Fundusze unijne pomagają ocalić miejsca pracy na Śląsku

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z PARLAMENTEM EUROPEJSKIM
Śląski pakiet dla gospodarki nie powstałby bez funduszy europejskich. Zagospodarowanie pieniędzy unijnych na dotacje i pożyczki dla przedsiębiorców czy utrzymanie miejsc pracy w regionie było możliwe dzięki wsparciu Parlamentu Europejskiego.

Zaraz po wybuchu pandemii, w bardzo krótkim czasie, głosowaliśmy już w Parlamencie Europejskim nad zmianami w alokacji niewykorzystanych jeszcze funduszy europejskich, żeby wspomóc państwa i regiony w walce z wirusem na froncie medycznym — przypomina Łukasz Kohut, poseł do PE (Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, partia Wiosna).

Łukasz Kohut © Parlament Europejski 2020
Łukasz Kohut © Parlament Europejski 2020

— Za tym szybko poszły prace nad wygospodarowaniem dalszych pieniędzy na walkę z gospodarczo-społecznymi skutkami zamrożenia gospodarki wskutek COVID-19. To były jedne z pierwszych działań podjętych w europarlamencie, które w efekcie pozwoliły zarządowi województwa śląskiego dokonać odpowiednich zmian w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego — dodaje eurodeputowany.

Dotacje i pożyczki ratują firmy i miejsca pracy

Jak wylicza europoseł, tylko w pierwszym etapie do woj. śląskiego trafiły w ten sposób
24 mln euro. — To dokładnie 110 mln złotych na działania związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków Covid-19 w regionie — wylicza Kohut.

Na początku kwietnia zarząd województwa uchwalił kolejne zmiany w regionalnym programie, które pozwoliły przekierować tym razem 75 mln euro. To głównie fundusze europejskie złożyły się na Śląski Pakiet dla Gospodarki, skierowany do przedsiębiorców dotkniętych kryzysem wywołanym przez pandemię. Wartość pakietu ostatecznie wyniosła 1,3 mld zł.

Z tych pieniędzy przedsiębiorcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw mogli m.in. ubiegać się o bezzwrotne dotacje na inwestycje i utrzymanie miejsc pracy — wymienia Kohut.

Do 30 czerwca zarząd województwa przyznał 112 projektom dotacje na kwotę ponad 67 mln zł. Obecnie trwa weryfikacja kolejnych wniosków. W puli jest 360 mln zł.

Firmy mogły ubiegać się też o pokrycie kosztów bieżącej działalności i o pożyczki obrotowe. Przesunięcie w trybie nadzwyczajnym pieniędzy z europejskich funduszy pozwoliło samorządowi doposażyć także 26 szpitali w regionie w sprzęt medyczny i dodatkowe środki ochrony osobistej, a także stworzyć kolejne pakiety pomocowe.

Jadwiga Wiśniewska © Parlament Europejski 2020
Jadwiga Wiśniewska © Parlament Europejski 2020

Polska poradziła i wciąż radzi sobie z kryzysem zdecydowanie lepiej niż większość państw członkowskich Unii — podkreśla posłanka Jadwiga Wiśniewska (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, PiS). — Na potwierdzenie swojej tezy podaje dane Eurostatu, z których wynika, że Polska jest drugim państwem w UE z najniższym bezrobociem, które w maju wynosiło 3 proc. — Dla porównania w skali całej Wspólnoty było to 6,7 proc. — wylicza posłanka.

Czas na fundusz odbudowy

Teraz przywódcy państw UE zajmą się przedstawioną przez Komisją Europejską propozycją uruchomienia europejskiego funduszu odbudowy. — To odpowiedź Komisji Europejskiej na nasze apele, formułowane w Parlamencie Europejskim konsekwentnie od marca, gdy jasne stało się, że koronawirus wywoła w Unii Europejskiej największy od dziesięcioleci kryzys gospodarczy — stwierdza Jerzy Buzek, poseł do PE (Europejska Partia Ludowa, PO), były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Przypomina także, że w puli funduszu ma być aż 750 mld euro, z czego Polska ma szansę otrzymać nawet 64 mld euro. O tym, że jest to szansa dla Polski, mówi także posłanka do PE, Jadwiga Wiśniewska.

W ramach Europejskiego Instrumentu Odbudowy jest wiele propozycji, z których będzie mogła skorzystać Polska, w tym zwiększenie środków na politykę spójności czy wzmocnienie programów rozwoju obszarów wiejskich — tłumaczy posłanka.

Wiśniewska zauważa również, że kryzys dotyka wszystkie państwa, jednak ich potrzeby są różne. — Dlatego dobrze, że propozycja zawiera szeroki zakres interwencji, z uwzględnieniem wielu sektorów, takich jak infrastruktura, transport, cyfryzacja, rolnictwo, służba zdrowia, turystyka i kultura — wyjaśnia europosłanka.

Pieniądze na rewitalizację miast i ekologiczny transport

Ważnym z punktu widzenia Górnego Śląska unijnym instrumentem finansowym będzie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, którego pomysłodawcą jest poseł Buzek. — Dziś Polska może liczyć na co najmniej 35 mld zł z tego funduszu — ogromna część z tych pieniędzy powinna trafić do województwa śląskiego – zapowiada były przewodniczący PE.

Jerzy Buzek © Parlament Europejski 2020
Jerzy Buzek © Parlament Europejski 2020

Chciałbym, aby wsparły rewitalizację naszych miast i likwidowanie szkód górniczych, rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw, start-upów i ekologicznego transportu, inwestycje w – tak ważne dla obywateli – innowacje i infrastrukturę społeczną, ale przede wszystkim – w infrastrukturę gazową, na przykład w ciepłownictwie. To kluczowe dla obniżania emisji CO2, walki ze smogiem czy ubóstwem energetycznym — stwierdza Jerzy Buzek.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie