Nawet gdybym jeszcze i sto lat żył poza Śląskiem, to umrę jako Ślązak. I jestem z tego powodu dumny. Zawsze będę – mówił 5 lat temu w wywiadzie dla Dziennika Zachodniego.

Aktorstwo zaczęło się od fascynacji kinem – w młodości zwiewał do niego w Wodzisławiu Śląskim w każdej wolnej chwili, a gdy ojciec się dowiadywał, lał go pasem. Ale się nie poddał, poszedł za sercem. I szybko okazało się, że ma niezwykły talent.

Karierę aktorską zaczynał w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Przez większość kariery związany najpierw z Teatrem Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie, a następnie (od 1975 roku) z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Został uhonorowany Orderem Orła Białego, najwyższym i najstarszym odznaczeniem państwowym RP.

Zasłynął z wielu znakomitych ról. Grał Gustlika z „Czterech Pancernych i Psa", św. Piotra w „Quo Vadis", czy wreszcie Stacha Japycza, popijającego winko pod sklepem w „Ranczu". Ale też w kultowych polskich produkcjach: „Ziemia obiecana”, „Chłopi”, czy „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca”.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera