GAZ-SYSTEM dla Edukacji – działanie dla przyszłości

Materiał powstał we współpracy z GAZ-SYSTEM
Już jest! Niemal wszystkie gminy z listy wspartych przez GAZ-SYSTEM zakupiły sprzęt komputerowy do nauki zdalnej dla uczniów z najbardziej potrzebujących szkół. Każda gmina otrzymała po 30 tys. zł wsparcia finansowego w ramach programu „GAZ-SYSTEM dla Edukacji”. W sumie 25 jednostek samorządu lokalnego, znajdujących się na trasie inwestycji prowadzonych przez spółkę, otrzymało łącznie 750 tys. zł pomocy finansowej. Dotychczas w ramach tej kwoty zakupiono 298 kompletów laptopów i tabletów dla 56 szkół.

Z myślą o najmłodszych

Epidemia koronawirusa spowodowała szereg trudności i barier w nauczaniu dzieci oraz młodzieży. Zdalny system nauki wymaga posiadania sprzętu komputerowego, a także dostępu do internetu przez każdego ucznia w domu, na co wiele rodzin nie może sobie pozwolić. Dlatego właśnie GAZ-SYSTEM uruchomił program, dzięki któremu lokalne samorządy otrzymały od spółki pieniądze na zakup sprzętu IT: laptopy, tablety, słuchawki oraz routery z mobilnym Internetem. Jeszcze w trakcie minionego roku szkolnego trafiły one do uczniów na czas trwania nauki zdalnej. Po jej zakończeniu szkoły wykorzystają otrzymany sprzęt podczas stacjonarnych zajęć lekcyjnych.

Wspieramy szkoły na trasie Korytarza Gazowego Północ – Południe

Korytarz Północ – Południe składa się z istniejących już oraz nowobudowanych gazociągów m.in. Zdzieszowice – Wrocław, Tworóg – Kędzierzyn-Koźle, Tworóg – Tworzeń, Pogórska Wola – Tworzeń, Hermanowice – Strachocina, czy Strachocina - Granica RP. Wspominane inwestycje realizowane są w województwach dolnośląskim, małopolskim, opolskim, podkarpackim i śląskim. Dlatego GAZ-SYSTEM wsparł na trasie tych przedsięwzięć szkoły w gminach Bolesław, Bukowsko, Komańcza, Lewin Brzeski, Sanok, Toszek, Tworóg.

„Cieszy mnie ogromnie fakt, iż nasza gmina znalazła się wśród tych szczęśliwych 25 gmin, które zakwalifikowały się do programu „GAZ-SYSTEM dla Edukacji”. Komputery zakupione w ramach przekazanych środków na pewno przysłużą się uczniom w dalszej edukacji, szczególnie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie” – mówi Artur Kotara, Burmistrz Lewina Brzeskiego.

„Niezwykle doceniam fakt, że GAZ-SYSTEM prowadzi działania ukierunkowane na pomoc dla najbardziej potrzebujących uczniów, którzy poprzez zdalne nauczanie – wymuszone sytuacją związaną z zagrożeniem epidemiologicznym – mogli uczestniczyć w procesie edukacyjnym na równi z pozostałymi uczniami” – dodaje Burmistrz Kotara.

W ten sposób, dzięki dofinasowaniu z programu „GAZ-SYSTEM dla Edukacji”, do trzech szkół w gminie Lewinie Brzeskim trafiło 13 nowoczesnych zestawów komputerowych.

Z kolei Gmina Sanok (woj. podkarpackie), dzięki otrzymanemu wsparciu z programu „GAZ-SYSTEM dla Edukacji” zakupiła sprzęt komputerowy dla czterech szkół podstawowych z Falejówki, Pakoszówki, Prusieka i Strachociny.

„Dzięki wsparciu finansowemu z programu „GAZ–SYSTEM dla Edukacji” zakupiliśmy 12 laptopów z dostępem do internetu dla najbardziej potrzebujących uczniów. Program Spółki okazał się bardzo potrzebną i społecznie oczekiwaną inicjatywą” – zaznacza Wójt Gminy Sanok Anna Hałas.

Podobnie w Gminie Bukowsko zakupiono do zdalnego nauczania 11 laptopów i osprzętu dla uczniów.

W gminie Bolesław w województwie małopolskim z programu skorzystały szkoły: podstawowa w Bolesławiu oraz Zespoły Przedszkolno – Szkolne w Krzykawie i Podlipiu, do których przekazano laptopy i słuchawki.

Sprzęt komputerowy trafił także do użytku uczniów w ramach zdalnej edukacji w gminach Tworóg i Toszek. Ta realna pomoc ze strony GAZ-SYSTEM jest ogromnym wsparciem dla dzieci z terenu tych gmin, gdyż wiele z nich nie posiada dostępu do internetu lub sprzętu, na którym może się uczyć w formie zdalnej.

Działamy odpowiedzialnie dla przyszłości

GAZ-SYSTEM jest spółką społecznie odpowiedzialną, która transportuje paliwo gazowe siecią przesyłową na terenie całego kraju. Co roku z tytułu istniejących gazociągów do samorządów odprowadzany jest podatek od nieruchomości wynoszący do 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie gminy. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że ta kwota, regularnie wpływająca do budżetu, przeznaczana jest na potrzeby społeczności lokalnych m.in. na budowę i modernizację dróg, budowę nowych placów zabaw czy rozbudowę szkół i placówek oświatowych.

Jednocześnie GAZ-SYSTEM realizuje wiele inicjatyw o charakterze prorozwojowym oraz edukacyjnym. Spółka zdaje sobie sprawę, że przyszłość zależy od rozwoju najmłodszych obywateli, którym GAZ-SYSTEM pomaga w dostępie do edukacji
i pokonywaniu barier społecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!