Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry zapraszają na spacer. Od zabytków na starówce nie można oderwać wzroku. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Starówka w Tarnowskich Górach to świetne miejsce na spacer. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Starówka w Tarnowskich Górach to świetne miejsce na spacer. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Zima co prawda jeszcze całkiem nie odpuściła, ale wygląda na to, że powoli zbliża się ku końcowi. Wraz ze wzrostem temperatur chętniej wychodzimy na spacery. Osobom, które nie wiedzą, gdzie można wybrać się na spacer, podpowiadamy – na rynek w Tarnowskich Górach. Od tutejszych zabytkowych budynków nie oderwiecie wzroku.

Tarnowskie Góry – rynek zachęca do spacerów

Historia Tarnowskich Gór sięga średniowiecza. Na terenie zajmowanym obecnie przez miasto powstała wieś Tarnowice. To właśnie jej miasto zawdzięcza swoją nazwę. Staropolskie słowo „gory” oznacza kopalnie, tarnowickie kopalnie. Mieszkańcom nazwa Tarnowice słusznie kojarzy się z jedną z dzielnic Tarnowskich Gór.

Zobacz ZDJĘCIA z Tarnowskich Gór

Jak podają historycy, pierwszym rynkiem w mieście był obecny plac Gwarków. Szybki rozwój miasta związany z wydobyciem kruszców sprawił, że zaistniała potrzeba wyznaczenia nowego, większego rynku – tego, który znamy do dziś. Płyta rynku w Tarnowskich Górach ma nietypowy, trapezoidalny kształt. Ma 108 metrów długości, 75 m szerokości od strony zachodniej i 52 metry od strony wschodniej. Jego nieregularny kształt wynika z faktu, że prace górnicze prowadzono nawet w ścisłym centrum miasta. Gwarkowie budowali swoje domy bezpośrednio obok szybów, bez ustalonego porządku.

Spacerując po rynku w Tarnowskich Górach łatwo zauważyć liczne zabytkowe budowle otaczające plac – pochodzący z XIX w. ratusz i XVIII-wieczny ewangelicki Kościół Zbawiciela. Rynek otoczony jest wieloma domami wybudowanymi w XVI wieku, w jednym z nich (Dom Sedlaczka) swoją siedzibę ma Muzeum w Tarnowskich Górach.

Wychodząc z rynku i idąc na południe w stronę wspomnianego placu Gwarków szybko dojdziemy do Kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Jego historia sięga początków XVI wieku. W tym miejscu w w 1529 r. wybudowano drewnianą świątynię, którą już 2 lata później przebudowano na murowaną. Wchodząc do kościoła warto zwrócić uwagę na ambonę rozciętą na stół ołtarzowy oraz podstawę i baldachim dla figur patronów świątyni. W kościele uwagę przykuwają również 42-głosowe organy z 1927 r. oraz witraże z początku XX wieku, które uchodzą za jedne z najpiękniejszych na Śląsku.

Co jeszcze warto zobaczyć podczas spaceru starówką? Piszcie w komentarzach.

Zobacz także

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty