Spis treści
Ścieżki spacerowe po woj. śląskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. śląskim, które polecają inni. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda.
🌳 Trasa spacerowa: Kozubnik... Opuszczony Ośrodek Wczasowy HPR-u
- Początek trasy: Wilamowice
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 10,36 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz.
- Przewyższenia: 119 m
- Suma podejść: 156 m
- Suma zejść: 167 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Jota18
Zespół Domów Wypoczynkowo Szkoleniowych HPR Porąbka-Kozubnik – były ośrodek Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Katowicach.
Znajdował się w Porąbce (przysiółek Kozubnik) w Beskidzie Małym na obszarze o powierzchni 7,5 ha. Był ośrodkiem samowystarczalnym, posiadał własne ujęcie wody, oczyszczalnię ścieków i awaryjny system zasilania, zasilany dwoma czołgowymi silnikami o mocy 400 kW, własną stację benzynową. Ośrodek zatrudniał stały personel medyczny: lekarza internistę, lekarza stomatologa, specjalistę ds. rehabilitacji, pielęgniarki, zapewniając w ten sposób pełną ochronę medyczną. Do dyspozycji była także karetka pogotowia.
Czasy jego świetności skończyły się wraz z upadkiem PRL-u. Spółka, należąca do dwóch braci przybyłych z USA do Polski, która kupiła ośrodek, szybko popadła w ogromne długi.
W 1996 roku sąd ogłosił upadłość firmy. Turyści przestali odwiedzać ośrodek z powodu zaprzestania dotowania wczasów pracowniczych, a także z braku wkładu nowego właściciela w remonty ośrodka. Dzisiaj, niegdyś okazały, o wysokim standardzie kurort jest opuszczony. Wartościowe przedmioty i urządzenia zostały rozszabrowane. Dzisiaj ośrodek jest wykorzystywany przez paintballowców i ludzi zwiedzających ruiny ośrodka
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: JURAJSKI FESTIWAL BIEGOWY 2021 - JURA TRAIL 25
- Początek trasy: Zawiercie
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 27,1 km
- Czas trwania spaceru: 9 godz. i 2 min.
- Przewyższenia: 1 384 m
- Suma podejść: 692 m
- Suma zejść: 692 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Jurajskifestiwalbiegowy
JURAJSKI FESTIWAL BIEGOWY 2021
trasa: JURA JURA TRAIL 25
Długość trasy: 27,1 km
Przewyższenia: łącznie 1384 m - w górę: 692 m / w dół: 692 m
Punkty odżywcze: 8,1 km (woda) / 16,7 km (woda, bufet) / 24,4 km (woda) / meta (woda, bufet)
Punkt z ciepłym posiłkiem: 27,1 km (meta)
Najwyższy punkt: Góra Zborów (467 m)
Limit czasu: 5 godzin
Lokalizacja startu i mety: Podlesice (Zajazd Jurajski)
Start: 25 września 2021 r. (sobota), godz. 10.00
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Jogging w Pszczynie
- Początek trasy: Czechowice-Dziedzice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,94 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 39 min.
- Przewyższenia: 16 m
- Suma podejść: 58 m
- Suma zejść: 50 m
Spacerowiczom trasę poleca Dam.wlod
Proponowana trasa może być trasą biegową lub nordic walking.
Pszczyna to miasto położone w woj. śląskim, liczba mieszkańców wynosi ponad 26 tys.
Trasę zaczynamy na urokliwym rynku pszczyńskim otoczonym starannie odrestaurowanymi kamieniczkami z XVIII i XIX wieku. Warto zwrócić uwagę na ratusz - neorenesansowy budynek usytuowany w północnej pierzei rynku, przylegający do budynku zboru ewangelicko-augsburskiego. Od trzech wieków jest siedzibą władz miejskich. Z zabytkowej zabudowy Rynku należy zwrócić uwagę na budynek "Warty" z Bramą Wybrańców, kościoły - katolicki i ewangelicki oraz budynek dawnej winiarni, tzw. "Frykówkę". Z rynku wbiegamy w uliczkę prowadzącą do parku, skręcamy w lewo i dobiegamy do Zamku - dawnej rezydencji magnackiej. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. Od 1946 zamek działa jako Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się około 80 % oryginalnego wyposażenia i meble z przełomu wieków XIX/XX, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Kierujemy się alejkami parku w kierunku pola golfowego, a następnie dobiegamy do Parku Zwierzyniec, gdzie od 2008 r. działa Pokazowa Zagroda Żubrów Pszczyńskich. Na terenie 10 hektarów obecne są poza żubrami: muflony, jelenie, daniele i sarny. Wbiegamy z powrotem do parku i kontynuujemy bieg po parkowych alejkach. Trasę kończymy wychodząc na Rynek przez Bramę Wybrańców - to powstała w 1687 roku najstarsza, zachowana do dziś w niezmienionej formie część kompleksu zamkowego w Pszczynie. Usytuowana w pd.-zach. części rynku. Mieściła pomieszczenia dla straży zamkowej. Żołnierze do straży, wybierani przez Promnitzów spośród chłopów z podległych im włości, byli nazywani właśnie "wybrańcami". Pszczyńscy "wybrańcy" strzegli zamku do 1875 r.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: rzeka Ruda
- Początek trasy: Gliwice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 6,44 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 50 min.
- Przewyższenia: 30 m
- Suma podejść: 267 m
- Suma zejść: 273 m
Kubulo poleca tę trasę na spacer
Piesza wycieczka wzdłuż rzeki Rudy.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Niedzielne wybieganie: Łabędy-Ligota Łabędzka-Łabędy
- Początek trasy: Zabrze
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 10,69 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 15 min.
- Przewyższenia: 27 m
- Suma podejść: 87 m
- Suma zejść: 78 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Antares
Sporo podbiegów i zbiegów no i masa błota na jednej z polnych dróg. Ale trasa miła :)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Aleja Spacerowa
- Początek trasy: Katowice
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 4,28 km
- Czas trwania spaceru: 52 min.
- Przewyższenia: 40 m
- Suma podejść: 524 m
- Suma zejść: 523 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Sylas
Rewelacyjny teren na kijkowe ściganie. Stawy, kaczki, miejsce do grillowania. Każdy znajdzie dla siebie skrawek odpoczynku.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Parkowe tuptanie
- Początek trasy: Katowice
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 8,62 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 46 min.
- Przewyższenia: 119 m
- Suma podejść: 1 117 m
- Suma zejść: 1 073 m
Spacerowiczom trasę poleca Sylas
Temperatura -6. Super pogoda, śnieg ubity dobrze trzyma kije, miejscami ślisko. Ścieżki dziś wybrałam mniej uczęszczane. Polecam.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Bieg dla Kuby
- Początek trasy: Bielsko-Biała
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 9,86 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 17 min.
- Przewyższenia: 58 m
- Suma podejść: 95 m
- Suma zejść: 95 m
Dalekopis poleca tę trasę
Trasa I Bestwińskiego Biegu Charytatywnego dla Kuby, dystans 10 km. Start przy OSP Janowice, prosto ul. Janowicka, w lewo ul. Kubika, prosto ul. Podleska, w prawo ul. Bestwińska (chodnik po prawej stronie), w prawo ul. Ofiar Wojny, w prawo ul. Leszczynowa, w lewo ul. Szkolna, w prawo ul. Prusa, w prawo ul. Janowicka, w lewo ul. Pszczelarska, w prawo ul. Targanicka, w prawo ul. Janowicka, meta przy OSP Janowice.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Trail #4
- Początek trasy: Jaworzno
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 19,25 km
- Czas trwania spaceru: 6 godz. i 25 min.
- Przewyższenia: 72 m
- Suma podejść: 307 m
- Suma zejść: 307 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Artlomiej
TRASA: Parking koło szpitala / Wilkoszyn / Jeziorki / Knepowa Góra / Byczyna / Bory / Góra Grodzisko / Równa Górka / Park leśny Chrząstówka
ASFALT: ok. 1,2 km
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Trail # 3
- Początek trasy: Jaworzno
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 18,69 km
- Czas trwania spaceru: 6 godz. i 14 min.
- Przewyższenia: 56 m
- Suma podejść: 281 m
- Suma zejść: 282 m
Artlomiej poleca tę trasę na spacer
TRASA: Piaskownia Jeziorki / Cezarówka Górna / Góra Łazy / Góra Wianek / Park Baliński / Pańska Góra / przystanek PKP Balin / Babia Góra / Góra Przygoń
ASFALT: ok. 900 m
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Czy warto spacerować?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Gdzie na wycieczkę w woj. śląskim? Najciekawsze miejsca i atrakcje
Miłośnicy wędrówek mają w Śląskiem wielki wybór tras i urozmaiconych krajobrazów. Co tydzień można wybrać się na wycieczkę w inne miejsce województwa i czuć się niemal jak w innym kraju.
Szlak Orlich Gniazd prowadzi do najpiękniejszych śląskich zamków, przyczajonych na białych wapiennych skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej niczym wielkie drapieżne ptaki. Koniecznie trzeba zwiedzić Zamek Ogrodzieniec, bliźniacze twierdze w Mirowie i Bobolicach, a także malowniczo położony zamek w Olsztynie koło Częstochowy. Wiele atrakcji czeka wokół miejscowości Złoty Potok, słynącej ze swoich szlaków pieszych i tras rowerowych, a także skał wapiennych, nadających się świetnie do wspinaczki. Wznosi się tu też pałac Raczyńskich z pięknym parkiem w stylu angielskim.
Zupełnie inaczej maszeruje się po Pustyni Błędowskiej, która jest obecnie największą polską pustynią. Ci, którzy chcą cieszyć się tutejszym niezwykłym krajobrazem (dawniej widywano tu nawet fata morganę), muszą się jednak spieszyć – pustynia zarasta i może już niedługo całkiem zniknie.
Góry Śląska to malowniczy Beskid Śląski, Żywiecki i Mały. Warto zaplanować wycieczkę do miejscowości Wisła, wokół której wyznaczono 16 tras turystycznych o łącznej długości 150 km. Wiele atrakcji oferuje też tzw. trójwieś beskidzka Jaworzynki-Istebna-Koniakowa. W Istebnej rosną najpiękniejsze świerki na świecie, w Jaworzynce warto wybrać się do trójstyku granic Polski, Czech i Słowacji, a Koniakowa słynie z pięknych ręcznie wyrabianych koronek.
Szlak Zabytków Techniki to śląski unikat. Prowadzi do 43 miejsc związanych z historią i rozwojem górnictwa, hutnictwa i energetyki. Warto wybrać się na wycieczkę zwłaszcza do kopalni srebrna w Tarnowskich Górach, wpisanej na listę UNESCO i oferującej np. spływy łodzią po zalanych wodą starych sztolniach.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?