Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala Serce za serce 2018 w Zabrzu ZDJĘCIA. Artyści Opery Śląskiej zaczarowali publiczność

Marlena Polok-Kin/Patryk Osadnik
Koncert Serce za Serce w Zabrzu 16 listopada 2018 to już 27 edycja tego wydarzenia
Koncert Serce za Serce w Zabrzu 16 listopada 2018 to już 27 edycja tego wydarzenia Lucyna Nenow
Gala Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi odbyła się w piątek w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu już po raz 27. Była to okazja do uhonorowania i podziękowania jej najhojniejszym darczyńcom. Uświetnił ją porywający publiczność koncert artystów bytomskiej Opery Śląskiej. - „Pokonaliście barierę, o której całe życie marzyłem” - cytował podczas gali profesor Marian Zembala.

Realizowana m.in. dzięki darczyńcom misja fundacji jest niezmienna od lat: „To co głęboko leży nam na sercu, to skuteczne leczenie chorób serca. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu powstała z założeniem realizacji tego celu przy pomocy nowoczesnych,samodzielnie opracowanych metod. Pozwalam sobie wyrazić nadzieję że wysiłki w tym kierunku uznacie Państwo za celowe i godne wsparcia” - to słowa prof. Zbigniewa Religi, jej założyciela i patrona.

Robot w gotowości

Koncert Serce za serce jest nie tylko okazją do wręczenia statuetek i wyróżnień oraz do artystycznych przeżyć z udziałem gwiazd. Zawsze także sposobnością do podsumowania najważniejszych wydarzeń, dotyczących prac fundacji w kolejnym, mijającym roku.

Zapytaliśmy o to przed koncertem dr Jana Sarnę, dyrektora generalnego FRK. Jak podkreślił, najważniejsze w 2018 roku to zakończenie prac konstrukcyjnych nad robotem medycznym RobinHeart. To urządzenie unikalnej, polskiej konstrukcji, nad którym pracował interdyscyplinarny zespół naukowców z wielu ośrodków - skupiony w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.

Prace nad rodzina robotów medycznych zabrzański ośrodek prowadził przez ponad 15 lat. Na czele projektu stoi od początku dziś prof. dr hab. Zbigniew Nawrat, dyrektor Instytutu Protez Serca FRK. Patronat medialny nad tym projektem naukowym sprawuje Dziennik Zachodni.

- Przygotowujemy się do fazy komercjalizacji tego urządzenia. Prowadzone są wstępne negocjacje z zainteresowanym producentem w sprawie wytwarzania robotów naszej konstrukcji - podkreśla dyrektor Jan Sarna.

W najbliższym czasie jednym z najważniejszych zagadnień będzie zintensyfikowanie prac nad pediatrycznymi komorami wspomagania serca RELIGA PED. Przed ostatnie dwa lata prace były spowolnione z powodu niewystarczającej ilości środków na to przedsięwzięcie.
Projekt powinien niebawem nabrać rozpędu - fundacja czeka już na decyzję o jego finansowaniu ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie.

Laureaci nagród i wyróżnień "Serce za Serce"

Nagrody i wyróżnienia przyznaje Rada Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. W tym roku otrzymali je:

Statuetka „Serce za serce" trafiła do firmy:
Ovovita, Rzgów i Jurajska Sp. z o.o. z Postępu.

Statuetkę „Przyjaciel Fundacji” otrzymali:
Firma Kanlux SA, Radzionków
PoznajGwiazde.pl
Magazyn „Businesswoman & life”, Warszawa

Medal dla Mollów

„Medal im. prof. Zbigniewa Religi” został przyznamy Jackowi, Jadwidze i Maciejowi Mollom z Łodzi za kontynuowanie i rozwijanie rodzinnych tradycji w kardiochirurgii polskiej.

- Medal trafił do wyjątkowej, lekarskiej rodziny państwa Mollów, związanej za sprawą prof. Jacka Molla, jak i dr Macieja Molla, zarówno z Zabrzem, jak i prof. Religą - mówił dr Jan Sarna.

- W zasadzie, to ja powinienem taki medal dać szpitalowi - mówił podczas uroczystości Jacek Moll, członek zespołu Zbigniewa Religi. - Profesora Religi niestety już nie ma z nami, ale wciąż czuję do niego ogromną wdzięczność za to, co zrobił dla całego naszego zespołu. Stwarzał taką atmosferę, że nie liczyliśmy w ogóle czasu i godzin, który spędzamy w pracy. Prof. Religa stworzył coś wspaniałego, co funkcjonuje do dzisiaj. Te trzy i pół roku spędzone w Zabrzu wspominam do dzisiaj jako najlepszy okres w moim życiu, a praca z prof. Religą i jego zespołem była czymś wspaniałym - opowiadał profesor odbierając nagrodę.

Dodajmy, że ojcem prof. Jacka Molla jest prof. Jan Moll, legenda polskiej kardiochirurgii, którego odwaga otworzyła drzwi m.in. do przeszczepień serca prof. Zbigniewowi Relidze. To on bowiem jako pierwszy w Polsce w 1969 r. podjął się takiego zabiegu (niestety, pacjent zmarł po kilku godzinach).

- Chcę przypomnieć, że pierwszy telegram, jaki przyszedł do szpitala po udanej operacji serca, został nadany przez wielkiego profesora Jana Molla - opowiadał ze wzruszeniem w głosie prof. Marian Zembala, który również zjawił się na gali. - Napisał: „Pokonaliście barierę, o której całe życie marzyłem”, pamiętam z jakim wzruszeniem czytaliśmy te słowa. Gratuluję Jadwigo oraz Jacku za waszą pasję, która służy leczeniu chorym, a to jest najważniejsze - dodał profesor.

Nagrody naukowe

- Największą i najbardziej prestiżową nagrodą, jaką dysponuje fundacja, jest „Nagroda im. prof. Zbigniewa Religi – zaznaczył prof. Zembala. - Jest to nagroda naukowa, jaką honorujemy osoby, które wyróżniły się szczególną publikacją o międzynarodowym rozgłosie oraz tych lekarzy, którzy swoim działaniem tworzą nowe projekty, aby lepiej, więcej i skuteczniej ratować chorych – tłumaczył dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Jako pierwszy „Nagrodę im. prof. Zbigniewa Religi” podczas gali odebrał Profesor Jacek Różański, zeszłoroczny laureat tego wyróżnienia, który jednak nie mógł odebrać go wcześniej osobiście.

Profesor Różański to wybitny kardiochirurg, wieloletni konsultant krajowe w tej dziedzinie, który swoje badania poświęcił badaniu i leczeniu wrodzonych chorób serca u dorosłych.

Laureatem tegorocznej „Nagrody im. prof. Zbigniewa Religi” został zespół pod kierownictwem Marka Ochmana, zajmujący się transplantologią płuc. Jest to jednostka złożona z młodych osób, która zawiązała się dopiero w tym roku, a już udało jej się wykonać 24 udane przeszczepy. W przyszłym roku planują zrobić ich ponad 40.

- Profesor Zembala był łaskaw i pozwolił nam próbować, a to się udało - mówił Marek Ochman. - Zrobiliśmy 24 przeszczepy, a to jest absolutny rekord Polski. Obiecujemy, że będziemy rozwijać się w dość szybkim tempie, tak, żeby dostać się do europejskiej czołówki w tej dziedzinie - zapowiedział lekarz.

Najpiękniejsze arie, wspaniali artyści

Doroczny koncert „Serce za serce” Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii jest szczególnym przedsięwzięciem artystycznym, o tradycji sięgającej początków Fundacji założonej przez prof. Zbigniewa Religę. Jest formą popularyzacji w niecodziennej oprawie artystycznej misji realizowanej przez Fundację, a także jej dokonań oraz planów w zakresie opracowywania i wdrażania do użytku klinicznego nowoczesnych metod leczenia niewydolności serca.

Nade wszystko jednak jest okazją do uroczystego podkreślenia i uhonorowania roli, wkładu i pomocy najhojniejszych sprzymierzeńców Fundacji, którzy wspierają jej program naukowo-badawczy oraz podziękowania za ich hojność, filantropię  i społeczną odpowiedzialność.  

Gala Serce za serce to okazja do spotkania z wyjątkowymi artystami. Piątkową uroczystość uświetniły najpiękniejsze arie, duety i najlepsze fragmenty chóralne pochodzące z dzieł operowych, które znajdują się w repertuarze opery (fragmenty wielkich dzieł klasyków – m.in. „Moc przeznaczenia”, „Nabucco”, „Traviata”  i „Aida” G. Verdiego;  „Carmen” G. Bizeta, „Turandot” G. Pucciniego, czy wreszcie „Romeo i Julia” Ch. Gounoda – spektakl nagrodzony aż 3 Złotymi Maskami ( m.in. spektakl roku 2017).  , a także walce najsłynniejszych kompozytorów operetkowych. Myśl przewodnia wszystkich utworów: Miłość.

Na zabrzańskiej scenie zaczarowali publiczność znakomici soliści: Anna Borucka - mezzosopran,  Ewa Majcherczyk - sopran liryczno – koloraturowy, Ewelina Szybilska - sopran,  Maciej Komandera -  tenor, Stanisław Kuflyuk - baryton   i Sławomir Naborczyk  - tenor oraz balet, chór i orkiestra pod dyrekcją Bassema Akiki.

Koncert poprowadzili Iwona Guzowska (Ambasadorka FRK, była sportsmenka i posłanka)  oraz Dariusz Żaczek.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Antyterroryści na lotnisku w Pyrzowicach

Otwarcie Galerii Libero w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Gala Serce za serce 2018 w Zabrzu ZDJĘCIA. Artyści Opery Śląskiej zaczarowali publiczność - Dziennik Zachodni