MKTG SR - pasek na kartach artykułów

FUTURYSTYCZNY dom na Śląsku! Jedyny taki w Polsce. Dom industrialny z Mikołowa zachwycił jury prestiżowego konkursu. Zobaczcie, jak wygląda

Jacek Bombor
Jacek Bombor
To jedyny taki dom na Śląsku i w całej Polsce! Dom industrialny z Mikołowa
To jedyny taki dom na Śląsku i w całej Polsce! Dom industrialny z Mikołowa Zdjęcia: Adam Miozga (projekt: Tomasz Studniarek i Małgorzata Pilinkiewicz - archistudio studniarek + pilinkiewicz)
Uwagę jury zwróciła efektowna, dynamiczna bryła, ukształtowana prawie całkowicie za pomocą ceramiki. Dom przypomina ceglaną rzeźbę przeznaczoną do podziwiania z każdej strony - czytamy w uzasadnieniu dla przyznania wyróżnienia dla projektu w kategorii Feeling at home w prestiżowym międzynarodowym konkursie Wienerberger Brick Award 2023. Po raz kolejny docenieni zostali architekci ze Śląska, autorami projektu są Tomasz Studniarek i Małgorzata Pilinkiewicz (archistudio studniarek + pilinkiewicz)

To jedyny taki dom na Śląsku i w całej Polsce! Dom industrialny z Mikołowa zachwycił jury prestiżowego konkursu. Zobaczcie!

Dom przypomina ceglaną rzeźbę przeznaczoną do podziwiania z każdej strony - czytamy w uzasadnieniu dla przyznania wyróżnienia dla projektu w kategorii Feeling at home w prestiżowym międzynarodowym konkursie Wienerberger Brick Award 2023. Po raz kolejny docenieni zostali architekci ze Śląska, autorami projektu są Tomasz Studniarek i Małgorzata Pilinkiewicz (archistudio studniarek + pilinkiewicz).

Zobaczcie niezwykły dom z Mikołowa!

Jak brzmiało pełne uzasadnienie jury Wienerberger Brick Award?

„Uwagę jury zwróciła efektowna, dynamiczna bryła, ukształtowana prawie całkowicie za pomocą ceramiki. Dom przypomina ceglaną rzeźbę przeznaczoną do podziwiania z każdej strony. Wrażenie luksusu, wynikające przede wszystkim ze skali i przestronności pomieszczeń, zostało zderzone z surowością cegły i lapidarnością formy, która ma się kojarzyć z architekturą przemysłową"

Wienerberger Brick Award to międzynarodowy konkurs architektoniczny

Odbywa się regularnie w systemie biennale od 2004 roku. Od 2013 roku naprzemiennie z edycją krajową konkurs ma na celu uhonorowanie najbardziej inspirujących budynków wykonanych z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, m.in. cegieł i dachówek.
Tegoroczna edycja Brick Award to VI lokalna odsłona konkursu kierowana do polskich architektów, których projekty zostały zrealizowane zarówno na terenie Polski, jak i poza granicami kraju. Zwycięzca Grand Prix i Nagrody w kategorii Sharing Public Spaces otrzymuje nagrodę pieniężną w wys. 20 000 zł, zwycięzcy w pozostałych kategoriach – po 10 000 zł.

W tym samym konkursie nagrodę dostał także inny projekt domu ze Śląska - z Katowic-Podlesia Zobaczcie go i inne nagrodzone projekty poniżej

Nagrodzony dom w Katowicach-Podlesiu

Dom ze Śląska uznany za jeden z najbardziej oryginalnych obi...

Prestiżowy międzynarodowy konkurs architektoniczny

Wienerberger Brick Award odbywa się regularnie w systemie biennale od 2004 roku. Od 2013 roku naprzemiennie z edycją krajową konkurs ma na celu uhonorowanie najbardziej inspirujących budynków wykonanych z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, m.in. cegieł i dachówek.
Tegoroczna edycja Brick Award to VI lokalna odsłona konkursu kierowana do polskich architektów, których projekty zostały zrealizowane zarówno na terenie Polski, jak i poza granicami kraju. Zwycięzca Grand Prix i Nagrody w kategorii Sharing Public Spaces otrzymuje nagrodę pieniężną w wys. 20 000 zł, zwycięzcy w pozostałych kategoriach – po 10 000 zł.

Obiekty były oceniane w pięciu kategoriach

  • Feeling at home: domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej; małe założenia architektury mieszkalnej zapewniające komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców.
  • Living together: budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa; nowoczesne koncepcje mieszkaniowe.
  • Working together: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe.
  • Sharing public spaces: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne.
  • Building outside the box: innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni