Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

FRYDERYK 2019 w Katowicach: Dwudniowa konferencja poświęcona rodzimej fonografii w ramach obchodów 25-lecia Fryderyków

Ola Szatan
Facebook/ Fryderyk Festiwal
Co to znaczy być twórcą? Jaka jest relacja między twórcami a wykonawcami? Jak polska muzyka nie tylko buduje wartość seriali czy filmów, lecz za sprawą świetnych kompozycji, przyciąga nowych odbiorców w kraju i na świecie? Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi podczas dwudniowej konferencji, która odbędzie się w najbliższy weekend, 9 i 10 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Konferencja poświęcona najciekawszym zagadnieniom rodzimej fonografii, znalazła się w programie obchodów 25-lecia Fryderyków, czyli najważniejszej nagrody polskiego przemysłu muzycznego. Prelekcje, panele dyskusyjne oraz warsztaty odbędą się w przestrzeniach MCK w godzinach 12.00 – 16.00 i poprzedzą odpowiednio sobotnią galę wręczenia Fryderyków oraz niedzielne koncerty gwiazd podczas Fryderyk Festiwal. Gośćmi będą m.in. Dawid Podsiadło i Miuosh.

O poziom merytoryczny konferencji zatroszczyli się najlepsi polscy eksperci i dziennikarze muzyczni. Program został przygotowany z myślą zarówno o przedstawicielach branży, jak i szerokiej publiczności. Wstęp na wykłady jest bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych.

Gala Fryderyków po raz pierwszy w Katowicach

Najważniejszym akcentem będzie z pewnością panel dyskusyjny, zatytułowany Fryderyk OD NOWA
Organizatorzy Fryderyków podsumują w nim dotychczasowy dorobek nagrody, a następnie zaproszą przedstawicieli środowiska muzycznego do wspólnej debaty nad kierunkami dalszego rozwoju najważniejszego wyróżnienia polskiej fonografii.

Ciekawie zapowiadają się również moduły poświęcone kulisom branży. Warto choćby zwrócić uwagę na dyskusję o roli muzyki w grach komputerowych, przygotowaną przez ekspertów serwisu GRYonline.pl, z udziałem m.in. Pawła Błaszczaka, autora muzyki do takich gier, jak Call of Juarez, Dead Island czy Dying Light.
Z kolei o tym, jak komponować muzykę ilustracyjną do popularnych na całym świecie seriali, opowiedzą nam wschodzące gwiazdy tego gatunku, czyli Daniel Spaleniak oraz Wojtek Urbański.

W panelu dyskusyjnym „Artysta vs marka. Miłość z rozsądku czy prawdziwa namiętność?” udział wezmą Dawid Podsiadło oraz jego manager, Macieja Woć. Postaramy się zrozumieć, jaką rolę w procesie powstawania dobrej muzyki może odegrać świadomy partner finansowy.

Mieszkańcy Śląska z pewnością zwrócą uwagę na doskonale zapowiadający się panel z udziałem m.in. przedstawicieli Katowic – Miasto Muzyki UNESCO oraz działaczy i artystów zaangażowanych w rozwój i promocję regionu. Gościem specjalnym panelu będzie Miuosh, raper znany w całej Polsce m.in. za sprawą wyjątkowych koncertów z orkiestrą symfoniczną,  realizowanych w katowickim NOSPR.

Osoby marzące dopiero o wielkiej karierze powinny za to obowiązkowo zameldować się na prelekcji „Jak dobrze zacząć? Podręcznik debiutanta”, w czasie której rad młodym artystom udzielą przedstawiciele czołowych wytwórni płytowych i agencji promocyjnych w kraju.

Bilety na Galę Fryderyków

Z pewnością warto również zajrzeć na panel „Kuźnia Hitów – od publishingu po Songwritting Camp”, w czasie którego swoją wiedzą o tym, skąd brać dobre piosenki będą dzielić się artyści Lanberry oraz Marcin Kindla.
Młodzi artyści, twórcy i producenci muzyczni także znajdą dla siebie szereg spotkań i warsztatów. Rodzime organizacje zbiorowego zarządzania prawami artystów wykonawców i producentów – STOART i ZPAV – opowiedzą o roli, jaką pełnią OZZ-ty, w czym mogą pomóc i dlaczego warto powierzyć im ochronę swoich praw. Z kolei podczas panelu „Tworzę więc jestem” ZAiKS przybliży świat twórcy i jego relacji z wykonawcami. O tym jak dystrybuować i promować muzykę on-line będzie można się dowiedzieć podczas bloku warsztatowego „Artysta w świecie cyfrowym”.
Wydarzeniom konferencyjnym będą towarzyszyć liczne spotkania z gwiazdami, organizowane w strefach otwartych dla publiczności. Tutaj fani będą mogli zadać pytania artystom czy zrobić sobie wspólne zdjęcie.

Całości obrazu dopełni kino Fryderyków, czyli pokazy czterech najgłośniejszych w ostatnim czasie filmów muzycznych. W salach konferencyjnych MCK zobaczymy Bohemian Rhapsody, Janis, Grace Jones i Matangi/Maya/M.I.A. Wejście na seanse jest bezpłatne, choć ilość miejsc pozostaje ograniczona.

KONFERENCJA FRYDERYK 2019 – PROGRAM
SOBOTA, 9.03.

SALA 1

12:00 – 13: 00 Fryderyk OD NOWA – panel otwarcia

Jubileusz 25-lecia Fryderyków skłania do refleksji nad tym, jak zmieniała się nagroda na przestrzeni lat oraz w jakim momencie jest obecnie. Kim jest Fryderyk dziś? Jakie są jego mocne strony? Co warto rozwijać, a co zmienić? Jak najważniejsze polskie wyróżnienie wygląda na tle innych nagród muzycznych na świecie? Jaka jest funkcja nagród muzycznych w ogóle; jakie jest ich znaczenie dla artystów, fonografii, kultury kraju oraz jaki mają wpływ na życie zwykłych ludzi? Nad tymi i innymi zagadnieniami zastanowimy się wspólnie
z najwybitniejszymi polskimi ekspertami, artystami, przedstawicielami rynku fonograficznego oraz mediów.

13:30 – 14:15 Jak dobrze zacząć? Podręcznik debiutanta
Startują w popularnych talent-showach, wysyłają dema do wytwórni muzycznych, a swoją muzykę wrzucają na YouTube’a. Młodzi artyści szukają różnych dróg, by ich twórczość została wreszcie przez kogoś zauważona. Ale czy w dzisiejszych czasach takie działania są jeszcze bramą do muzycznej kariery? Czy Internet to nadal miejsce, w którym można odnaleźć „własną” publiczność? A może licząc na sukces, trzeba wcześniej przygotować się na kompromis? Odpowiedzi na te pytania spróbujemy znaleźć razem z gośćmi naszego panelu. Wspólnie zastanowimy się też, jak najprościej i zarazem najskuteczniej rozpocząć przygodę z branżą.
Goście: Jacek Jagłowski – manager artystów, wydawca, Marysia Dudek – My Name Is New, Tulia Biczak – zespół Tulia, Dominika Siepka – zespół Tulia, Igor Nurczyński – manager TAKO Media, producent muzyczny

14:45 – 15:30 Dlaczego warto zrobić karierę za granicą?
Wielu polskich artystów marzy o karierze zagranicznej, ale niewielu próbuje. Niektórzy nie wiedzą jak zacząć, ale są też tacy, których to nie interesuje. Jakie są bariery i wyzwania stojące przed chętnymi? Jakie możliwości oferuje zglobalizowany rynek muzyczny?
Goście: Marcin „Groh” Grośkiewicz – DJ, Manager, właściciel wytwórni U Know Me, Michał Hajduk – Don’t Panic, Instytut Adama Mickiewicza, Daniel Spaleniak – kompozytor muzyki do seriali Netflixa, Marcin Wasilewski – artysta jazzowy

SALA 2

13:15 – 14:00 Tworzę więc jestem
„Aby zdobyć wielkość, człowiek musi tworzyć, a nie odtwarzać” – powiedział Antoine de Saint-Exupéry. Co to znaczy być twórcą? Jaka jest relacja między twórcami a wykonawcami? I czy wykonywać to znaczy jedynie odtwarzać? Te i inne pytania postawimy gościom spotkania.
Goście: Maria Sadowska, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i teledysków, producentka muzyczna i reżyserka (m.in. „Sztuka kochania”, „Dzień kobiet”), Tomek Lipiński, muzyk rockowy, kompozytor, autor tekstów, gitarzysta, lider i współzałożyciel zespołów Tilt i Brygada Kryzys, członek władz ZAiKS-u, Rafał Bryndal, dziennikarz, satyryk, autor tekstów i sztuk teatralnych, współtwórca pism literackich i kulturalnych, członek władz ZAiKS-u

14:15 – 15:00 „Jestem tu nowy” – Warsztaty dla producentów nagrań
Jeśli nagrałeś piosenkę, zapłaciłeś za jej produkcję i masz do niej prawa – te warsztaty są dla Ciebie! Omówimy najważniejsze kwestie związane z prawami pokrewnymi producenta fonogramów i wideogramów muzycznych, mówiąc wprost: piosenek i teledysków. Wytłumaczymy na czym polega proces rejestracji w ZPAV oraz jakie płyną z tego korzyści.
Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Warsztaty zamknięte! Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: [email protected] do dnia 7 marca 2019 roku.

SALA 3

13:00 – 14:15 Gry komputerowe, czyli cały świat słucha polskiej muzyki
Gry komputerowe to olbrzymi rynek muzyczny, wciąż nie do końca doceniany. Jakie znaczenie ma dobry soundtrack w końcowym sukcesie komercyjnym gry? Jak komponować do gier? Z drugiej strony zaś, gry komputerowe to coraz częściej swoiste dzieła sztuki. Jaką rolę w tych nowoczesnych, wielowymiarowych formach pełni muzyka? Czym różni się od typowego soundtracku filmowego?
Goście: Paweł Błaszczak – kompozytor z dwudziestoletnim stażem, przez lata związany z firmą Techland, autor muzyki do takich gier jak: Call of Juarez, Dead Island czy Dying Light, Marcin Przybyłowicz – główny kompozytor CD Projekt Red, autor muzyki do gry Wiedźmin

NIEDZIELA, 10.03

SALA 1

12:00 – 12:45 Artysta vs marka, miłość z rozsądku czy prawdziwa namiętność?
W jaki sposób kształtują się nowe relacje biznesu i sztuki? Czy mogą się nawzajem wzmacniać i napędzać? Zmienia się myślenie o roli inwestora w muzyce, dawne mity i uprzedzenia o artystach, którzy za współpracę z komercyjnym partnerem płacą utratą niezależności i wiarygodności odchodzą do lamusa. Jednocześnie duże firmy coraz chętniej inwestują nie tylko w sport, ale również w muzykę. Co decyduje o tym, że są gotowe na takie działania? Jakie są kryteria wyboru artysty do projektu komercyjnego? Jak w tym odnajdują się sami muzycy? Jak można wykorzystywać tę relację w służbie sztuki? Gdzie jest granica niezależności? Na te oraz inne pytania spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z gośćmi panelu.
Goście: Dawid Podsiadło, Maciej Woć – manager, Muzk Management, Domnik Domański – szef projektu T-Mobile Electronic Beats

13:15 – 14:00 Kuźnia Hitów – od publishingu po Songwritting Camp
Codziennie na świecie powstają setki dobrych piosenek. Jak sprawić żeby skomponowany utwór został wykonany przez właściwego artystę? Czy praca kolektywna podczas songwriting camps może w tym pomóc? Jaka jest rola publishera w procesie twórczym i promocji utworu?
Goście: Marcin Kindla – autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny, Jacek Jagłowski, manager artystów, wydawca, Lanberry – wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka

14:30 – 15:15 STOART dla Artystów wykonawców: portal eWykonawca.pl, programy wspierania artystów
Kto może korzystać z platformy STOART eWykonawca.pl. Jakie informacje można uzyskać online; udogodnienia w zakresie zgłaszania repertuaru. Programy wsparcia STOART dla artystów wykonawców – Fundusz Promocyjny i Socjalny.
Goście: Wincenty Krawczyk – Sekretarz Zarządu STOART, Iwona Miziarska – koordynator działu członkowskiego STOART

SALA 2

13:00 – 13:45 Działalność OZZ-ów dla artystów wykonawców i producentów nagrań muzycznych w pigułce!
Jaką rolę pełnią OZZ-ty, w czym mogą pomóc i dlaczego warto powierzyć im ochronę swoich praw. Kto może należeć do OZZ, jak się zapisać i co zrobić by móc korzystać z członkostwa w OZZ.
Goście: Agnieszka Parzuchowska – Janczarska – Dyrektor STOART, Bogusław Pluta – Dyrektor OZZ ZPAV
Blok warsztatowy: Artysta w świecie cyfrowym – jak dystrybuować i promować muzykę online

14:15 – 15:00 Rola dystrybucji cyfrowej muzyki w karierze artysty – warsztaty
Podczas spotkania poruszone będą zagadnienia dotyczące cyfrowych aspektów branży muzycznej. Jak wygląda ekosystem serwisów muzycznych tj. Spotify, YouTube, Tidal, Apple Music i innych? W jaki sposób najlepiej dostarczać muzykę do serwisów? Jak sprzedaż cyfrowa przekłada się na inne strony kariery artysty?

15:15 – 16:00 Zarządzanie kontem artysty w serwisach streamingowych – warsztaty
W ostatnich latach główną siłą napędzającą rynek fonograficzny na świecie, a także i w Polsce jest sprzedaż muzyki cyfrowej, na czele ze streamingiem. Jeżeli streaming to wciąż dla Ciebie teren nieznany – to zapraszamy do udziału! Uczestnicząc w spotkaniu zgłębisz ekosystem streamingu, a co ważniejsze zdobędziesz praktyczną wiedzę jak w serwisach cyfrowych: zarządzać profilem artysty, korzystać z dostępnych narzędzi czy skutecznie promować muzykę. Nie zabraknie dobrych rad i sprawdzonych wskazówek.

SALA 3

12:30 – 13:15 Katowice – Miasto Muzyki

Katowice to miasto, które przez lata borykało się ze stereotypem wielkiego ośrodka przemysłu ciężkiego. Tymczasem to miejsce, z którego wywodzi się wielu wspaniałych artystów, sporo jest też takich, którzy z Katowicami związali swe twórcze losy. Czy starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 stały się lokomotywą do zmian w obszarze kultury i nowych inwestycji? Jaką rolę pełni Strefa Kultury, czy nowa siedziba NOSPR, która jest jedną z najnowocześniejszych i najpiękniejszych sal na świecie? Czy dzięki takim wydarzeniom jak Rawa Blues Festival, OFF Festival czy festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice, miasto stało się bardziej rozpoznawalnym miejscem w Europie i na świecie? Czy festiwal to dobry biznes dla stolicy Śląska?
Goście: przedstawiciel Katowic – Miasto Muzyki UNESCO, Miuosh (Miłosz Borycki) – znany raper zaangażowany we wspieranie regionu

13:45 – 14:30 Jak korzystać z programów wsparcia sektora muzycznego? Komu i dlaczego zależy, żeby ten sektor wspierać.
Indywidualni artyści, instytucje kultury czy NGO’sy – wszyscy zmagają się z tym samym problemem – jak pozyskać dodatkowe środki na realizację swoich pomysłów i projektów? Jednocześnie z dostępnych rozwiązań wciąż korzysta mała grupa beneficjentów. Czy wynika to z braku informacji, czy może zbyt skomplikowanych procedur? Ponadto paneliści odpowiedzą na pytania czy wsparcie zawsze musi oznaczać pieniądze i dlaczego właściwie chcą sektorowi muzycznemu pomagać?
Goście: Anna Ceynowa – Naczelnik Wydziału Strategii, Analiz i Sektorów Kreatywnych Departament Własności Intelektualnej i Mediów, MKiDN, Miuosh (Miłosz Borycki) – znany raper zaangażowany we wspieranie regionu, Agnieszka Wojciechowska – Inne Brzmienia Warsztaty Kultury Lublin,

15:00 – 15:45 ULTRAVIOLET, OZARK, ELEMENTARY, THE PATH, ROJST, 1983, ŚLEPNĄC OD ŚWIATEŁ czyli polskie utwory w popularnych serialach

Polscy muzycy coraz lepiej radzą sobie w rolach kompozytorów muzyki do filmów czy seriali, w tym tych, które osiągają międzynarodowy sukces i popularność za sprawą takich platform jak Netflix. Co więcej, także polskie seriale mogą pochwalić się utworami autorstwa rodzimych twórców, które – choć stworzone na potrzeby produkcji – święcą triumfy poza ekranem, m.in. w radiu, w internecie czy festiwalach. Jak polska muzyka nie tylko buduje wartość seriali czy filmów, lecz za sprawą świetnych kompozycji, przyciąga nowych odbiorców w kraju i na świecie? W jaki sposób artyści kojarzeni dotąd z wydawaniem płyt i graniem koncertów z powodzeniem radzą sobie z tworzeniem ścieżek dźwiękowych i piosenek stających się wizytówkami filmowych produkcji, zarówno rodzimych, jak i zagranicznych?
Goście: Daniel Spaleniak – kompozytor, Wojtek Urbański – kompozytor

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo