Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galerie handlowe w Chorzowie i Bielsku, nowy dworzec w Katowicach - to plany PKP WIZUALIZACJE

Justyna Przybytek, Dorota Niećko
Dworzec OMP Katowice
Dworzec OMP Katowice Mat. prasowe
Xcity Investment, spółka która w Grupie PKP odpowiada za współpracę z deweloperami, lada moment inicjuje 15 nowych projektów. Trzy dotyczą województwa śląskiego, chodzi o budowę dworca z powierzchniami handlowymi i biurowymi na placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej w Katowicach, budowę galerii handlowej w Chorzowie oraz parku handlowego przy dworcu w Bielsku – Białej.

Łączna wartość 15 projektów, na które Xcity Investment planuje ogłosić postępowania (czyli poszukac inwestorów) to 8,84 mld euro. - Dołączają one m.in. do siedmiu obecnie realizowanych projektów oraz trzech będących w trakcie rokowań – wyjaśniają przedstawiciele spółki.

Trzy spośród nowych inwestycji Xcity chce zrealizować w województwie śląskim. Spółka zamierza zagospodarować atrakcyjne tereny w Bielsku-Białej, Chorzowie i Katowicach przy placu OMP. Łączna szacunkowa wartość wszystkich trzech projektów to ponad 4 2 mln EUR. W przypadku inwestycji w Chorzowie i Bielsku - Białej planowana jest zabudowa komercyjna z funkcją handlową. Przyszły projekt w Katowicach zakłada dodatkowo budowę nowego dworca kolejowego oraz stworzenie zabudowy biurowej.

W Chorzowie teren inwestycji jest położony między przy ul. Towarowej, pomiędzy ul. Floriańską i placem Dworcowym, a ul. Krakusa i Katowicką, w niedalekiej odległości od ulicy Wolności. Tu, w sąsiedztwie dworca, Xcity planuje postawić galerię handlową z ok. 21 tys. m kw. powierzchni komercyjnej. Planowany czas zakończenia inwestycji to 2019 roku.

W Bielsku – Białej planowany jest z kolei niewielki park handlowy przy dworcu z 2 tys. m kw. Powierzchni komercyjnej.

Od lat wyczekiwana jest inwestycja w Katowicach, czyli przebudowa budynku dworca przy placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej w centrum. Tu za 5 mln euro kolejarze planują wybudować nowy budynek z funkcjami handlowo-usługowymi połączony funkcjonalnie z nowym dworcem kolejowym.

Podobne projekty spółka chce realizować także w Warszawie i mniejszych miastach jak Elbląg, Kłodzko, Koło, Koszalin, Kutno, Łowicz.

- PKP S.A. jest właścicielem ponad 100 tys. nieruchomości w Polsce. Zarządzamy nie tylko dworcami i terenami przy liniach kolejowych, ale też atrakcyjnymi gruntami w centrach miast. Potencjał właśnie tych terenów staramy się wykorzystywać przy realizacji projektów deweloperskich – mówi Jarosław Bator, Członek Zarządu PKP S.A.

- Dzięki inwestycjom na dawnych terenach kolejowych tworzymy zupełnie nową przestrzeń, odpowiadającą potrzebom lokalnej społeczności. Udało nam się stworzyć w tak krótkim czasie spółkę, która obecnie przygotowuje projekty deweloperskie na terenach o łącznej powierzchni przekraczającej 400 ha i mamy apetyt na więcej – dodaje Członek Zarządu Spółki, Piotr Ciżkowicz.

Spółka Xcity Investment została powołana z początkiem 2015 roku. Wśród największych projektów, nad którymi obecnie pracuje, znajdują się inwestycje mające na celu zagospodarowanie takich miejsc jak: Warszawa Gdańska i Główna, Gdynia Międzytorze, okolice ulicy Bosackiej w Krakowie, czy terenu dworca Wrocław Świebodzki. Mniejsze projekty realizowane są w Koninie i Mińsku Mazowieckim.

- Do 2018 roku Xcity Investment planuje realizować ponad 40 projektów deweloperskich. Już teraz przygotowaliśmy 15 kolejnych przedsięwzięć, dla których rozpoczynamy poszukiwania partnerów – mówi Maciej K. Król, Prezes Xcity Investment.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera