MKTG SR - pasek na kartach artykułów

FRYDERYK 2019 w Katowicach: na początek spotkania z twórcami. Konferencja towarzysząca obchodom 25-lecia Fryderyków ZDJĘCIA

Ola Szatan
Fryderyki 2019
Fryderyki 2019 OSZ
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczęła się dwudniowa konferencja, która towarzyszy obchodom 25-lecia Fryderyków, najważniejszych nagród polskiego przemysłu fonograficznego. Program został przygotowany z myślą zarówno o przedstawicielach branży, jak i szerokiej publiczności. Wydarzenie zainaugurował panel Fryderyk OD NOWA, w którym wzięły udział m,in, wokalistki Reni Jusis i Dorota Miśkiewicz, czy przedstawiciele Związku Producentów Audio Video (ZPAV), organizatora konkursu Fryderyk.

Jubileusz 25-lecia Fryderyków skłania do refleksji nad tym, jak zmieniała się nagroda na przestrzeni lat oraz w jakim momencie jest obecnie.

Kim dziś jest Fryderyk? Jakie są jego mocne strony? Co warto rozwijać, a co zmienić? Jak najważniejsze polskie wyróżnienie wygląda na tle innych nagród muzycznych na świecie? Jaka jest funkcja nagród muzycznych w ogóle; jakie jest ich znaczenie dla artystów fonografii, kultury kraju oraz jaki mają wpływ na życie zwykłych ludzi? Nad tymi i innymi zagadnieniami zastanowimy się wspólnie.

PISALIŚMY:
FRYDERYKI 2019 w Katowicach: mobilne trybuny, stoliki dla nominowanych i fani wokół wybiegu

Fryderyki 2019: dziś wielka gala w Katowicach. Ostatnie przygotowania 9 marca 2019

FRYDERYKI 2019 w Katowicach: mobilne trybuny, stoliki dla no...

Gośćmi pierwszego panelu byli Reni Jusis, Dorota Miśkiewicz, Miłosz Bembinow, Andrzej Puczyński, Marek Staszewski i Piotr Zioła.

Po raz pierwszy w historii, gala rozdania Fryderyków odbędzie się z udziałem publiczności.
- Przymierzaliśmy się już kiedyś do tego, gdy "żyła" jeszcze Sala Kongresowa w Warszawie - mówił Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video (ZPAV).

CZYTAJCIE:
Fryderyki. Co warto wiedzieć o tych nagrodach?
FRYDERYKI 2019 w Katowicach: Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w MCK. Poprowadzą ją Magda Mołek i Rafał Pacześ

Dawid Podsiadło

Fryderyki 2019 NOMINACJE. Wielka gala w Katowicach. Kto zgar...

Rozwiązanie jakie przyjęto podczas tegorocznej Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej: stoliki dla nominowanych i gości, rozmieszczone niemal na środku sali, trybuny dla widzów, strefa Golden Circle przy wybiegu i scenie to ma jeszcze bardziej przybliżyć Fryderyki, które z jednej strony są nagrodą przyznawaną przez branżę (Akademia Fonograficzna, wybierająca w drodze głosowania laureatów Fryderyków, liczy obecnie ponad 1400 osób), a z drugiej mają stać się świętem muzyki dla wszystkich.

- Cieszę się, że dzisiejsza gala zorganizowana jest z takim rozmachem. zazdrościłam środowisku filmowemu, że tak często mają okazję do hucznego celebrowania swoich nagród. To wielka promocja tego, co artyści tworzą - podkreśliła Reni Jusis.

- Bardzo dobrze, że Fryderyki rozpoczęły wędrówkę po Polsce - podkreśliła wokalistka.

Zobaczcie przygotowania do gali:

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym trwają już przygotowania do gali rozdania Fryderyków

FRYDERYK 2019 w Katowicach: W Międzynarodowym Centrum Kongre...

Obok zmiany formuły, ważną kwestią jest też zmiana miejsca. Do tej pory Fryderyki rozdawane były tylko w Warszawie.

- Katowice mają już swój status i to widać. Warszawa to wspaniałe miasto, ale od jakiegoś czasu dało się odczuć taki przesyt eventami w tym mieście. I może to złe słowo, ale takie lekkie zblazowanie nastąpiło. Katowice są kapitalne, ale rozważaliśmy też inne rozwiązania. Testujemy trochę. Z drugiej strony do Katowic wcale nie jest daleko. Jest to doskonała baza. Dzisiaj pociąg pendolino był pełen panelistów na konferencję Fryderyków - powiedział Marek Staszewski.

W tym roku w sekcji muzyki rozrywkowej zostaną rozdane nagrody w 20 kategoriach. W sekcji jazzowej: w trzech kategoriach. O potrzebie zwiększenia jazzowych kategorii wspominała Dorota Miśkiewicz.

- Każda nagroda to też możliwość pokazania nie tylko laureatów, ale też osób nominowanych. Chcemy grać swoje, ale chcemy też być zauważani. W jazzie cały czas dużo się dzieje - mówiła wokalistka.

Dorota Miśkiewicz przyznała, że żadna nagroda nie jest idealna. -Jury głosuje różnie. Czasem wpływ na to na lepszy lub gorszy dzień. Rządzą sympatie, antypatie, czasem też brak czasu, by na przykład wszystko przesłuchać - dodała artystka.

- Co roku przyjmujemy nowych członków Akademii Fonograficznej - mówił Andrzej Puczyński, prezes zarządu Związku Producentów Audio Video (ZPAV). - Podczas głosowania kierujemy się swoimi odczuciami i nie boimy zagłosować, na tego, kogo lubimy. natomiast umiera trend głosowania przeciwko komuś. Może świadomość rośnie, albo branża dojrzała - podkreślił.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni