Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy portfel jest pusty po najściu komornika

Jadwiga Jenczelewska
W każdym roku są nowe limity kwot wolnych od egzekucji komorniczych obowiązujące w Polsce
W każdym roku są nowe limity kwot wolnych od egzekucji komorniczych obowiązujące w Polsce 123rf
Nie można pozbawić dłużnika całej pensji, emerytury lub renty. Umowa zlecenia bywa pułapką, chociaż jest coraz popularniejsza.

Komornik to postrach nas wszy-stkich, ale ci, którzy pracują na podstawie umowy zlecenia, boją się go bardziej niż inni. Dlaczego? Nasz Czytelnik przekonał się o tym boleśnie. Gdy popadł w długi, na jego wynagrodzeniu położył rękę komornik, który nie zostawił mu ani grosza do życia.

Okazuje się, że przy zajęciu komorniczym możliwe jest pozbawienie dłużnika całej płacy, którą dostaje za pracę wykonywaną na podstawie umowy zlecenia. Inne świadczenia są chronione i nie można ich zagarnąć w całości - część musi zostać na egzystencję zadłużonego i jego rodziny.

- Dla osoby, która żyje tylko z pieniędzy zarobionych na podstawie takiej umowy, oznacza to nieomal śmierć głodową - mówi pan Piotr. - Znalazłem się w takiej sytuacji. Dlatego chciałbym wiedzieć, czy komornik może mnie pozbawić całkowicie środków do życia wtedy, gdy nie mam dochodów z innych źródeł - poza tą umową zlecenia. To w dzisiejszych czasach bardzo ważne, bo takie umowy są już codziennością, a pracodawcy świadomie unikają zawarcia stałej umowy o pracę. To pokazuje też, jak bardzo polskie przepisy w wielu dziedzinach nie przystają do zmieniającej się rzeczywistości - uważa Czytelnik.
Poniżej wyjaśniamy przepisy dotyczące zajęcia dochodów z umowy zlecenia.

Ekspert OIP wyjaśnia

Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy #OIP w Katowicach: Czy coś chroni ten typ umowy przed zajęciem?

Wynagrodzenie z tytułu umowy cywilno-prawnej nie korzysta z ochrony przewidzianej przez Kodeks pracy. Dlatego komornik może zająć nawet 100 procent należności za prace zlecone wykonane na podstawie umowy zlecenia. Nie obowiązują przepisy ochronne - co do zasady nie ma ustanowionych ograniczeń w postaci kwot wolnych od potrąceń lub wyznaczonych górnych granic zajęcia, które gwarantują minimalny dochód.

Natomiast jeśli wynagrodzenie z umowy zlecenia jest świadczeniem powtarzającym się i jest jedynym źródłem utrzymania osoby, wówczas przy dokonywaniu potrąceń powinny być stosowane zasady wynikające z Kodeksu pracy.

Nie oznacza to jednak, że dochód z umowy zlecenia pozbawiony jest jakiejkolwiek ochrony przed egzekucją i związanymi z nią potrąceniami.

By ochronić potrącenia z płacy osób wykonujących pracę na innej podstawie niż umowa o pracę, stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z treścią artykuł 833 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.

Paragraf 2 cytowanego artykułu stanowi, że przepis § 1 stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.

Należy zauważyć, że w sytuacji, gdy umowa zlecenia jest jedynym źródłem dochodu zleceniobiorcy (a nie jest dodatkowym dochodem), stanowi podstawę utrzymania oraz jest wypłacana w okresach miesięcznych, czyli świadczenie powtarza się, to zastosowanie mają przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, tj. art. 833 § 1 oraz § 2.

W przypadku, gdy komornik zajmie całą wierzytelność z tytułu umowy zlecenia, a osoba złoży skargę w trybie art. 839 § 2 k.p.c., wówczas egzekucja z wierzytelności - z tytułu umowy zlecenia - może być prowadzona zgodnie z przepisami dotyczącymi wynagrodzenia za pracę. W piśmie należy wskazać, że wynagrodzenie za wykonane zlecenie ma w tym przypadku charakter świadczeń powtarzających się, a środki z tego tytułu przeznaczane są na utrzymanie. Wynagrodzenie to będzie podlegało egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy (art. 87 i art. 91 k.p.). Ocena stanu faktycznego należy do komornika.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Administracyjnego w Łodzi z 13 lutego 2014 r., I ACa 1057/13, LEX nr 1438078, do świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania, zalicza się również wynagrodzenia wypłacane na podstawie umów cywilnoprawnych. W doktrynie podkreśla się, że pojęciu świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania, należy nadawać szerokie znaczenie. Zaliczenie danego świadczenia do wymienionej grupy, zależy wyłącznie od ustalenia, czy świadczenie to ma charakter periodyczny (powtarzający się) oraz czy spełnia cel wyżej wskazany. Świadczeniami powtarzającymi się są świadczenia wypłacane dłużnikowi okresowo w powtarzających się odstępach czasu.


*Sylwester w Katowicach 2015 z Polsatem PROGRAM + ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze życzenia noworoczne 2016 KRÓTKIE SMS I ZABAWNE
*Rolnik szuka żony ODCINEK ŚWIĄTECZNY 26 GRUDNIA
*Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
*Najpiękniejszy mural 3D w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA Poznaj historię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!