MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Funkcje wiceprzewodniczących Rady Miasta Rybnika przydzielone. W porównaniu do poprzedniej kadencji jest tylko jeden nowy wiceprzewodniczący

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Wśród prezydium Rady Miasta Rybnika w obecnej kadencji, w porównaniu do poprzedniej, nastąpiła tylko jedna zmiana.
Wśród prezydium Rady Miasta Rybnika w obecnej kadencji, w porównaniu do poprzedniej, nastąpiła tylko jedna zmiana. M.Koczy/UM Rybnik
Trzech wiceprzewodniczących będzie miała Rada Miasta Rybnika w kadencji 2024-2029. Wybrani na tę funkcję zostali: Małgorzata Piaskowy z ugrupowania Wspólnie dla Rybnika (WdR), Franciszek Kurpanik z Koalicji Obywatelskiej (KO) oraz Karol Szymura z Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Radni podczas sesji z wyborem wiceprzewodniczących, ustalą też skład poszczególnych komisji Rady Miasta.

Wybrano wiceprzewodniczących Rady Miasta Rybnika

Niemal dokładnie tak samo, jak w poprzedniej kadencji będzie się prezentować skład Prezydium Rady Miasta Rybnika, w który wchodzą: przewodniczący oraz wiceprzewodniczący miejskiej rady. Częściowo był on już ustalony podczas pierwszej sesji radnych. Wówczas na funkcję przewodniczącego Rady Miasta wybrano Krzysztofa Szafrańca.

Zgodnie z porządkiem obrad, pozostałych członków Prezydium, a więc wiceprzewodniczących, Rada Miasta spośród siebie miała wybrać w trakcie kolejnej sesji. I tak też się stało. Zanim jednak do tego doszło, radni zgłosili na nich kandydatów.

Na nich wskazano: Małgorzatę Piaskowy, radną Wspólnie dla Rybnika (WdR) Franciszka Kurpanika, radnego Koalicji Obywatelskiej (KO) oraz Karola Szymurę, radnego Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Kandydatem mógł też być Andrzej Wojaczek z Bloku Samorządowego Rybnik (BSR). Nie zgodził się on jednak na kandydowanie.

Wybór wiceprzewodniczących w rybnickiej Radzie Miasta był o wiele sprawniejszy niż wybór przewodniczącego

Ostatecznie cała trójka kandydatów została zaakceptowana przez pozostałych radnych. Swój wyraz poparcia dali oni im w głosowaniu. Małgorzatę Piaskowy i Karola Szymurą poparło 23 z 25 radnych. Jedynie dwóch było im przeciwnych. Najmniejsze poparcie uzyskał Franciszek Kurpanik. Jego osobę poparło 20 radnych. 5 było przeciwko.

Każdy z kandydatów otrzymał jednak ponad połowę wymaganej liczby głosów, a to oznacza, że będą oni pełnić funkcję wiceprzewodniczących.

- Komisja skrutacyjna stwierdza, że kandydaci wybrani zostali wiceprzewodniczącymi Rady Miasta - stwierdził w jej imieniu, jej przewodniczący, Grzegorz Głupczyk.

Taki wynik głosowania oznacza, że skład Prezydium Rady Miasta w porównaniu do poprzedniej kadencji pozostał właściwie niezmienny. Zarówno Małgorzata Piaskowy i Franciszek Kurpanik wiceprzewodniczącymi byli już w poprzedniej kadencji. Tej funkcji nie sprawował natomiast Karol Szymura, który - można powiedzieć - zastąpił w Prezydium Jana Murę, radnego WdR, który w niedawnych wyborach samorządowych nie ubiegał się o ponowny mandat radnego.

Nie wiadomo, którzy z członków Rady Miasta głosowali przeciwko poszczególnym kandydaturom. Głosowanie na wiceprzewodniczących było tajne.

Wybór wiceprzewodniczących mimo głosów sprzeciwu względem kandydatur i tak poszedł o wiele sprawniej niż w przypadku wyboru przewodniczącego Rady Miasta. W niej większość głosów ma koalicja radnych: Koalicji Obywatelskiej i Wspólnie dla Rybnika. Do wyboru na stanowisko przewodniczącego potrzeba było jednak aż czterech głosowań! Dopiero wtedy 13 radnych - czyli ponad połowa - poparła Krzysztofa Szafrańca.

Radni ustalili także skład komisji Rady Miasta

Poza wyborem wiceprzewodniczących Rady Miasta, miejscy radni w Rybniku pod głosowanie poddali też ustalenie składów osobowych Komisji stałych Rady Miasta. Dodatkowo powołano Komisję: Rewizyjną, a także Skarg, Wniosków i Petycji. Co do nich także ustalono ich skład osobowy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni