Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie na jesienny spacer? Tylko do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

JW
Las w Oborze to w sumie 160 ha powierzchni
Las w Oborze to w sumie 160 ha powierzchni Joanna Wieczorek
Jesień zawitała na dobre. My mamy dla Was dzisiaj propozycję na spacery, na tę porę roku. Zaglądamy do Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, gdzie znajdziecie m.in. słynny „Zaczarowany ogród”. Arboretum czynne jest przez cały rok, od świtu do zmierzchu. Wstęp jest kompletnie darmowy. Arboretum stworzono w 2000 roku, na zalesionych terenach w dzielnicy Obora. Powierzchnia tej atrakcji to 160 ha. Na mieszkańców Raciborza i turystów czeka tutaj: ścieżka zdrowia, ścieżki dydaktyczne, plac zabaw dla dzieci, robiące furorę mini ZOO, staw żabi, staw szuwarowy, staw cienisty, koło młyńskie.

- Arboretum jest już bardzo znane. Bardzo dużo wycieczek słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku mamy. Szkoły przyjeżdżają tutaj z uczniami na lekcje przyrody – opowiada dyrektor Arboretum, Hubert Kretek. Rocznie to miejsce odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób!

Największą atrakcją bez wątpienia jest „Zaczarowany ogród”, w dodatku o tej porze roku jest najpiękniejszy. Utrzymanie go w takim stanie jak turyści oglądają, dla pracowników Arboretum jest nie lada wyzwaniem. Ciągle trzeba pilnować strzyżenia krzewów i koszenia trawnika. Cała kompozycja, gdy spojrzymy na nią z góry, wygląda jak kwiat. – Zostały wprowadzone kolekcje liliowców, żeby ogród było bardziej kolorowy. Wiosna powstaną koła lawendowe – zapowiada dyrektor. W planach jest stworzenie platformy widokowej na „Zaczarowany ogród” w miejscu, w którym teraz znajduje się tzw. skocznia. Planów na urozmaicenie spędzania czasu w Arboretum jest więcej.

Na ulokowanej na brzegach ogrodu ścieżce zdrowia prawie o każdej porze dnia spotkamy biegaczy. Jedno kółko to 400 pokonanych metrów. Bieganie wśród takiej liczby roślinności to świetny sposób na utrzymanie kondycji i zdrowia. Jak zdradził nam dyrektor, turystów równie mocno co „Zaczarowany ogród” zachwycają kolekcje bylin i rododendronów nad stawami, które znajdziemy w głębi lasu.

W bliskim sąsiedztwie „Zaczarowanego ogrodu”, przed tzw. skocznią, znajdziemy kamienny krąg w którym posadzono buki. Każdy z nich odnosi się do jednego miasta partnerskiego dla gminy Racibórz. Na całością kręgu czuwa Światowid.
W ubiegłym roku Arboretum wprowadziło nowość w postaci kodów QR. Na czym to polega? Spacerując pomiędzy atrakcjami na metalowych podnośnikach zobaczymy tabliczki z tymi kodami. Za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie skanujemy kod i na ekranie telefonu otrzymujemy informację o danej atrakcji. Całkiem niedawno także, od strony basenu powstał gród średniowieczny, z którego korzysta stowarzyszenie Drengów znad Górnej Odry. Jeśli znajdą się jeszcze środki finansowe, to atrakcja zostanie rozbudowana.

Mało pewnie kto wie, że w Arboretum jest studnia książęca z XVI wieku, który dostarczała wodę do browaru. Woda ze studni kwalifikowana jest jako druga w Polsce pod względem przydatności do warzenia piwa typu pilzneńskiego.

Łącznie o całoroczne utrzymanie lasu w Oborze dba 11 osób.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!