Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gabriel Salamon, uczeń czwartej klasy szkoły podstawowej w Katowicach, pobił rekord w zapamiętaniu ilości cyfr po przecinku liczby pi

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Gabriel SalamonZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Gabriel SalamonZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
Gabriel Salamon, uczeń czwartej klasy szkoły podstawowej w Katowicach, pobił rekord w zapamiętaniu ilości cyfr po przecinku liczby Pi. Mało tego, w tym samym czasie opanował 31 zwrotek "Pani Twardowskiej". Dzięki zdolnościom logicznego myślenia, łączy umiejętności matematyczne z humanistycznymi na bardzo wysokim poziomie.

Nietypowe umiejętności logicznego myślenia, szybkiego przyswajania wiedzy, sprawnego kojarzenia faktów, a także niesamowita pamięć, wszechstronność i błyskotliwość – to tylko część cech wyróżniających niezwykle zdolnego oraz utalentowanego ucznia czwartej klasy szkoły podstawowej, którym jest Gabriel Salamon. Chłopiec uczęszcza do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 3 w Katowicach, gdzie aktywnie udziela się w konkursach organizowanych przez placówkę, a na lekcjach zaskakuje swoich nauczycieli nie tylko wiedzą, ale też szybkością poprawnego rozwiązywania zadań oraz aktywnym przekraczaniem samego siebie. Swoje umiejętności potrafi wykazać w różnych dziedzinach.

Zobacz zdjęcia:

Fenomenem u chłopca jest rzadko spotykane współistnienie zdolności matematycznych i humanistycznych na bardzo wysokim poziomie. Za dowód tego mogą posłużyć osiągnięcia Gabriela w konkursach, w których wydaje się nieprześcigniony. Chłopiec pobił szkolny rekord w zapamiętaniu ilości cyfr po przecinku liczby pi oraz wygrał międzyszkolny konkurs recytatorski. Mało tego, na lekcji języka polskiego, zamiast fragmentu wiersza „Pani Twardowska”, wyrecytował cały utwór. Takich zdolności może pozazdrościć Gabrielowi każdy.

Jest wiele przestrzeni, w których uczniowie mogą się wykazać

Zespół Szkolno-Przedszkolnych numer 3 w Katowicach staje na wysokości zadania, proponując swoim uczniom wiele ciekawych i rozwojowych zajęć, dzięki którym dzieci doskonalą swoje umiejętności oraz szlifują talenty.

– Bardzo wychodzimy naprzeciw naszym dzieciom, bo, oprócz zajęć rozwijających, na przykład kreatywność, organizujemy od lat bardzo wiele kół naukowych i artystycznych. Mamy zajęcia muzyczne, arteterapię, ceramikę i rzeźbę, koła plastyczne... Każdy uczeń może jakąś niszę dla siebie znaleźć – mówi Małgorzata Papierniak, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 3 w Katowicach.

Nie przeocz

Ponadto szkoła organizuje wiele konkursów wewnętrznych i tygodni tematycznych, jak na przykład z matematyki, języka angielskiego czy tydzień bezpieczeństwa, podczas których uczniowie mają okazję zaprezentować różne swoje zdolności. Konkursy przeznaczone są przede wszystkim dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 3 w Katowicach, ale placówka inicjuje też wydarzenia o charakterze międzyszkolnym, jak na przykład konkurs recytatorski, skierowany do dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich z ośrodków szkolnych w Katowicach. Gabriel Salamon ostatni raz uczestniczył w nim dwa lata temu, kiedy był jeszcze uczniem drugiej klasy szkoły podstawowej.

Rok później rywalizacja nie odbyła się ze względu na pandemię, a w bieżącym roku szkolnym chłopiec nie mógł wziąć udziału w konkursie, ponieważ, uczęszczając do klasy czwartej, nie kwalifikuje się już do niego wiekowo. W konkursie recytatorskim uczestniczył dwa razy.

– Gabriel brał udział w konkursie od początku, jak tylko rozpoczął karierę w naszej szkole, czyli od klasy pierwszej. W 2018 roku uczestniczył w nim jako pierwszoklasista, czyli taki najmłodszy reprezentant – mówi Joanna Konieczna, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

Pierwsze miejsce w międzyszkolnym konkursie recytatorskim

Największym osiągnięciem chłopca przed tegorocznym, mistrzowskim wyczynem matematycznym, było zajęcie pierwszego miejsca na etapie międzyszkolnym w konkursie recytatorskim, kiedy był jeszcze pierwszoklasistą.

– W naszej szkole odbywały się wtedy huczne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i w związku z tym temat konkursu brzmiał „Moja ojczyzna niepodległa”. Każdy z uczestników recytował więc wiersz związany ze wspomnianym zagadnieniem. W związku z tym, że Gabriel zajął na szkolnym etapie pierwsze miejsce, reprezentował później naszą szkołę na kolejnym, międzyszkolnym etapie i również został zwycięzcą. I to był naprawdę wyczyn, pierwsze miejsce w konkursie międzyszkolnym – zauważa Joanna Konieczna, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, która brała udział w organizacji konkursu recytatorskiego.

Gabriel Salamon, zwycięzca osiemnastego międzyszkolnego konkursu recytatorskiego, pozostał w pamięci organizatorów i szkolnej społeczności jako osoba o nietypowych zdolnościach, wielkim talencie oraz z bardzo dobrze rokującymi perspektywami. Rok później chłopiec również wziął udział w konkursie, podczas którego na etapie międzyszkolnym nagrodzono go wyróżnieniem.

– Kolejny rok to był 2019 i tutaj znowu Gabriel zdobył pierwsze miejsce na szczeblu szkolnym, recytując wiersz pod tytułem „Książka jest dobra na wszystko”. Na etapie międzyszkolnym otrzymał wtedy wyróżnienie – Joanna Konieczna, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

Mistrz od liczby pi

Niezwykle uzdolniony chłopiec, jakim jest bez wątpienia Gabriel Salamon, w sposób szczególny wykazał się swoimi umiejętnościami logicznego myślenia oraz szybkiego i skutecznego zapamiętywania podczas szkolnego Tygodnia Matematyki. Inicjatywa ta organizowana jest w Zespole Szkolno-Przedszkolnym numer 3 w Katowicach co roku i cieszy się dużą popularnością wśród uczniów. W ramach wydarzenia, przez pięć dni odbywają się konkursy, w których uczniowie, począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, mają możliwość spróbować swoich sił w matematycznej rywalizacji. W tym roku Gabriel wziął udział w dwóch konkursach w ramach Tygodnia Matematyki, którymi były: „Rachmistrz liczy PI” oraz drużynowy „Logiczne igraszki”.

W pierwszym z nich chłopiec zaskoczył wszystkich swoimi zdolnościami i pobił szkolny rekord w zapamiętaniu ilości cyfr po przecinku liczby pi.

– Konkurs „Rachmistrza liczby PI” polegał na tym, żeby zapamiętać jak najwięcej cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby PI. Rekord sprzed pandemii to było sześćdziesiąt dziewięć cyfr – mówi Agnieszka Bielska-Kawecka, nauczyciel matematyki. /cyt]

Gabriel Salamon był w stanie wymienić aż dwieście siedemdziesiąt jeden cyferek, co jest fenomenem na szeroką skalę i jego wyczyn na pewno zostanie zapamiętany nie tylko jako najlepszy w szkole.
[cyt]– Gabryś pobił nasz rekord szkoły, przezwyciężył dwóch ósmoklasistów, którzy mieli po dziewięćdziesiąt dziewięć albo sto zapamiętanych cyferek – dodaje Agnieszka Bielska-Kawecka.

Uczył się przez cztery dni po czterdzieści minut

W konkursie „Rachmistrz liczy PI” chłopiec wykazał się niesamowitą zdolnością zapamiętywania, a ponadto niezwykle szybkim procesem uczenia się i zaangażowaniem.

– Ogłosiłam taki konkurs w klasie i Gabryś mnie poinformował, że on by chętnie wziął w nim udział. Zaraz po weekendzie powiedział mi, że już zna sto cyferek. Przyznam szczerze, że byłam bardzo zdziwiona. Dwa dni później z kolei poinformował mnie, że już zna sto pięćdziesiąt cyfr, a w dniu konkursu, jak się okazało, napisał pięknie dwieście siedemdziesiąt jeden cyfr po przecinku, bezbłędnie. Trudno było nam w to uwierzyć zwłaszcza, że niektórzy nie potrafią zapamiętać własnego numeru telefonu – zaznacza nauczyciel matematyki.

Chłopiec wyróżnił się niezwykłymi umiejętnościami, bo przyswojenie tylu cyfr i zapisanie je w sposób bezbłędny wydaje się wręcz niemożliwe. Co więcej, Gabriel, ucząc się ich, poświęcił na to niewiele czasu, udzielając się także na innych płaszczyznach.

– Uczyłem się tak około czterdziestu minut przez cztery dni. Nie trwało to więc długo, ponieważ gram w piłkę nożną i miałem różne treningi oraz turniej. Nie miałem na to zbyt wiele czasu, ale cieszę się, że udało mi się aż tyle tych cyfr zapamiętać – przyznaje skromnie Gabriel Salamon, uczeń czwartej klasy w Zespole Szkół Szkolno-Przedszkolnych numer 3 w Katowicach.

Musisz to wiedzieć

W drugim z konkursów, pod nazwą „Logiczne igraszki”, który miał charakter drużynowy, Gabriel wraz z kolegą również zajęli pierwsze miejsce, rozwiązując wszystkie zdania bezbłędnie i osiągając maksymalną ilość punktów.

– Chłopcy fantastycznie ze sobą współpracowali i bardzo mi się podobało jak wymieniali ze sobą informacje typu: „w tym zadaniu ja ci zaufałem, a ty w następnym mi zaufaj, na pewno to będzie dobrze”. To było fantastyczne! – podkreśla z radością Agnieszka Bielska-Kawecka.

Trzydzieści jeden zwrotek na pamięć w jeden weekend

W czasie trwania Tygodnia Matematyki Gabriel nieoczekiwanie wyróżnił się dodatkowo na jednej z lekcji języka polskiego, na którą uczniowie mieli za zadanie przygotować na pamięć fragment wiersza „Pani Twardowska”, a dokładnie nauczyć się dwunastu zwrotek. Chłopiec, ku zaskoczeniu nauczyciela oraz kolegów i koleżanek z klasy, wyrecytował bezbłędnie cały utwór, składający się z trzydziestu jeden zwrotek.

– Równocześnie z rekordem liczby pi Gabryś uczył się wiersza „Pani Twardowska” i przyswoił sobie cały utwór – informuje nauczyciel matematyki.

Trzeba podkreślić, że chłopiec dokonał tego dobrowolnie, wykazując się przy tym nieprzeciętnym zaangażowaniem.

– To była inicjatywa własna ucznia, że nauczył się całości. Jest to postawa wyjątkowa i godna uznania, bo zazwyczaj dzieci uczą się tyle, ile muszą, ile się od nich wymaga – mówi Małgorzata Papierniak, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 3 w Katowicach.

Chłopiec wykazał się niezwykłą determinacją oraz postawą, jaka zdarza się bardzo rzadko. Świadomie wykorzystał swój talent i możliwości.

– Gdy usłyszałem na lekcji języka polskiego, że mamy nauczyć się dwanaście zwrotek wiersza „Pani Twardowska”, to pomyślałem, że skoro mam bardzo dobrą pamięć, czemu nie spróbować nauczyć się całego tego wiersza? Zajęło mi to cały weekend i już umiałem wszystkie trzydzieści jeden zwrotek – zauważa Gabriel Salamon.

Wszechstronność i zdolność logicznego myślenia

Gabriel Salamon wyróżnia się zdecydowanie wśród społeczności szkolnej, nie tylko bijąc rekordy, ale udowadniając też wielokrotnie, że jest w stanie wyjść ponad to, co obowiązkowe. W osiągnieciu sukcesów wykorzystuje swoje talenty oraz zdolności. Podejmuje wyzwania dobrowolnie, stawiając sobie coraz wyższą poprzeczkę. Chłopiec jest konsekwentny, kreatywny i nie boi się próbować swoich sił w różnych dziedzinach, w których świetnie odnajduje się jako osoba wszechstronna. Dzięki zdolnościom logicznego myślenia, chłopiec w sposób niespotykany łączy umiejętności matematyczne z humanistycznymi na bardzo wysokim poziomie i, jak sam twierdzi, lubi oba przedmioty, a żaden z nich nie sprawia mu trudności.

– Z matematyką od pierwszej klasy nie mam żadnych problemów i od początku bardzo mi się podobała. Jeśli chodzi o klasy od jeden do trzy, to zdecydowanie powiedziałbym, że wolałem matematykę. Ale w czwartej klasie bardzo lubię oba przedmioty – mówi ze zdecydowaniem Gabriel.

Wszyscy są dumni z osiągnięć i postawy chłopca, a także pełni podziwu wobec jego nietypowych i rzadko spotykanych zdolności, jakich pozazdrościć mu może każdy. Swojego zadowolenia z dynamicznego rozwoju czwartoklasisty oraz słów uznania dla Gabriela nie kryją nauczyciele chłopca wraz z dyrektorem zespołu szkół.

– Ja jestem bardzo dumna ze wszystkich uczniów, którzy odnoszą sukcesy, a z Gabriela szczególnie, bo te jego osiągnięcia są takie rzeczywiście mocno wykraczające poza dotychczasowe sukcesy dzieci. Staramy się jak najbardziej promować te osiągnięcia naszych uczniów i po to też organizujemy zarówno konkursy wewnętrzne, szkolne jak i zewnętrzne, o charakterze międzyszkolnym – mówi z zadowoleniem Małgorzata Papierniak, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer 3 w Katowicach.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera