Fundacja "Iskierka" znalazła wspólny język ze swoimi...

  Fundacja "Iskierka" znalazła wspólny język ze swoimi darczyńcami

  AGA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Fundacja "Iskierka" znalazła wspólny język ze swoimi darczyńcami
  1/5
  przejdź do galerii

  ©iskierka

  Trzeba więcej serca, empatii, 24-godzinnego zaangażowania. Wyzwania są po prostu inne, ale mechanizmy działań i motywacje bywają podobne. Fundacja "Iskierka", która od lat skutecznie pomaga dzieciom chorym na nowotwory, małym pacjentom oddziałów onkologicznych w naszym województwie i ich rodzinom, jest świetnym przykładem wyjątkowego zarządzania. Wielka w tym zasługa szefowej Jolanty Czernickiej-Siweckiej oraz jej zespołu.
  Dzisiaj właśnie o wyzwaniach w biznesie i organizacjach pozarządowych mówili w Zabrzu goście śląskiej fundacji, np. prof. Andrzej Blikle, wybitny matematyk, ale też mistrz cukierniczy (znane pączki), oraz Jacek Jakubowski - trener, superwizor treningu psychologicznego, rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

  - Spotkanie odbyło się z naszej inicjatywy. Niezwykle istotne jest dla nas właściwie zrozumienie z darczyńcami.
  Język biznesu i język organizacji pozarządowych niekiedy się rozmija. A my i nasi partnerzy chcemy, by w tej komunikacji nie było żadnych problemów. To było fascynujące doświadczenie - mówi Aneta Klimek-Jędryka.

  W każdej firmie - fundacji czy np. spółce giełdowej - kluczowe jest przywództwo. Ale czy lider ma bazować na przemocy, czy partnerstwie? Na to pytanie odpowiadali prelegenci. Prof. Blikle jest pewien, że tylko w "bardzo krótkiej perspektywie przemoc jest skuteczna". Po czasie przychodzi rozczarowanie, a skuteczność jest pozorna, bo "ludzie zaganiani do pracy przestają pracować natychmiast po tym, jak przestajemy ich zaganiać". Z niewolnika nie ma pracownika. Prawdziwi liderzy muszą umieć przekonać innych do swojej wizji świata.

  - Muszą umieć powiedzieć "nie wiem", "boję się", "pomóż mi". Muszą budować pozycję w zespole opartą na zaufaniu, empatii, partycypacji, jawności i uczciwości do bólu. Ci liderzy stale coś muszą. Z wyjątkiem jednego: nie muszą nikogo pilnować, by pracował - ocenia prof. Blikle. I dodał: - To ci liderzy partnerstwa mogą wyjechać na urlop bez obawy, że firma się zawali. Mogą powierzyć innym podejmowanie wielu trudnych decyzji. Mogą mieć pewność, że o problemach w zespole dowiedzą się pierwsi, a nie ostatni. Mogą też być pewni, że jeden za wszystkich, a wszyscy za jednego - dodaje.

  - Najbardziej fascynujące jest to, że po pewnym etapie pracy liderzy potrafiący budować partnerskie relacje, widzą realne korzyści i przeżywają wiele osobistej satysfakcji , a nawet radości - stwierdził Jacek Jakubowski.


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo