Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie leży Jaworzno? Na mapie jest śląskie, a w sercu małopolskie

Anna Zielonka, KK
Mikołaj Suchan
Mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego wychodzą na dwór, Ślązacy idą na plac, a mieszkańcy Jaworzna... na pole. "Ten przykład mówi wszystko!" - pisze nasz internauta, rodowity jaworznianin.

Tym zdaniem manifestuje przynależność, swoją i swojego rodzinnego miasta, do Małopolski.
Nie jest jedyny. Jak pokazują badania opinii publicznej, które na zlecenie władz Jaworzna ostatnio przeprowadził katowicki Pentor, jaworznianie kulturowo i historycznie są związani z Małopolską. Do dziejów Jaworzna, jako części Zagłębia Krakowskiego, nawiązuje 57 proc. respondentów. O Śląsku wspomina natomiast 36 proc. badanych. Również pod względem kulturowym prawie połowa jaworznian nawiązuje do Małopolski.

- Taka jest nasza historia. Jaworzno od dawna było związane z Krakowem. Znajdowało się pod zaborem austriackim i związek z Małopolską silnie przetrwał w świadomości mieszkańców Jaworzna
- mówi Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna, znawca historii miasta.
Nawet dzisiaj w jaworznickiej kulturze ludowej królują stroje krakowskie. Ubierają się w nie zwłaszcza panie z kół gospodyń, np. z dzielnicy Jeziorki (w Jaworznie takich kół jest dziewięć). Kultywują jaworznickie tradycje, organizują koncerty muzyki ludowej, gotują jaworznickie i krakowskie potrawy.

- Jaworznickim specjałem są na przykład tlone kluski. Suchą mąkę, bez tłuszczu, wsypujemy do zagrzanego rondla. Mieszamy, aby lekko zbrązowiała. Mąkę zalewamy wrzącą wodą. Dodajemy sól. Kluski podajemy z gorącym mlekiem, masłem z cebulą lub ze skwarkami - mówi Władysława Kania, mieszkanka Jaworzna.

Najmniej jaworznianie są związani z Zagłębiem Dąbrowskim (a więc Sosnowcem, Dąbrową Górniczą i Będzinem), choć Jaworzno należy do diecezji sosnowieckiej. Tylko 2 proc. z nich deklaruje przynależność do tego regionu.

Zupełnie inaczej przedstawiają się wyniki, jeśli zapytać jaworznian o przynależność ekonomiczną.
Przygniatająca większość z nich (81 proc.) opowiada się za Śląskiem, a tylko po 4 i 6 proc. z Zagłębiem Dąbrowskim i Małopolską. - Związek ze Śląskiem jest uwarunkowany głównie tym, że o wiele łatwiej dojechać do Katowic i Mysłowic niż do Krakowa. Między Jaworznem, a tymi miastami jest po prostu dobra komunikacja autobusowa. Łatwiej dojechać tam do pracy, szkoły, na jakieś imprezy kulturalne. Dlatego mieszkańcy Jaworzna chętnie szukają pracy właśnie na Śląsku - mówi Jagoda Kowalska, dyrektorka katowickiego oddziału Pentoru.

O opinie zapytaliśmy też naszych internautów. Wyniki sondy na temat, czy Jaworzno jest miastem małopolskim, zagłębiowskim czy śląskim, są zbliżone do wyników Pentora. Prawie 50 proc. internautów opowiedziało się za Małopolską, niecałe 40 proc. za Śląskiem. Więcej niż w badaniach Pentoru, jest odpowiedzi za Zagłębiem - 11 proc.

Ich tożsamość

To utożsamianie się z byłą stolicą Polski to taki mały prowincjonalny snobizm - twierdzi Krzysztof Łęcki, socjolog Uniwersytetu Śląskiego. Niektórym ludziom to może podwyższać samoocenę. Wolą utożsamiać się z Małopolską. Z miejscami historycznymi, pięknymi kamienicami, teatrami, z tamtą kulturą niż ze zdegenerowanym, szarym i brudnym Śląskiem. Takie identyfikacje są czymś natarczywym i trochę zabawnym, choć nie pozbawionym racji.

Jaworznu bliżej do Śląska, Małopolski czy Zagłębia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gdzie leży Jaworzno? Na mapie jest śląskie, a w sercu małopolskie - Dziennik Zachodni