MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku 2018 województwa śląskiego WYNIKI GŁOSOWANIA + NOWE ZDJĘCIA Justyna Święty - Ersetic Sportowcem Roku

Tomasz Kuczyński
Gala Plebiscytu Sportowiec Roku 2018 województwa śląskiego
Gala Plebiscytu Sportowiec Roku 2018 województwa śląskiego Arkadiusz Gola
W czwartek na Stadionie Śląskim odbyła się uroczysta gala podsumowująca Plebiscyt Dziennika Zachodniego Sportowiec Roku 2018 województwa śląskiego. Uhonorowaliśmy najlepszych, którzy zdobyli najwięcej głosów Czytelników oraz laureatów Kapituły Plebiscytu. Gościem specjalnym gali był Andrzej Supron, zapaśniczy wicemistrz olimpijski z 1980 roku.

Nasza zabawa trwała od 23 listopada do 8 stycznia i była podzielona na dwa etapy. Czytelnicy i internauci najpierw głosowali na swych faworytów na w miastach i powiatach. Najlepsi awansowali do finału wojewódzkiego, zachowując zdobyte głosy. Jak co roku Plebiscyt DZ był szansą do zaprezentowania się sportowcom z najmniejszych klubów, często reprezentujących dyscypliny, które mają na co dzień problem z zaistnieniem w mediach. Przykładem jest olimpijczyk osób niesłyszących z Sosnowca Artur Pióro.

- Siłą tego plebiscytu jest to, że jest poświęcony sportowcom wszystkich dyscyplin i wszystkich szczebli – mówi Marek Twaróg redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”. – Nagradzamy w nim zarówno mistrzów Europy czy świata, jak i sportowe talenty, które dopiero rodzą się z różnych zakątkach województwa śląskiego. W tym roku nowością była kategoria Junior Roku w podziale na dziewczynki i chłopców, jak również podział znanego już Sportowca Roku na dwie kategorie. Dzięki temu osobno docenieni zostali ci, którzy już mają na koncie istotne sukcesy oraz ci najmłodsi, stojący u progu sportowej kariery.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z GALI SPORTOWIEC ROKU

NOWE ZDJĘCIA. ZOBACZ PONIŻEJ

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku 2018 województwa śląskiego. ...

Finałowy wyścig trzymał w napięciu do ostatnich minut głosowania. W kategorii Sportowiec Roku wśród kobiet długo na podium były biegaczki Iwona Śledź i Patrycja Lechocka, które ostatecznie znalazły się tuż za „pudłem”, na które wskoczyły Ewa Dymek i Weronika Bogacz. Pierwsze miejsce zajęła tarnogórzanka Katarzyna Kowalik, która jest mistrzynią Europy weteranek bikini fitness.
W mistrzostwach świata w Hiszpanii zajęła 5. miejsce, a od brązowego medalu dzieliły ją tylko 2 punkty. Kowalik sportem zajęła się po ciężkiej chorobie nowotworowej, z którą musiała się zmierzyć 10 lat temu.

Impreza trwała trzy godziny. Na scenę wchodzili kolejni laureaci, a o chwilę oddechu zadbała Kasia Grzesiek, finalistka czwartej edycji programu Must Be The Music. Kasia ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach, ale przygotowanie fizyczne wykorzystuje teraz głównie na scenie. Ruch, taniec, muzyka i koncerty to jej żywioł.

Plebiscyt Sportowiec Roku 2018 Dziennika Zachodniego WIDEO. ...

W kategorii Trener Roku długo na podium był szkoleniowiec piłkarzy RKS Grodziec Będzin Bartosz Kubisa, ale finiszował na 5. miejscu. Tomasz Boral był nieosiągalny dla rywali, 2. miejsce zajął broniący tytułu Łukasz Kabelis-Szostakowski. W wyścigu o brąz ostatnie słowo należało do trenerki pływania Ewy Sienkiewicz.

Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwała Kapituła Plebiscytu, która wybrała też swoich laureatów w kategoriach Sportowiec Roku, Trener Roku, Drużyna Roku, Sportowca Nadzieja Roku i Sportowe Wydarzenie Roku 2018. W pierwszej z wymienionych kategorii tytuły broniła Justyna Święty-Ersetic. Tym razem biegaczka AZS AWF Katowice, mogła pochwalić się dwoma złotymi medalami mistrzostw Europy. Członkowie Kapituły wobec takich argumentów byli... bezradni.

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku 2018 województwa śląskiego

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku 2018 województwa śląskiego. ...

SPORTOWY PLEBISCYT DZIENNIKA ZACHODNIEGO - WYNIKI

Sportowiec Roku 2018 - Kobiety

1. Katarzyna Kowalik (Centrum Formy Dąbrowa Górnicza).
Tarnogórzanka jest jest mistrzynią Europy w bikini fitness weteranek. W mistrzostwach świata w Hiszpanii zajęła 5. miejsce, a od brązowego medalu dzieliły ją tylko 2 punkty.

2. Ewa Dymek (UKS Imielin).
Brązowa medalistka mistrzostw Polski MTB w Wiśle; mistrzyni Śląska, 1. miejsce w klasyfikacji Śląskiego Związku Kolarskiego

3. Weronika Bogacz (Klub Jeździecki Lando Ptakowice).
Siódma w mistrzostwach Europy dzieci i młodzieży na Węgrzech. Na tej samej imprezie była w drużynie, która zajęła 5. miejsce.

Sportowiec Roku 2018 - Mężczyźni

1. Mikołaj Kowalik (Centrum Formy Dąbrowa Górnicza).
W mistrzostwach Polski juniorów i weteranów w trójboju siłowym w Kielcach ustanowił nowy rekord Polski w kat. do 105 kg w wyciskaniu na ławeczce leżąc. W MP w trójboju siłowym seniorów we Wrocławiu ustanowił rekord Polski weteranów tym razem w kat. do 93 kilogramów w wyciskaniu na ławeczce leżąc już w pierwszym podejściu, po czym poprawił go w dwóch kolejnych podejściach. Tak więc w roku 2018 czterokrotnie ustanawiał nowy rekord Polski. W MŚ w Finlandii w kat. masters 1 do 105 kg zajął 8. miejsce, w w ME we Francji w kat. masters 1 do 93 kg był 5.

2. Artur Pióro (MKS Pałac Młodzieży). Olimpijczyk osób niesłyszących z Sosnowca. Zdobył sześć medali Mistrzostw Europy Niesłyszących w Pływaniu.

3. Tomasz Gromadzki (Tymex Boxing Promotion). Trenuje w Kleofasie Katowice. W 2018 stoczył 4 walki, wszystkie wygrał z czego dwa przed czasem. Jeden z nich został ogłoszony nokautem roku.

Junior Roku 2018 - Dziewczęta

1. Amanda Karasek (JetRiders, ATV JET Racing Team Rybnik)
Brązowa medalistka mistrzostw Europy Alpe Adria Jet Ski Tour w jeździe na skuterach wodnych w Chorwacji. Zajęła też trzecie miejsce w mistrzostwach Polski. W 2018 roku była najmłodszym w Polsce licencjonowanym zawodnikiem w skuterach wodnych.

2. Agnieszka Żokowska (LZJ Drama Zbrosławice).
2. miejsce w Otwartym Halowym Pucharze Śląska w ujeżdżeniu, 3. miejsce w Otwartych Halowych Mistrzostwach Śląska w ujeżdżeniu (dwa razy), 3. miejsce w zawodach ogólnopolskich w ujeżdżeniu, 2. miejsce w zawodach regionalnych w skokach przez przeszkody o wysokości.

3. Martyna Pawlak (KTJ MMA Team Ruda Śląska).
Złota medalistka MP w ju-jitsu. Dwa złote medale i brąz w Pucharze Słowenii.

Junior Roku 2018 - Chłopcy

1. Bartłomiej Warzecha (Auto Moto Klub Gliwice).
Mieszkający w Rudzie Śląskiej zawodnik uprawia motocross, cross country, super enduro. Czwarty w klasyfikacji generalnej cyklu zawodów Top Amator Cup, również z udziałem zawodników z Czech.

2. Olivier Bik (Rozwój Katowice).
Piłkarski bramkarz, rocznik 2006. Wcześniej trenował karate kyokushin: "Od dzieciństwa stawałem na bramce a zawodniczo ponad 7 lata bronię. Trenowałem wcześniej karate Kyokushin z dobrymi wynikami 5 lat stopień 7.2 Kyu bregdens 1 rok, narty od 2.5 roku do nadal , jazda na łyżwach i rolkach od 3 roku życia do nadal" - opisuje młody mysłowiczanin.

3. Brian Malecki (Stadion Śląski Chorzów).
Sosnowiczanin, reprezentant Polski Coerver Coaching(od roku 2017), reprezentant Podokręgu Katowice rocznika 2007- 2018.

Trener Roku 2018

1. Tomasz Boral (Szkoła Walki BackFist Częstochowa)
Jest trenerem personalnym sztuk walki, kicboxingu i fitness. Jako prezes Stowarzyszenia Sztuk i Sportów Walki „BackFist” został uhonorowany podczas częstochowskiej Gali Ekonomi Społecznej. Został laureatem nagrody prezydenta Częstochowy za działalność w organizacjach pozarządowych. Prowadzi bezpłatne zajęcia dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej: bezrobotnych, doświadczonych życiowo, uzależnionych.

2. Łukasz Kobelis-Szostakowski (BS Academy Katowice).
Trener przygotowania motorycznego kadry Polski skateboardingu.

3. Ewa Sienkiewicz (MKS SMS Victoria Racibórz).
Trenerka medalowej sztafety dziewcząt mistrzostw Śląska 11-latków (złoto i dwa razy brąz). Brąz dziewczęcej sztafety w I edycji Ligi Klubów Śląskich Rocznik 2007.

Drużyna Roku 2018

1. UKS Warszowice (futsal/piłka nożna).
Wicemistrzostwo w III Młodzieżowej Lidze futsalu juniorów pod patronatem BTS Rekord Bielsko Biała oraz indywidualne wyróżnienia: najlepszy zawodnik i najlepszy strzelec w lidze. 3. miejsce juniorów w rozgrywkach IV ligi juniorów starszych.
4. miejsce drużyny żaków w Klubowych Mistrzostwach Powiatu Pszczyńskiego. 1. miejsce w lidze skrzatów podokręgu Tychy.

2. PTS Janosik Bielsko-Biała (judo).
Klub, w którym trenuje m.in. mistrz Polski w kat. 66 kg - Patryk Wawrzyczek.

3. KS Cieszyn (hokej na trawie).
Czwarte miejsce w Grand Prix Polski Dzieci. Srebrny medal mistrzostw Śląska kat. U-12.

WYBÓR KAPITUŁY PLEBISCYTU

Sportowiec Roku 2018

1. Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice)
Biegaczka z Raciborza dokonała niesamowitego wyczynu podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie, zdobywając dwa złote medale w ciągu… 1,5 godziny. Najpierw wygrała bieg na 400 metrów z rewelacyjnym czasem 50,41. To był drugi medal ME w historii dla Polski w tej konkurencji. Wcześniej brąz w 1978 roku zdobyła Irena Szewińska. Następnie wzięła udział w sztafecie 4 razy 400 metrów. Polki w składzie Święty-Erstic, Małgorzata Hołub, Iga Baumgart i Patrycja Wyciszkiewicz zostały mistrzyniami Europy. W memoriale Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim raciborzanka w biegu na 400 m pokonała sześciokrotną mistrzynię olimpijską Amerykankę Allyson Felix.

Trener Roku 2018

Aleksander Matusiński (AZS AWF Katowice)
Mysłowiczanin jest trenerem Justyny Święty-Ersetic i sztafety kobiet 4 razy 400 metrów, czyli "Aniołków Matusińskiego". To on stoi za sukcesem Święty-Ersetic, która w mistrzostwach Europy w Berlinie zdobyła dwa złote medale. Jego podopieczne w sztafecie zostały mistrzyniami Starego Kontynentu. Aleksander Matusiński na co dzień jest trenerem w AZS AWF Katowice. Został też Trenerem Roku 2018 w lekkoatletycznym rankingu „Złote Kolce”.

Drużyna Roku 2018

GKS Tychy (hokej na lodzie)
W śląskim finale Polskiej Hokej Ligi GKS Tychy pokonał Tauron KH GKS Katowice. Tyszanie po raz trzeci w historii zostali mistrzami Polski. Wcześniej dokonali tego w 2005 i 2015 roku. GKS Tychy został pierwszym polskim zespołem, który zdobył punkty w Hokejowej Lidze Mistrzów. Podopieczni trenera Andreja Gusowa pokonali włoskie Bolzano 5:3.

Nadzieja Roku 2018

Kamila Żuk (AZS AWF Katowice)
Z mistrzostw świata juniorów w biathlonie w Estonii przywiozła aż trzy medale – dwa złote i jeden srebrny. Została mistrzynią w biegu indywidualnym i sprincie. Druga była w biegu pościgowym. Brała udział w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Startuje w Pucharze Świata. Według Tomasza Sikory, Kamila Żuk jest największym talentem, jaki pojawił się w historii polskiego biathlonu.

Sportowe Wydarzenie Roku 2018

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich, śląskie 2018
To była największa impreza sportowa w ubiegłym roku w naszym regionie. Wystartowało w niej 4411 zawodniczek i zawodników rywalizujących w 33 dyscyplinach sportowych. Zmagania toczyły się w 14 miastach województwa śląskiego. 144 konkurencje rozgrywane w ramach OOM będą miały rangę mistrzostw Polski juniorów młodszych, a 38 konkurencji rangę mistrzostw Polski juniorów.

ZOBACZ W GALERII ZDJĘCIA Z GALI

Natalia Maliszewska zdobyła Puchar Świata w short tracku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni