MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Galerie handlowe otwarte od 4 maja, ale nie wejdziesz do nich bez aplikacji ProteGO Safe? Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Ministerstwo cyfryzacji pracuje nad specjalną aplikacją ProteGO Safe
Ministerstwo cyfryzacji pracuje nad specjalną aplikacją ProteGO Safe Przemyslaw Swiderski
Do galerii handlowej nie wejdziesz bez specjalnej aplikacji ProteGO Safe? Rząd publikując wytyczne dotyczące otwarcia centrów handlowych, początkowo w jednym z zapisów poinformował, że dopuszczalne jest jednoczesne wpuszczenie do danego obiektu o 10% wyższej liczby osób o ile ponadnormatywne osoby posiadają aplikację ProteGO Safe. Jednak po krytyce, głównie ze strony niebezpiecznik.pl, wycofał się z tego pomysłu.

Bez aplikacji ProteGO Safe nie wejdziemy do żadnej z galerii handlowych? Rząd chciał uprzywilejować w centrach handlowych osoby, które zainstalowały aplikację służącą do poprawy bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Zapis o aplikacji znalazł się początkowo w wytycznych dotyczących otwarcia galerii handlowych:

"Dopuszczalne jest jednoczesne wpuszczenie do danego obiektu o 10% wyższej liczby osób o ile ponadnormatywne osoby posiadają aplikację ProteGO Safe. Takie osoby w razie braku wolnych miejsc w sklepie/lokalu nie otrzymują przywilejów jeśli chodzi o stanie w kolejkach.
Umieszczenie przy wejściu do obiektu urządzenia z zainstalowaną aplikacją ProteGo Safe w celu zarejestrowania przez urządzenie klienta, będącego użytkownikiem aplikacji wchodzącego do obiektu. W wypadku braku możliwości wystawienia takiego urządzenia – wydrukowanie kodu QR wygenerowanego z aplikacji ProteGO Safe do zeskanowania przez wchodzących klientów."

Te zapisy szybko spotkały się z protestami programistów, nawet tych, którzy brali udział w pracach nad aplikacją. Poinformował o tym portal niebezpiecznik.pl, zajmujący się na co dzień zagrożeniami w sieci.

"Obecny kod aplikacji jest czymś zupełnie innym, niezgodnym ze specyfikacją, która była wcześniej dyskutowana. Pojawił się dość znienacka, aplikacja robi dużo rzeczy poza właściwym śledzeniem kontaktów (takie jak kwestionariusze do diagnozy), co utrudnia jej ewentualne sprawdzenie przez niezależnych specjalistów, bo zaczyna to przypominać poszukiwanie igły w stogu siana"

- napisał na niebezpiecznik.pl jeden z programistów, pracujących nad aplikacją.

Porta niebezpiecznik.pl zarzucił aplikacji, że nie jest ona bezpieczna i nie spełnia wytycznych Europejskiej Rada Ochrony Danych.

Ostatecznie rząd zrezygnował z kontrowersyjnego pomysłu faworyzowania klientów, którzy mają zainstalowaną aplikację ProteGO Safe, a do zarzutów niebezpiecznik.pl odniósł się na swojej stronie internetowej.

Rząd odpowiada na zarzuty w sprawie ProteGo Safe

- Sukces ProteGO Safe zależy od liczby jej użytkowników, dlatego robimy wszystko, aby zyskać ich zaufanie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

"Na każdym etapie prac nad aplikację publikujemy jej kod źródłowy. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły. Chętnie dowiemy się, co możemy zrobić lepiej. Wystarczy do nas napisać na adres [email protected]" - informuje ministerstwo.

Resort przekouje, że ProteGO Safe jest bezpieczna. Nie inwigiluje, nie zbiera i nie udostępnia danych użytkowników. Informacje o napotkanych urządzeniach nie zawierają żadnych danych o ich właścicielach, są anonimowe i zakodowane, a do tego przechowywane tylko w telefonie, przez dwa tygodnie. Później są usuwane.

- Jeśli nie wierzycie, można to sprawdzić w kodzie źródłowym - twierdzi ministerstwo. - Użytkownicy ProteGO Safe są anonimowi. Do tego, aby ją uruchomić nie jest wymagane jakiekolwiek uwierzytelnienie, np. podanie numeru telefonu.

Aplikacja jest budowana zgodnie z zasadami wynikającymi z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w tym minimalizacji danych, privacy by design, privacy by default, prawidłowości, integralności oraz poufności.

"Bazujemy na wytycznych Europejskiej Rady Ochrony Danych Osobowych, Komisji Europejskiej oraz Toolbox opracowanym w ramach sieci eHealth działającej przy Komisji Europejskiej. Szczególną wagę przykładamy do zapewnienia najwyższych standardów prywatności." - dodaje ministerstwo cyfryzacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni