Spis treści
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomógł tysiącom Polaków w kłopotach
Choć Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powołano do istnienia ustawą z 2015 r., przez długie lata mało kto w ogóle wiedział, że taki fundusz istnieje. Zmieniło się to jednak w ubiegłym roku – trudności z udźwignięciem kredytu hipotecznego sprawiły, że zainteresowanie wsparciem finansowym dla kredytobiorców w kłopotach gwałtownie wzrosło. Zasady, na jakich udzielana jest pomoc, są atrakcyjne, o czym piszemy szczegółowo w artykule o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
– Warto przypomnieć, że FWK obecnie oferuje zwrotną pomoc na pokrycie do 36 rat kredytu mieszkaniowego oraz wsparcie finansowe, które pozwala zwrócić bankowi zadłużenie pozostałe po sprzedaży nieruchomości (maksymalnie 72 000 zł). W obydwu przypadkach kredytobiorca spłaca później pomoc na dogodnych warunkach – podaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
W najgorętszym okresie (czerwiec – sierpień 2022 r.) co miesiąc podpisywano ponad 1200 nowych umów o dofinansowanie. Dla porównania w miesiącach przed wybuchem wojny w Ukrainie było to zaledwie 7–10 nowych umów miesięcznie. Jak podają eksperci portalu RynekPierwotny.pl:
- w całym 2022 r. z FWK zawarto 8674 nowe umowy o wsparcie finansowe,
- od stycznia 2022 r. do 23 lutego 2023 r. zawarto łącznie 10 183 umowy o wsparcie.
Warto dodać, że w tym roku zainteresowanie pomocą z FWK wciąż jest duże. W styczniu 2023 r. Fundusz podpisał z kredytobiorcami 765 nowych umów (na łączną kwotę niemal 51,4 mln zł), a w analizowanej części lutego 744 (na łączną kwotę blisko 50,6 mln zł).
– Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest pomocą dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a muszą spłacać raty kredytu mieszkaniowego. Ze wsparcia mogą skorzystać również osoby, które sprzedały dom lub mieszkanie, na które wcześniej wzięły kredyt, ale z uzyskanej kwoty nie spłaciły go w całości – podkreśla Bank Gospodarstwa Krajowego.
Wakacje kredytowe dały wytchnienie wielu kredytobiorcom. Wciąż można z nich skorzystać
Choć pieniądze oferowane przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomogły wielu osobom, nie jest to rozwiązanie aż tak popularne, jak można by się spodziewać – niespełna 10,2 tys. nowych umów w całym kraju w skali roku to stosunkowo mało. Przyczyną są zapewne dość restrykcyjne zasady przyznawania wsparcia z FWK, m.in. kryterium dochodowe i konieczność posiadania statusu osoby bezrobotnej. Do sięgnięcia po pomoc może też zniechęcać fakt, iż kwota wsparcia podlega zwrotowi (choć na atrakcyjnych zasadach), a więc to kolejny dług.
Takich zastrzeżeń nie ma w przypadku ustawowych wakacji kredytowych, co dobrze pokazuje znacząco większe zainteresowanie tym rozwiązaniem. Jak podawał w styczniu br. rzecznik rządu Piotr Müller, w całym 2022 r. z opcji zawieszenia spłaty części rat skorzystali posiadacze 1,05 mln kredytów. Oznacza to, że wakacjami objęto aż 54 proc. wszystkich złotówkowych kredytów hipotecznych w Polsce.
– To jest pomoc naprawdę daleko idąca (...) – oceniał w listopadzie 2022 r. wakacje kredytowe prezes PiS Jarosław Kaczyński cytowany przez PAP. – Pomagamy bardzo wyraźnie, te wakacje to jest bardzo duże zmniejszenie tego obciążenia (…).
Warto przypomnieć, że z wakacji kredytowych można skorzystać także w 2023 r. W tym roku kredytobiorca ma możliwość zawieszenia spłaty łącznie 4 rat, po jednej na każdy kwartał roku. Dostęp do tej formy pomocy ma każdy, kto spłaca złotówkowy kredyt hipoteczny, ale trzeba pamiętać, że skorzystanie z wakacji powoduje automatyczne przedłużenie okresu kredytowania o odpowiednią liczbę miesięcy. Więcej na temat tego rozwiązania piszemy w artykule o wakacjach kredytowych.
Modne doniczki w promocyjnych cenach
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?