Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria handlowa Agora Bytom świętuje swoje 6. urodziny PROGRAM

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
mat. prasowe
Galeria Agora Bytom ma już 6 lat. Ponad 100 sklepów i punktów usługowych, 7,5 mln klientów rocznie, blisko tysiąc miejsc pracy. Mija sześć lat od otwarcia multigalerii Agora w centrum Bytomia. Odmieniła i ożywiła miasto, a jej znakiem rozpoznawczym są wydarzenia i akcje skierowane do mieszkańców.

- Od początku chcieliśmy zaproponować coś więcej niż zakupy - mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom. - Zależało nam na stworzeniu miejsca spotkań, które będzie otwarte na różne inicjatywy - dodaje.

Agora to nie tylko przestrzeń handlowa. - Zaraz po ukończeniu szkoły średniej zatrudniłam się w Agorze w Cinema City. Czas tu spędzony wspominam bardzo miło i nie chodzi wyłącznie o pracę, ale o zespół pracowników. Zawiązaliśmy przyjaźnie, które trwają do tej pory - mówi była pracownica Agory, Małgorzata Cichy.

Trochę danych

W dniu otwarcia galerię handlową odwiedziło 50 tys. osób, w pierwszym miesiącu 250 tys., a w przeciągu roku 5 mln. Dzisiaj jest to już nawet 7,5 mln rocznie. Mieszkańców regionu przyciąga różnorodna oferta. Na 57 tys. mkw. (w tym 29 tys. mkw. powierzchni handlowej) działa ponad 100 sklepów i punktów usługowych oraz stoiska. Tylko w ostatnim czasie swoje salony otworzyło tutaj kilka marek (między innymi Top Shop, Mr Rolls, Kubenz, Wólczanka, A KUKU, ścianka wspinaczkowa City Climb), a otwarcia planują kolejne.

Ale Agora Bytom to nie tylko zakupy. Bytomianie chętnie umawiają się w kinie, bawią się na parkiecie klubu muzycznego Pin-Up! i na kręgielni czy odwiedzają fitness club, a także studio tańca. Multigaleria jest znana z tego, że ma wypełniony kalendarz wydarzeń. Dzięki temu centrum Bytomia tętni życiem.

- Jest to najczęściej wybierane miejsce spotkań. Można tam nie tylko zrobić zakupy, ale też wybrać się na pogaduchy ze znajomymi do kawiarni. Chociaż i tak uważam, że największą atrakcją jest Pin-up, który jest czynny codziennie. To świetny pomysł na spędzenie aktywnie czasu. Nie ważne czy to bowling, czy tańce w weekendy.
Cieszę się też, że co jakiś czas Agora organizuje imprezy np. swoje urodziny czy losowanie nagród. Nie tylko zapraszane są znane gwiazdy, ale organizowane są też konkursy. Myślę, że Agora jest jedną z największych atrakcji w tym mieście - ocenia 20-letnia Aneta Księżarek.

Urodziny Agory 19 i 20 listopada

W tym roku Agora Bytom świętuje swoje 6. urodziny 19 i 20 listopada. Bytomianie mogą liczyć na szereg atrakcji. Wśród nich znajdą się koncerty Cleo, Sławomira, Kasi Grzesiek i Filipa Rychcika. Będą też warsztaty taneczne, pokazy makijażu, sztuk walki, jogi, sztangi czy szermierki. Najmłodsi zostaną zaproszeni na kreatywne zajęcia w ramach Klubu Odkrywców, a także do udziału w mistrzostwach w strzelaniu NERF.
Na uwagę zasługuje też pokaz Krzysztofa Drabika - najbardziej znanego barmana w Polsce, wielokrotnego Mistrza Polski i Europy w żonglowaniu butelkami. Nie zabraknie oczywiście tradycyjnego tortu.

Jak funkcjonowanie galerii w przestrzeni publicznej oceniają mieszkańcy? - Pojawienie się Agory wyrównało szanse Śródmieścia z podmiejskimi centrami handlowymi. Wcześniej klienci, a za nimi handel, wynosili się z centrum Bytomia. Agora przyciągnęła ich z powrotem. Szkoda, że władze miasta w ogóle tego nie wykorzystują, aby wzmocnić lokalny biznes. Pilnie potrzebny jest remont ulicy Dworcowej, brakuje inicjatyw zachęcających ludzi do robienia zakupów na zewnątrz Agory jak np. cykliczne jarmarki regionalne i nikt z urzędu nie stara się przekonać sklepikarzy do zsynchronizowania godzin otwarcia z pobliskim centrum handlowym. Lokalny biznes mógłby żyć w symbiozie z Agorą, ale miasto nie stara się, żeby to osiągnąć - ocenia społecznik Daniel Lekszycki.

Ważne miejsce na mapie miasta

Galeria dobrze wkomponowała się w krajobraz Śródmieścia. Wiele osób nie wyobraża sobie miasta bez Agory - szczególnie młodzież. Warto podkreślić, że pełni ona funkcje nie tylko usługowe. W "Galerii na poziomie" organizowane są rozmaite wystawy, spotkania i eventy. Co ważne, galeria ta promuje także śląskich artystów, organizując co miesiąc nową ekspozycję. Obecnie można tam obejrzeć wystawę Mateusza Ledwiga, autora strony „Rubens był z Bytomia”, na której obrazy mistrza zyskują drugie życie.

W tym roku zainicjowano akcję „Przerwa na Bytom”, która zachęciła mieszkańców regionu do odkrywania fascynujących miejsc i historii Bytomia. W akcję zaangażowały się najważniejsze miejskie instytucje, między innymi Opera Śląska, Teatr Górnośląski, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark czy Muzeum Górnośląskie. Codziennie przez trzy tygodnie dostępnych było ponad 80 bezpłatnych wejściówek do tych miejsc. Innego rodzaju wartościowe formy spędzania czasu multigaleria oferuje najmłodszym w Klubie Odkrywców. To bezpłatne, pasjonujące zajęcia edukacyjne dla dzieci, prowadzone w przystępnej formie.

Mieszkańcy naszego miasta mieli okazję poznać także Drużynę A, która dwa lata temu pojawiała się niespodziewanie w różnych częściach miasta. Rozdawała między innymi parasole podczas deszczu, kwiaty dla pań i wodę dla czworonogów w czasie upałów. Dzięki tym działaniom cztery postacie w kolorowych strojach stały się nieoficjalnym, pozytywnym symbolem miasta.

Nieodłącznym elementem związanym z funkcjonowaniem galerii są także bezpłatne koncerty znanych i lubianych gwiazd. Dotąd w mutligalerii wystąpili między innymi Ewa Farna, Afromental, Patrycja Markowska, Grzegorz Hyży, LemOn, Mrozu czy Michał Szpak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!