18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Francuzi pomagali na Śląsku, bo to było w ich interesie

Grażyna Kuźnik
Wojska francuskie na Górnym Śląsku
Wojska francuskie na Górnym Śląsku wikimedia commons
Tłum osób przybył wczoraj do Muzeum Śląskiego w Katowicach na spotkanie z francuskim historykiem ppłk. dr. hab. Rémy'em Porte'em. Wybitny znawca wojskowości po raz pierwszy w Polsce opowiadał o kulisach pobytu Francuzów na Górnym Śląsku w latach 1918-1922. Jego wykład związany jest z ogłoszeniem roku 2011 Rokiem Pamięci Powstań Śląskich.

Szczerość wystąpienia zaskoczyła nie tylko słuchaczy, ale i zaproszonych specjalistów.

CO UCZNIOWIE WIEDZA O POWSTANIACH ŚLĄSKICH? DZISIAJ KLASÓWKA

- Dziękuję za otwartość, z jaką wyjaśnił pan, że główną rolę w misji francuskiej na Śląsku nie grały sentymenty wobec nas, jak lubimy myśleć o Francji, ale konkretne korzyści dla tego państwa - skomentował prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego.

I rzeczywiście ppłk. Rémy Porte mówił o tym, że Francja zakończyła wojnę wycieńczona, z ogromnymi długami i prawie 2 milionami ofiar walk na froncie - mężczyzn w wieku 20-40 lat. Nie miała środków, żeby inaczej zabezpieczyć się przed Niemcami, jak wspieranie ich przeciwników. Tym bardziej, że nie mogła już liczyć na Rosję, na terenie której powstało nowe państwo - ZSRR. Śląsk widziany z Paryża był tylko kawałkiem puzzli w międzynarodowej układance. Francuzi często pytali: - Co u diabła tutaj robimy?

- Pamięć o Napoleonie, tradycja przyjaźni nie miała w tej misji wielkiego znaczenia - przyznał francuski historyk, dodając jednak, że Polacy zawsze cieszyli się sympatią jego rodaków. Jednak Francji chodziło o realizację słynnego hasła "Niemcy zapłacą". Na czele angielsko-francusko-włoskiej Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej stał generał francuski Henri Le Rond, który jednak nie miał realnej władzy, bo wojska włoskie i angielskie mu nie podlegały.

CO UCZNIOWIE WIEDZA O POWSTANIACH ŚLĄSKICH? DZISIAJ KLASÓWKA

Francuzi na Górnym Śląsku chętnie zajmowali się tym, czym na wojnie - walką z Niemcami. Z oporami przyjmowali rozkazy o rozbrajaniu Polaków. W pamięci Polaków na Śląsku zapisali się jak najlepiej.
Dziś uczniowie szkół woj. śląskiego przystąpią do klasówki z wiedzy o powstaniach śląskich. To część obchodów kończącego się Roku Pamięci Powstań Śląskich. Do udziału w klasówce "Powstania Śląskie 1919-1921" zgłosiły się 194 gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z naszego regionu. Dziś uczniowie będą pisać w swoich szkołach test składający się z 22 zadań.

Ci, którzy uzyskają najwięcej punktów wezmą udział 10 listopada w finale, który odbędzie się w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach.

CZYTAJ KONIECZNIE
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
KONIEC DARMOWEJ AUTOSTRADY A4 Z WROCŁAWIA DO KATOWIC
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!