MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie na ryby w Polsce? Najlepsze łowiska w całym kraju w sam raz na weekend, urlop lub wakacje z wędką. Zasady wędkowania, darmowe łowiska

Emil Hoff
Emil Hoff
Wędkowanie to świetny sposób na relaks nad wodą. Gdzie znajdują się najlepsze łowiska w Polsce i jakie warunki trzeba spełnić, by móc legalnie łowić ryby? Przedstawiam pomysły na weekend, urlop i wakacje z wędką blisko Warszawy, Krakowa i Gdańska.
Wędkowanie to świetny sposób na relaks nad wodą. Gdzie znajdują się najlepsze łowiska w Polsce i jakie warunki trzeba spełnić, by móc legalnie łowić ryby? Przedstawiam pomysły na weekend, urlop i wakacje z wędką blisko Warszawy, Krakowa i Gdańska. Mariusz Kapala / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Łowienie ryb to doskonały sposób na zrelaksowanie się na łonie natury. Wędkarstwo łączy wypoczynek i wyciszenie się nad rzeką czy jeziorem z emocjami towarzyszącymi schwytaniu upragnionej ryby. W dodatku nie trzeba wcale daleko jechać, by spędzić przyjemny weekend na rybach – w Polsce nie brak łowisk blisko dużych miast, jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk. Gdzie znajdują się najlepsze w Polsce łowiska i o czym każdy wędkarz powinien pamiętać, nim wybierze się na ryby?

Spis treści

Wycieczka na ryby – świetny sposób na relaks na łonie natury

Wędkarstwo to popularne hobby, a czasem nawet pasja i sport, wymagający wielu umiejętności, szerokiej wiedzy i doświadczenia.
Łowienie ryb to sztuka, którą ludzkość doskonali od zarania dziejów. Wielu dzisiejszych wędkarzy uczyło się prawideł tej sztuki od swoich rodziców i dziadków – ryby łowiono szczególnie chętnie w epoce PRL, kiedy dobry wędkarz potrafił dostarczyć na stół smaczne i zdrowe mięso, często niedostępne w sklepach.

Dziś już nie musimy łowić ryb, by przeżyć, ale wędkowanie to nadal świetny sposób na relaks. Cisza, szum wody i przybrzeżnych zarośli, świergot ptaków – to sceneria wielu wędkarskich wypraw. Łowienie ryb można łatwo połączyć z rodzinną wycieczką nad jezioro czy rzekę, a wiele popularnych łowisk leży w miejscach, w których nie brakuje propozycji noclegowych.

Nie trzeba daleko jechać, by łowić ryby w Polsce – w naszym kraju nie brakuje łowisk. Poniżej znajdziecie przegląd najlepszych miejsc na ryby w Polsce i porady, jak znaleźć łowisko blisko swojego miejsca zamieszkania.

Wędkowanie przy zachodzie słońca
Wędkowanie to świetny pomysł na weekend nad wodą, z dala od miejskiego zgiełku. Łowienie ryb wymaga jednak cierpliwości - to nie hobby dla każdego. Janusz Romaniszyn / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Wędkarstwo: podstawowe zasady

Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z wędkarstwem, powinniście zapoznać się z podstawowymi zasadami łowienia ryb w Polsce, zanim zaplanujecie pierwszy weekend z wędką. O czym każdy wędkarz powinien pamiętać?.

 • Hobby dla cierpliwych. Wędkarstwo to specyficzna rozrywka. Jako hobby nadaje się dla osób ceniących sobie spokój i bliski kontakt z naturą. Wymaga cierpliwości. Stanowi tym samym świetną formę relaksu na świeżym powietrzu, choć niespokojne duchy i osoby obdarzone gorączkowym temperamentem mogą szybko znudzić się łowieniem ryb
 • Karta wędkarska. W Polsce łowienie ryb możliwe jest tylko dla posiadaczy karty wędkarskiej, którą można wyrobić w starostwie powiatowym po zdaniu egzaminu ze znajomości Ustawy o rybactwie śródlądowym. Trzeba mieć także zgodę na amatorski połów od gospodarza danego łowiska. Za łowienie ryb bez karty wędkarskiej, zwłaszcza w okresie ochronnym, grożą surowe kary, w tym wysokie mandaty.
 • Sprzęt wędkarski. Nierzadko powodzenie połowu zależy od odpowiedniego wyboru metody połowu i sprzętu: wędek, przynęt itp. Pod tym względem wędkarstwo przypomina raczej sztukę niż rzemiosło – każdy wędkarz ma swoje sposoby na łowienie ryb i odpowiedni dobór sprzętu. Na szczęście doświadczeni wędkarze dość chętnie dzielą się poradami z początkującymi na specjalistycznych forach w Internecie.
 • Odpowiednie miejsce. Nawet najlepsza wędka nie pomoże, jeśli wędkarz źle wybierze miejsce połowu – ryba nie połknie haczyka, jeśli nie ma jej w pobliżu. Dlatego wędkarze tak dużą uwagę zwracają na łowiska. Niniejszy poradnik służy właśnie przede wszystkim wskazaniu najlepszych miejsc na połów w Polsce.
 • Łowiska komercyjne i niekomercyjne. W Polsce łowiska nadzoruje Polski Związek Wędkarski (PZW). Część łowisk jest komercyjna, tzn. ma formę stawów hodowlanych i można w nich łowić ryby za opłatą, za to bez karty wędkarskiej. Wędkarz ma dużą szansę na zdobycz – łowiska komercyjne najczęściej obfitują w ryby. Wstęp na łowisko komercyjne w weekend może kosztować ok. 35 zł, wypożyczenie wędki 30 zł, podbieraka 10 zł. Są też łowiska dostępne od ręki, bez opłaty, dla wszystkich posiadaczy karty wędkarskiej, choć w nich ryb może być mniej.
Mężczyzna łowi wyby w jeziorze
Nie trzeba jechać daleko, by łowić ryby. W Polsce znajduje się wiele łowisk, także blisko centrów miast.

Na zdjęciu: wędkowanie na Jeziorze Rusałka w Poznaniu. Robert Wozniak / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Gdzie na ryby w Polsce? Łowiska polecane przez polskich wędkarzy

W Polsce znajduje się wiele miejsc – jezior, rzek i stawów – uchodzących za wyjątkowo dobre, obfitujące w różnorodne gatunki ryb łowiska. Które łowiska w Polsce uchodzą na najlepsze? Poniżej lista darmowych łowisk, dostępnych dla posiadaczy karty wędkarskiej.

Mazury i Podlasie

Mazury i Podlasie uchodzą za regiony szczególnie obfite w dobre łowiska. Nie brak tu jezior, w których można łowić przeróżne gatunki ryb.

 • Jezioro Śniardwy – to największe polskie jezioro, stosunkowo płytkie, o kamienistym dnie i z dużą liczbą zatoczek. Jest tu też kilka wysp, do których można się dostać łódką. W Jeziorze Śniardwy występują np. szczupaki, okonie, sandacze, węgorze, leszcze i liny.
 • Jezioro Hańcza – woda jest tu czysta, a brzegi strome. Wędkarze muszą więc uważać i umiejętnie wybrać konkretne miejsce na połów, ale wysiłek się opłaca. W wodach Jeziora Hańcza nie brak ryb drapieżnych, np. głowaczy pręgogłowych, występują też szczupaki, okonie, sielawy, trocie, leszcze.
 • Jezioro Wigry – położone wśród lasów Puszczy Augustowskiej jezioro ma urozmaiconą linię brzegową, co sprzyja rozmnażaniu się ryb. Występuje tu ich ok. 26 gatunków, w tym szczupaki, sandacze, sumy, troć jeziorowa, a nawet węgorze.

Mazowsze

Okolice Warszawy to także świetne miejsce dla wędkarzy. Na Mazowszu znajduje się sporo miejsc niedaleko stolicy, do których warto wybrać się w weekend na połów i wypoczynek z wędką.

 • Jezioro Zegrzyńskie – to sztuczny zbiornik na Narwi. W zalanych wyrobiskach żwiru obficie występują sumy, można tu też łowić rzadsze w Polsce ryby, jak amury i tołpygi.
 • Kanał Żerański – cieszy się dużą popularnością z powodu położenia blisko Warszawy. Można tu złowić np. karpie, karasie, szczupaki i sandacze.
 • Zalew Jeziorko Łosickie – to popularne miejsce, obfitujące w karpie, okonie, liny i płocie.
 • Jezioro Kozienickie – dzięki drewnianym pomostom to nie tylko popularne kąpielisko, ale też jedno z ulubionych łowisk mazowieckich wędkarzy. Można tu łowić m.in. szczupaki, okonie, leszcze, płocie i sandacze.
 • Zbiornik Polanka – występują tu m.in., karpie, liny i leszcze.
 • Narew w okolicach Dzierżenina – karpie, leszcze, szczupaki, sandacze, okonie i płocie pływają tu w czystej wodzie wśród pięknej przyrody.

Czytaj też: Złoto, bursztyn, meteoryty i skamieliny. Gdzie w Polsce szukać skarbów? Czy to legalne? Poradnik dla początkujących poszukiwaczy

Kaszuby
Na Kaszubach nie brak jezior i rzek, a łączna liczba gatunków ryb, jakie można łowić w regionie, wynosi ok. 30. Szczególnie cenną rybą jest troć wdzydzka. Można ją złowić np. w

 • Jeziorze Wdzydze
 • Rzece Wda
 • Rzece Trzebiocha

Popularne łowiska znajdują się także nad brzegami tzw. Morza Kaszubskiego, czyli trzech jezior:

 • Gołuń
 • Jelenie
 • Radolne

Lubelskie
Szczególnie obfita w ryby jest rzeka Bug. Brzegi Buga nadal są pełne miejsc niemal zupełnie dzikich, świetnie nadających się do łowienia np. sumów, sandaczy i karpi. Dostęp do wody najczęściej jest dość łatwy.

Lubuskie
Dobrym miejscem dla wędkarzy są Cigacice, przez które przepływa Odra. To wyjątkowo malowniczy zakątek, w sam raz dla wędkarzy szukających pstrągów, karpi, leszczy, kleni czy jazi.

Dolny Śląsk

 • Najlepsze łowiska regionu znajdują się nad brzegami Odry.
 • Wędkarze mogą też połączyć pasję do ryb z wypoczynkiem nad malowniczym Jeziorem Bystrzyckim z dobrze rozbudowaną infrastrukturą turystyczną i atrakcjami dla całej rodziny. W jeziorze można łowić karpie, szczupaki czy sandacze, choć zejście blisko wody bywa trudne i nie ma miejsca dla zbyt wielu wędkarzy jednocześnie.
 • Stawy Milickie w okolicach Milicza to jeden z najrozleglejszych w Europie kompleksów stawów hodowlanych. Znajduje się tu jedno komercyjne łowisko karpia nad stawem „Rudy”. Łowienie na trzy wędki kosztuje 50 zł za dobę, a schwytane ryby należy wypuścić z powrotem do wody.
Dziecko łowi ryby w stawie
W Polsce łowić ryby mogą tylko posiadacze karty wędkarskiej lub dzieci pod nadzorem posiadaczy kart. Wyjątkiem są stawy hodowlane: w nich za opłatą może łowić każdy. Na zdjęciu: wędkowanie w stawie Maroko w Katowicach. Mikolaj Suchan / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Śląsk
Jezioro Żywieckie to jedno z najpopularniejszych kąpielisk regionu, nie brak tu atrakcji turystycznych i wypożyczalni sprzętu wodnego. Wędkarze mogą także spróbować swoich sił na kilku miejscowych łowiskach, choć duża ilość turystów może utrudniać połów. W Pietrzykowicach znajduje się też komercyjny staw, w którym można łowić za opłatą bez karty wędkarskiej.

Małopolska
Jezioro Czorsztyńskie to jedno z najlepszych w Polsce miejsc na połowy pstrąga, lipienia czy trocia.

Pomorskie
Ryby można łowić także w Bałtyku. W wielu miejscach, np. we Władysławowie, wędkarz może zorganizować sobie rejs wędkarski: wynająć łódkę lub kuter, popłynąć na otwarte morze i łowić np. łososie lub pstrągi. Na Helu znajdują się łowiska flądry.

Zachodniopomorskie
Rzeka Parsęta jest unikalna pod tym względem, że na tarło wybierają ją bałtyckie łososie. Można je łowić w wielu miejscach nad brzegami.

Czytaj też: Las to nie plac zabaw. Czego nie wolno robić w lesie i parku narodowym? Przepisy i reguły zachowania na spacerze, biwaku i grzybobraniu

Weekendowa wycieczka na ryby. Mapa łowisk online

Nie trzeba wcale jechać daleko, by spędzić przyjemny weekend na rybach. W całej Polsce znajduje się bardzo wiele łowisk i każdy wędkarz – doświadczony lub początkujący – może znaleźć dobre miejsce na połów. Jeśli nie traktujecie łowienia ryb jako sportu i wyzwania, lecz raczej jako sposób na relaks na świeżym powietrzu, możecie po prostu wybrać łowisko blisko własnego miejsca zamieszkania i zorganizować krótki wypad na ryby z przyjaciółmi lub rodziną.

Na portalu wedkuje.pl możecie znaleźć przydatną mapę łowisk w Polsce, stworzoną w oparciu o informacje użytkowników forum – polskich wędkarzy.

Na mapie znajdują się dwa rodzaje znaczników:

 • Zielona rybka oznacza łowisko komercyjne (za opłatą)
 • Niebieska rybka to łowiska niekomercyjne (bez opłat)

Po kliknięciu w wybrany znacznik wyświetlą się podstawowe informacje o łowisku. Klikając „zobacz łowisko” zostaniemy przeniesieni do krótkiego artykułu z dokładnym opisem danego miejsca. Znajdują się w nim informacje o położeniu łowiska, rybach, jakie można w nim złowić, noclegach i ogólnych wrażeniach samych wędkarzy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

źródła: wedkuje.pl., wedkarstwomojapasja.pl

Czytaj też: Polska bez auta: niezwykłe miejsca i atrakcje nad morzem i w górach, do których można się dostać bez samochodu. Pomysły na urlop i weekend

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie na ryby w Polsce? Najlepsze łowiska w całym kraju w sam raz na weekend, urlop lub wakacje z wędką. Zasady wędkowania, darmowe łowiska - Strona Podróży

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni