Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galerie handlowe na święta: Podziwiaj, rób selfie i wydawaj KTÓRA NAJPIĘKNIEJ OZDOBIONA?

D. Niećko, M. Olecha-Lisiecka
Piętrowe  galerie są paradoksalnie łatwiejsze do ozdobienia na święta. Te jednopoziomowe to dla firm duże wyzwanie
Piętrowe galerie są paradoksalnie łatwiejsze do ozdobienia na święta. Te jednopoziomowe to dla firm duże wyzwanie Piotr Krzyżanowski
Przed nami najlepszy handlowy weekend roku. 100 tys. ludzi będzie w Galerii Katowickiej czy SCC. Na przedświąteczną gorączkę galerie szykują się cały rok. I obmyślają oszałamiający wystrój. Która jest najpiękniej ozdobiona? Wybierz i zagłosuj.

Przed nami najlepszy handlowy weekend tego roku. Zresztą grudzień to dla galerii handlowych najlepszy miesiąc. Dlatego szykują się do niego cały rok. I nie chodzi tylko o asortyment, ale i o wystrój. Magię świąt, która sprawi, że wydamy więcej pieniędzy.

Miliony lampek na elewacji, świetlne girlandy i bombki różnej wielkości zwisające z sufitu. Gwiazdki i migające choinki. Na świąteczne dekoracje największe galerie handlowe w Polsce wydają nawet 2 miliony złotych. To i tak niewiele w porównaniu z rozmachem światowych gigantów. Nowojorski dom handlowy Bergdorf Goodman świąteczne wystawy - prawdziwe dzieła sztuki! - przygotował razem z firmą Swarovski. Do dekoracji wykorzystano ponad siedem milionów ręcznie ciętych kryształów.

Nie gorzej jest w domu handlowym Saks przy 5 Alei, który zamieniono na bajkowy Zimowy Pałac, zaś inauguracja świątecznych dekoracji w listopadzie była spektakularnym show. W paryskiej galerii Lafayette stoi wielka choinka, projektowana każdego roku na nowo. W tym roku zdobią ją wielkie bombki w różnych odcieniach złota. Harrods przygotował dekoracje, inspirowane zimowymi baśniami. Galeria Krakowska świeci 1,5 mln lampek, a dekoracje na elewacji warszawskich Złotych Tarasów „falują” niczym złote morze.

KTÓRA GALERIA HANDLOWA JEST NAJPIEKNIEJ OŚWIETLONA?
KLIKNIJ I ZAGŁOSUJ NA NAJPIĘKNIEJSZE ŚWIĄTECZNE OZDOBY W GALERIACH HANDLOWYCH

Sukces zależy od budżetu

W regionie realna kwota na świąteczny wystrój galerii to od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Sukces, jak mówi Łukasz Bieda z firmy Perfect Light, która montowała dekoracje na Silesia City Center, zależy od budżetu. Zaś przygotowania wystroju naprawdę trwają rok!

- Prace koncepcyjne nad nową iluminacją zaczynamy zaraz po świętach - mówi Mariusz Gagatko, executive director w firmie Multidekor, która odpowiada za świąteczny wystrój Galerii Katowickiej.

Zaś Tomasz Pietrzak, rzecznik Silesia City Center przypomina, że u nich montaż dekoracji rozpoczął się w październiku i trwał do końca listopada. Bo przygotowania do świąt to poważna sprawa, a firmy zajmujące się nimi to poważne przedsiębiorstwa, z własnymi działami badawczo-rozwojowymi, które monitorują rynek w poszukiwaniu nowinek technologicznych. Ze swoimi ekspertami od wzornictwa, architektami, projektantami. Najpierw, jak tłumaczy Gagatko, powstaje brief, który trafia do działu designu. Ten dział kreuje nowe wzory dekoracji.

- Inspiracje czerpiemy z obserwacji otaczającego nas świata, także świata marzeń i bajek - mówi.

Jarmark świąteczny w Raciborzu

Bycie rodzicami też pomaga: w spojrzeniu na święta oczami dzieci, a one są kopalnią pomysłów.

- Następnie przedstawiamy galerii wierne wizualizacje proponowanej koncepcji, równocześnie tworzymy prototypy nowych dekoracji. Po akceptacji przez galerię naszych pomysłów oraz oferty cenowej, przechodzimy do produkcji, która odbywa się w Piastowie, siedzibie naszej firmy - tłumaczy.

Selfie z Mikołajem

Jak wygląda produkcja? Każdy wzór iluminacji świetlnej przechodzi kolejno przez dział designu, ślusarnię, lakiernię, dekoratornię, dział elektryczny. Na każdym kroku jest kontrola procedur.

- Dzięki temu mamy pewność, że finalna dekoracja nie tylko zaświeci, ale przede wszystkim będzie olśniewająca i tak chętnie przez klientów później fotografowana - wyjaśnia Gagatko.

Produkcja dekoracji trwa zwykle 20-40 dni. Gdy wszystko jest gotowe i spakowane, dekoracje są transportowane do Katowic. Kolejnym etapem jest montaż w galerii handlowej. Ze wszystkim trzeba zdążyć przed 6 grudnia, bo to nieprzekraczalna data zapalenia iluminacji w obiektach handlowych w Polsce. To i tak później niż w Europie Zachodniej, gdzie dekoracje są już od początku listopada, a czasem nawet końca października.

Efekt tych wielomiesięcznych prac? Europa Centralna w Gliwicach świeci się 15 tysiącami lampek LED. Montowane były przez 17 osób przez kilkanaście dni. SCC ma punktów świetlnych w sumie... ponad 600 tysięcy.

- Kolorystyka, na którą się zdecydowaliśmy, jest związana z naszą identyfikacją wizualną - mówi Katarzyna Lenartowicz, dyrektor marketingu Europy Centralnej. Pięć nocy zajął zaś montaż dekoracji w GK. Jednak to SCC rozbiło w tym roku bank. Wysoki na ponad 30 metrów 100-letni szyb Jerzy to chyba najjaśniejszy punkt w Katowicach. Ta nietypowa choinka świeci 84 tys. lampek ledowych. Błyszczy też elewacja galerii (255 tys. lampek), a w środku miga aż 310 tys. lampek.

Zdaniem Biedy, w tym roku SCC z powodzeniem może konkurować z największymi galeriami w Paryżu, Londynie czy Wiedniu. Bo jej wystrój wpisuje się w bardzo modne połączenie jasnego światła i aluminium, które daje efekt jasności, ciepła i elegancji jednocześnie.

- To bardzo nowoczesny wystrój, odpowiedni dla ciekawych architektonicznie obiektów. Tam stosuje się ozdoby przestrzenne, w kolorze srebrnym lub jasnego złota. Do tego dobiera się jasne, ale ciepłe światło - wyjaśnia Bieda. - Drugi trend to tradycyjne zielone choinki, girlandy i akcenty w postaci złotych lub czerwonych bombek.

- Od kilku lat najlepiej sprawdzają się duże świetlne dekoracje wolno stojące oraz wyspy świąteczne - przedstawia trendy Gagatko. - Właśnie dlatego galerie handlowe wybierają niestandardowe, duże bombki i prezenty, czy ozdobione bombkami renifery, obok których nie sposób przejść obojętnie. W tym sezonie dużą popularność zyskały świąteczne punkty przystosowane do tzw. selfie oraz duże fotele św. Mikołaja, na których możemy usiąść i uśmiechnąć się do zdjęcia.

Alpiniści i wielka choinka

Ale, jak mówi, czasami mniej znaczy więcej. - Nie zawsze należy dekorować całą galerię na święta, warto skupić się na wybranych miejscach i ozdobić je z pomysłem, np. dużym misiem czytającym bajki - sugeruje.

Bieda przyznaje, że projekt dekoracji dla SCC był wyzwaniem, bo to galeria jednopoziomowa. A łatwiej osiągnąć efekt i nastrój świąt, gdy centrum handlowe ma kilka pięter. Za to szyb Jerzy to było wyzwanie!

- Montaż lampek na szybie prowadzony był technikami alpinistycznymi. Musieliśmy zamontować około 800 sznurów świetlnych po około 10-12 metrów każdy tak, aby powstały „trójkąty” dające wrażenie choinek - opowiada.

Wszystkie te spektakularne girlandy i migocące światełka będziemy oglądać i po świętach. - Sezon świąteczny w galerii handlowej kończy się w styczniu, kiedy demontujemy dekoracje, a następnie przewozimy je do magazynu, gdzie do października zapadają niczym niedźwiedzie polarne w zimowy sen - kończy poetycko Gagatko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera