MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gang na Śląsku załatwiał pobyt nielegalnym imigrantom w Polsce. Obcokrajowcy mogli być niebezpieczni

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Straż Graniczna w Raciborzu rozbiła grupę przestępczą, która używając nielegalnych sposobów pozwalała cudzoziemcom przebywać na terenie Polski
Straż Graniczna w Raciborzu rozbiła grupę przestępczą, która używając nielegalnych sposobów pozwalała cudzoziemcom przebywać na terenie Polski Śląski Oddział Straży Granicznej
Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą działającą na terenie całej Polski, ale w szczególności w województwie śląskim, mazowieckim i małopolskim. Przestępcy legalizowali pobyt w Polsce cudzoziemcom, którzy mogli stanowić zagrożenie dla ludzi. Zyski grupy wyniosły co najmniej ponad 2 miliony złotych.

Śląska Straż Graniczna rozbiła grupę przestępczą

Kolejna grupa przestępcza, która działała m.in. w województwie śląskim została rozbita dzięki działaniom funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Grupa miała charakter międzynarodowy. Śledztwo było nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Grupa działała przez około trzy lata od 2016 do 2019 roku. Zajmowała się legalizowaniem na terenie RP pobytu cudzoziemcom pochodzącym m.in. z Iraku, Iranu, Afganistanu, Jemenu, Jordanii, Syrii, Pakistanu, Egiptu, Algierii, Indii, Iraku, Bangladeszu czy Libii, którzy mogli stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Przestępczą działalnością kierował obywatel Egiptu, który był mieszkańcem województwa mazowieckiego. Wykorzystywał osoby bezdomne lub znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. Oferował im niewielkie pieniądze, w zamian za założenie podmiotu gospodarczego na swoje dane osobowe. Założone podmioty nie prowadziły faktycznej działalności gospodarczej, a jedynie służyły do wystawiania fikcyjnych umów o zatrudnieniu, które następnie grupa przestępcza wykorzystywała do wyłudzenia cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy na terenie RP.

Nie przeocz

W skład grupy wchodziły osoby zajmujące się rejestrowaniem podmiotów gospodarczych na swoje dane osobowe oraz pełnomocnicy cudzoziemców, którzy zajmowali się wypisywaniem wniosków o zezwolenie na ich pobyt czasowy na terenie RP, kompletowaniem niezbędnej dokumentacji dotyczącej wniosków, a następnie reprezentowaniem cudzoziemców przed organami państwowymi.

Grupie udało się wyłudzić 67 czasowych zezwoleń na pobyt cudzoziemców na terytorium RP (w związku z podjęciem przez cudzoziemców pracy). Usiłowali również wyłudzić 97 takich zezwoleń. W toku śledztwa ustalono, iż kierownik grupy pobierał od jednego cudzoziemca za załatwienie karty pobytu pieniądze w wysokości około 3 tysięcy euro. Śląska Straż Graniczna szacuje, że zyski grupy przestępczej wyniosły nie mniej niż 2 mln 214 tys. złotych.

Zobacz koniecznie

- Zebrany materiał dowodowy pozwolił na sporządzenie i skierowanie do sądu aktu oskarżenia przeciwko 20 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, w skład której wchodzili Polacy, jak również obywatele Ukrainy, Tunezji i Egiptu. Zorganizowana grupa przestępcza swoją nielegalną działalność skoncentrowała przede wszystkim na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego - informuje Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu.

Musisz to wiedzieć

Wobec podejrzanych już w trakcie śledztwa zastosowano środki zapobiegawcze. Siedem osób zostało tymczasowo aresztowanych, na 15 nałożono dozór policji, 15 osób otrzymało zakaz opuszczania kraju i zatrzymano im paszporty, a wobec kolejnych 15 osób zastosowano poręczenia majątkowe. Ponadto w trakcie realizacji procesowych dokonano zabezpieczeń na mieniu członków grupy na poczet przyszłych kar i roszczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni